Jak je to tedy s tou naší planetou?

zemekoule
6.8.2020 00:04
Planeta Země je nazývána živou. Připustili-li bychom tento pojem, tak rovněž musíme připustit i skutečnost, že musí být naprosto zblblá.

Nemůžeme se jí divit, protože určitá část na ní žijící lidské populace jí prohlašuje za v křečích již umírající, další početná skupina pouze za silně zaneřáděnou a té třetí je všechno jedno. Čemu má ta naše modrá, v některých případech již spíše plastová, planeta věřit?

Když je na umření člověk v technicky a sociálně rozvinuté společnosti je mu poskytnuta co nejkomplexnější dostupná péče

Co se děje, když je „na umření“ planeta? V první řadě skupina eko­nomicky (granty) zkorumpovaných vědců „odhlasuje“, že největším ne­přítelem planety Země je všechny rostliny živící a tudíž i veškero lidstvo naživu udržující kysličník uhličitý.

Přesto, že v její geologické historii jsou jednoznačně prokázána ob­dobí s podstatně vyšším obsahem tohoto životodárného plynu. Slouče­niny, jejíž i mírně zvýšený podíl v atmosféře pozitivně ovlivňuje nejen růst organické hmoty rostlin, ale i jejich odolnost proti suchu. Možná, že vyšší současná průměrná teplota dokonce oddaluje nástup další doby ledové, která se stoprocentní jistotou zase jednou přijde.

Jakou léčbu údajně umírající Země tady světoví politici nasadili? V rámci boje proti údajně planetu smrtelně ohrožujícímu CO2 postupně zlikvido­vali milióny hektarů tropických pralesů produkujících pro nás lidi životně důležitý kyslík.

Místo něj se na uvolněných pozemcích pěstují olej ve svých seme­nech produkující palmy – údajná náhrada za ropu a z ní vy­ráběná uhlo­vodíková paliva. I když se prokázalo, že na výrobu litru motory poško­zující náhrady paliv z fosilních zdrojů se spotřebuje více než litr  těch fosilních, zákonem nařízený ekonomicky i ekologicky naprosto nesmy­slný program stále pokračuje. Pro určitou skupinu podnikatelů je to prostě nádherný kšeft.

Stejný malér jako s pokusem o náhradu fosilních paliv brzy nastane i s nyní tolik populárními větrnými parky. Ukazuje se, že nečekaně nízká životnost obrovských laminátových rotorů a nákladnost oprav negativně ovlivňuje ekonomickou efektivitu jejich nasazení.

Když se k tomu připočte omezená schopnost řízení energetické pro­dukce, environmentální hodnota miliónů zabitých ptáků a očekávatelný efekt „motýlích křídel“ bude to jen další poloslepá ulička hodná pera Járy Cimrmana.

Vrátím se k úvodní otázce, Jak je to tedy s tou naší planetou?  Je opravdu smrtelně ohrožena Bude se někdo pokoušet ji zachránit? A před čím, konkrétně?

Bylo mnohokrát prakticky ověřeno, že jednotlivci, národy, ba i celé státy se v případě reálného ohrožení dokážou semknout a vzájemně spolupracovat. Ale to se zdaleka v současnosti neděje. Vypouštěli byste v jednom týdnu k Marsu tři meziplanetární rakety za desítky miliard dolarů, když by vám právě hořel dům?

Pokoušet se v podstatě osamoceně, za nepředstavitelné peníze a s rovněž nepředstavitelně negativními důsledky na životní úroveň obyvatel Evropské unie zachránit planetu může jen idiot. V tomto případě však musíme použít množné číslo. Dokonce „velmi množné“, protože ekonomicky doslova vražednou Zelenou dohodu pro Evropu (Green deal) podepsala většina poslanců Evropského parlamentu. Bůh s námi!

Václav Husák

Vaclav Husak
PhDr.Václav Husák - novinář (ČTK, Svět v obrazech).
Klíčová slova: ekologie, green deal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

  Na  poněkud více méně anthropomoristicky orientovanou autorovu úvahu samozřejmě existuje bezpočet odpovědí. Podle dosavadního  arogantně sebestředného chování lidstva tohoto zjevného omylu přírody, který jasně směřuje ke své  poměrně blízké záhubě, lze usuzovat, že v důsledku zejéna naprosté tuposti, některých jeho mocichtivých jedinců, si zjevní lidští mravenečkové dlouho  asi nebudou klásti otázky jako tu, kterou autor nadepsal svůj zajímavý článek. Planeta Terra exisistovala milardy let před nimi a samozřejmě, že ještě několik miliardkrát oběhne svoj rodnou hvězdu, po odchodu namyšleného lidstva na smetiště vesmírných dějin.

Jiří Volný st.

Nová křížová výprava, tentokrát proti CO2. Pokud chtějí tito blouznivci pomoci planetě, tak ať co nejčastěji zadržují dech a nevypouštějí tento zhoubný plyn. A co takové vodní páry nebo náhražky freonů, proti těm bojovat nepůjdeme?{#emotions_dlg.sealed}