Jak a komu aplikovat Sputnik V proti Covidu 19

covid vakcina
20.8.2020 18:42
Psali jsme zde něco málo nových informací o ruské vakcíně proti koronaviru. Dnes přicházíme s metodikou, jak a komu bude tato vakcína implantována. Podle posledních zpráv se tak ovšem nestane dříve, než v lednu příštího roku. Do té doby proběhnou všechny nezbytné testy podle světově uznávaných kritérií.

Jako i u jiného obdobného očkování tak také v případě Sputniku V nesmí mít pacient před očkováním horečku a po aplikaci látky musí v čekárně ordinace vyčkat ještě půl hodiny.

Preparát nebude možné aplikovat těhotným ženám a kojícím matkám!

Dále nebude možné očkovat s následujícími zdravotními problémy:

* přecitlivělost na jakoukoliv složku

* těžké alergické reakce, uvedené v anamnéze

* akutní infekční a neinfekční onemocnění (takto nemocné bude možné očkovat za dva až čtyři týdny po vyléčení nebo remisi)

Vakcína by se dále měla aplikovat opatrně pokud je u pacienta diagnostikováno:

* chronické onemocnění jater a ledvin

* závažné poruchy endokrinního systému (diabetes mellitus)

* těžké onemocnění hematopoetického systému

* epilepsie, mozkové mrtvice a jiná onemocnění centrální nervové soustavy

* onemocnění kardiovaskulárního systému

* primární a sekundární imunodeficience

* autoimunitní onemocnění

* plicní onemocnění, astma, stejně jako u pacientů s diabetem a metabolickým syndromem, s alergickými reakcemi a ekzémem

Vedlejší účinky mohou zahrnovat zimnici, horečku, bolesti hlavy a celkovou nevolnost. Méně často byla zaznamenána nevolnost, dyspepsie, snížená chuť k jídlu a někdy i zvětšení regionálních lymfatických uzlin.

Vakcína se aplikuje ve dvou etapách, přestávka mezi jednotlivými injekcemi činí tři týdny a získaná imunita by měla vydržet přibližně dva roky.

Zveřejněna byla rovněž informace, že do Ruské federace již dorazily objednávky z více než dvaceti zemí světa a jde v tomto případě přibližně o miliardu vakcín. Protože takové množství nemohou ani ruské kapacity samy zvládnout, domluvila se ruská strana s pěti zeměmi, které by za rok vyrobily 500 milionů vakcín.

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.