Ivan David: Vsdéte sé, nicz se fám nééstanéé!

ivan david
24.6.2014 16:42
Slyšeli jsme během pátku 20. června opakovaně o mírovém plánu kyjevského prezidenta Petro Porošenka. Také byla řeč o jednostranném příměří. I Český rozhlas každou půlhodinu hlásil, že mírotvorce nabízí druhé straně konfliktu beztrestnost za podmínky složení zbraní a emigrace.

Pokud neodejdou, budou pobiti. Zprávy z jiných než prokyjevských médií však již dříve konstatovaly, že se ani předcházející příměří nedařilo vzhledem k jejich délce postřehnout. Střelba ukrajinské armády a „Národní gardy“ neustala.

Porošenkův plán není originální. Podobný mírový plán zazněl od proevropské demokratky Julije Tymošenkové tak, jak byl zachycen z jejího telefonátu s místopředsedou bezpečnostní rady Ukrajiny Nestorem Šufryčem. Projevila odhodlání sama střelit Putina do hlavy. „Je třeba bít do těch zatracených Rusáků včetně jejich vůdce! Zapojím celý svět, aby z Ruska zbyla spálená země!“ Osm miliónů Rusů na Ukrajinském území doporučila postřílet atomovými zbraněmi. Tento plán, pokud by se uskutečnil, by k míru asi vedl. Aspoň na chvíli.

Příměří? Ultimátum!

„Kreml“, jak píší agentury, hodnotí tento plán spíše jako ultimátum. Patrně z něj nedokáže vyčíst, kdy proběhnou jednání, tedy návrhy na další řešení sporných otázek.

Také bych to hodnotil jako ultimátum, ale nerad bych se ukvapoval, proto jsem chtěl „čtrnáctibodový plán“ najít a prostudovat. Jenže se mi to nedařilo. Že jsem ho nenašel v českých médiích nepřekvapí, ale nanašel jsem ho ani v Reuters, AFP, BBC, ani v RIA Novosti. Nakonec jsem narazil na zprávu, že se objevil jako neoficiální zpráva v jakýchsi ukrajinských novinách. Na jednu z hlavních zpráv dne je to poněkud nestandardní zdroj.

Reuters tvrdí, že mírový plán zahrnuje vytvoření desetikilometrového koridoru k odchodu rebelů a ruských bojovníků do Ruska za předpokladu, že složí zbraně. Poroshenko také prý vyhlásil deset kilometrů široké nárazníkové pásmo kolem hranic v délce 1900 km. Nabízí svobodu všem, kteří nespáchali těžké zločiny, pokud složí zbraně. Nabízí „decentralizaci“ a zrovnoprávnění ruského jazyka. O nějakých jednáních ani řeči. Tedy ani o dohodě a kontrole jejího plnění. Složte zbraně a my uvážíme, jak s vámi naložíme! My budeme posuzovat, kdo je zločinec.

Návrh nezní moc věrohodně, spíš jako výzva k „pachatelům“ atentátu na Heydricha obklíčeným v kryptě kostela v Reslově ulici: „Vsdéte sé, nicz se fám nééstanéé!“

ivan david
Ivan David je lékařem s odborností psychiatr. Levicový politik a aktivista. V minulosti byl ředitelem psychiatrické léčebny v Bohnicích. V letech 1998 – 1999 ministr zdravotnictví. V roce 1999 ve vládě nepodpořil souhlas s agresí NATO proti Jugoslávii. Byl poslancem Parlamentu ČR za ČSSD. Je autorem projektu Nová republika a provozovatelem stejnojmenných stránek.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Život přinesl ještě dvě perly v této věci:

1/Jednostranné příměří. To je kulatý čtvereček. Příměří si dohodnou dvě strany respektive všechny zúčastněné strany. Až dosud prezident-miliardář prohlašoval, že se "spiklenci vyjednávat nebude". No pak zjistil, že sice může existovat "Láska mezi kapkami deště", ale "osvobozování mezi desetitisíci civilistů" je zcela neproveditelné, stejně jako ten kulatý čtvereček,

2/Jak se dalo čekat, nastalo obviňování, kdo to "příměří" porušil jako první. Na východě Ukrajiny byl sestřelen vrtulník. A Porošenko ani moc nenadával. Protože ten vrtulník (což přiznali všichni), byl VOJENSKÝ. Do pihele zeleného, co má dělat v příměří vojenský vrtulník ve vzduchu???

amiourful

"V době rozhovorů mezi zástupci povstalců a kyjevskou vládou se schválilo trestní stíhání na všechny představitele nově vytvořených republik.Byl na ně schválen i zatykač.Mezi obviněnýma jsou i lidé,kteří se přímo účastní rozhovorů.Vše odsouhlasil soud města Kyjeva." http://antifashist.com/item/vo-vremya-peregovorov-kievskij-sud-dal-razreshenie-na-zaderzhanie-rukovoditelej-dnr-i-lnr.html 

http://www.nwoo.org/2014/06/25/novinky-z-ukrajiny-24-6-2014/ 

http://www.bild.de/politik/ausland/ukraine/us-soeldner-von-blackwater-im-einsatz-34992896.bild.html

 

 

antoninsebek

Nemám připomínek. Jenom bych dodal, že tento minimálně třikrát opakovaný vtip přestává být humorný. Protože na tuto "flignu" (jak říkají Moraváci) doplatil sám Janukovyč. Uvěřil na dohodu, garantovanou třemi ministry zahraničních věcí EU (Francie, Německa a Polska) a v zájmu "klidu zbraní" stáhnul z Majdanu policajty. Nastala noc dlouhých nožů a ze dne na den se situace otočila o 180 stupňů. Najednou to ve vybíleném Parlamentu šlo, podepsat Asociační smlouvu s EU.... A kde je ta dohoda?  Páni ji snědli...

Kyjev se o tuto fintu pokusil také tehdy, kdy (opět za halasu EU, včetně našich statečných medií) požadovali, aby se ruští vojáci stáhli ze svých příhraničních POSÁDEK. To by to dopadlo! Gottwald nebyl Tuzar a Putin není Janukovyč.