Izrael ukazuje své horší stránky

izrael palestina
20.1.2015 12:16
Palestinci začátkem tohoto roku požádali o začlenění k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Soud tento týden začal vyšetřovat možné válečné zločiny, kterých se izraelská armáda dopustila loni v červnu při vojenské operaci v pásmu Gazy. Zahynulo při ní 2000 Palestinců a 70 Izraelců.

 Izrael například ostřeloval školu, která sloužila jako útočiště pro uprchlíky, nebo nemocnici. Pokud by ICC předběžně rozhodl, že se Izrael skutečně dopustil válečných zločinů, může nařídit plnohodnotné vyšetřování, které by mohlo vést k obvinění konkrétních osob.

Kvůli přístupu k Palestině nyní Izrael, který, stejně jako jeho největší spojenec USA, není členem ICC, naléhá na své spojence, kteří členy jsou, aby ICC nadále nefinancovali. Izraelský ministr zahraničí uvedl: „Požádáme naše přátele v Kanadě, Rakousku a Německu, aby soud přestali financovat. Tato organizace nikoho nezastupuje, je poltická.“

ICC je stálým mezinárodním trestním soudem, který stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Pokud bude Palestina přijata, stane se tak 123. členem. Soud vznikl jako odpověď na hrůzné zločiny proti lidskosti páchané v rámci konfliktů např. v Jugoslávii či ve Rwandě. Vyšetřoval například válečné zločiny a chování proti lidskosti při bojích v Kongu, vyšetřování genocidy v Súdánu při konfliktu v Dáfúuru či vyšetřování povolebního násilí v letech 2007-2008 v Keni. 

Je samozřejmé, že Izrael nechce být zařazen po bok Rwandy či Konga, ale obvinění, která ICC vyšetřuje, nepřicházejí jen tak z čista jasna. Postoj Izraele je jen těžko dlouhodobě udržitelný a je téměř nemožné, aby Izrael na svou stranu získal mezinárodní veřejné mínění.

Je také zajímavé, že nejhlasitějšími kritiky ICC jsou státy, jejichž představitelé byli tímto soudem souzeni. Izrael se tak svým postojem už nyní nechtěně řadí na jejich úroveň.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

to: Vladislav Černík - 20.1.2015 14:59.

Pane Vladislave, považuji se za vyspělého čtenáře jednoho z NEJSMUTNĚJŠÍCH románů (ano: Osudů dobrého vojáka ...)

Mohl byste mi říci, o kterou pasáž či citát z onoho díla Jaroslava Haška svůj komentář opíráte? Děkuji. Já bych s dovolením ten Váš komentář otaxoval takto "kolejnice se opticky v dálce sbíhají, kdežto banány jsou chuti mdlé". 

antoninsebek

Dovolím si citovat:

"Soud tento týden začal vyšetřovat možné válečné zločiny, kterých se izraelská armáda dopustila loni v červnu při vojenské operaci v pásmu Gazy. Zahynulo při ní 2000 Palestinců a 70 Izraelců." Konec citátu. 

Doufám, že se shodneme na tom, že kdyby Palestinci z území Gazy nekopali tunely pod území Státu Izrael (mj. z ukradeného materiálu), nemusel zahynout při vojenské operaci v červnu 2014 ANI JEDEN PALESTINEC A TAKÉ ANI JEDEN PŘÍSLUŠNÍK STÁTU IZRAEL.  Prostě proto, že by k žádné takové operaci nedošlo. 

Ten ukradený materiál  byl zaplacen EU (tedy i námi). A měl sloužit např. na výstavbu škol, školek atd. a ne také na to, aby uprostřed některých škol a školek v Gaze byla budována odpalovací zařízení směrem na Stát Izrael. 

Doufám, že každý rozumný soud rozlišuje "příčinu" a "následek". Velmi rozumím tomu, že Stát Izrael dává přednost organizačnímu řešení. Protože dnešní soudy se vlečou roky a media si v tom doslova chrochtají. Po osvobozujícím rozsudku je ticho po pěšince.

To ví i našinec - starosta města Terezín, který byl roky vláčen po soudech a když byl osvobozen byla jeho funkce dávno obsazena a pro něj na věky věkův ztracena. Takových případů je hafo.

cernik

Není por. Dub designovaným mluvčím státu Israel?