Jak jsem viděl sjezd ČSSD

obrazek
17.3.2015 22:09
Proběhl velice očekávaný 38. sjezd České strany sociálně demokratické. Lze jej vnímat jako triumf Bohuslava Sobotky; při volbě předsedy strany hodilo do volební urny hlasovací lístek s jeho jménem přes osmdesát pět procent delegátů, což je mimořádně silný mandát. Nejen to: také sestava místopředsedů je uspořádána přesně podle Sobotkových představ, byť statutární místopředseda Milan Chovanec získal svůj post až ve druhém kole volby.

Podle mínění přímých účastníků byl sjezd klidný a nekonfliktní. Proti dřívějším sjezdům to byla spíše výjimka. Například v roce 1999 jednali delegáti v první den sjezdu na pražském Výstavišti dlouho přes půlnoc a druhý den končili až navečer. Tehdy ovšem průběh sjezdu ovlivnila občanská válka v Jugoslávii a bouřlivá diskuse ohledně bombardování Bělehradu letadly NATO.

Tentokrát si aparát Lidového domu dal záležet s důkladnou organizační přípravou. Všechny sjezdové dokumenty byly precizně zpracovány a delegáti je dostali předem v písemné podobě. V diskusi samozřejmě zazněly i kritické připomínky. Aktualizované stanovy i sjezdová rezoluce však byly přijaty výraznou většinou. Závěrečná tisková konference tak mohla proběhnout druhý den sjezdu už krátce po poledni.

Bonmot Miloše Zemana: nepřítel – úhlavní nepřítel – koaliční partner

Sjezdová rezoluce pod záhlavím Fungující a spravedlivý sociální stát je členěna na kapitoly Hospodářský růst, Sociální soudržnost a Bezpečná budoucnost. Byť se Sobotka, Chovanec i další řečníci důrazně vymezili zejména vůči Andreji Babišovi (Chovanec: „Pane Babiši, my se vás nebojíme!“), vybízí rezoluce k dalšímu koaličnímu vládnutí.

Sjezdovou rezoluci krátce zhodnotil prezident Zeman v nedělní Partii na TV Prima: „Víte, jak se stupňuje slovo nepřítel? Nepřítel – úhlavní nepřítel – koaliční partner.“

Jiří Dienstbier: Je to šité horkou jehlou

Nové stanovy zavádějí institut celostranického referenda. Všichni členové strany by tak napříště měli v referendu schvalovat volební kandidátky ve svém regionu nebo i kandidáta strany pro příští prezidentskou volbu. Napadá záludná myšlenka: co když referendum volební kandidátku neschválí? V obdobném duchu se vyjádřil například senátor Jiří Dienstbier. Ten kandidoval na post statutárního místopředsedy, získal však pouze desetiprocentní podporu.

Jeroným Tejc: Absolutní důvěra znamená také absolutní odpovědnost

O stejný post se ucházel také bývalý předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc. Neuspěl s třetinovou podporou a poté ani na funkci řadového místopředsedy. Bohuslav Sobotka Tejce označil za slabého kandidáta. Tejcovo vystoupení však bylo na sjezdu poměrně příznivě přijato. Pro Sobotku je signálem, že ve straně má zhruba třetinovou opozici.

Ve svém nedělním televizním vystoupení naznačil, že si je své vysoké odpovědnosti dostatečně vědom. Ještě v letošním roce plánuje uskutečnit programovou konferenci k aktualizaci střednědobého programu ČSSD pro krajské a senátní volby v roce 2016.

Robert Fico: Nechci ve vládě blázny ani poloblázny

Bouřlivými ovacemi přijali delegáti předsedu slovenské vlády a předsedu strany Smer Roberta Fica. Při jeho vyjádření, že nechce ve vládě blázny a poloblázny, kteří by jen škrtali a škrtali, se tleskalo vestoje. A pak ještě jednou: to když Fico delegátům oznámil, že dobré kolegiální vztahy se Slávkem Sobotkou povýšili na osobní přátelství.

Česká televize odvedla profesionální práci

Tentokrát nemám výhrady k práci České televize, která na kanále ČT 24 nabídla sjezd a jeho významné detaily doslova přímém přenosu. Také komentátoři – politicky zleva i zprava – byli na vysoké profesionální úrovni. Kladně hodnotím skutečnost, že mezi komentátory se tentokrát neobjevil Alexandr Mitrofanov.

Oleg Gubin


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.