Jak nedat levici šanci

obrazek
12.11.2011 17:22
Veřejnoprávní televize na svém zpravodajském kanálu 24 sobotu věnovala programové konferenci ČSSD. Svérázně. O konferenci se mluvilo z obrazovky hodně. Skoro „kontinuálně“. Nicméně o tom, co na konferenci zaznělo se divák zase nedozvěděl téměř nic. Zbytečné byly stezky pisatelů na facebooku, že chtějí více přímých vstupů do pražského hotelu Olympic. To nebylo zřejmě v plánu. Ten zjevně počítal s tím, že levici a její případné recepty na bolístky dnešních dnů netřeba zase tak moc propagovat. Snad proto o svém sobotním bloku začala televize až v jeho průběhu mluvit jako o magazínu nazvaném Budoucnost levice...

 

A tak jsme většinově byli svědky vystoupení redaktorů, kteří nám v krátkých vstupech říkali, co údajně z úst delegátů konference zaznělo. Bylo to samozřejmě televizně kráceno, vytrháno z kontextu a mluveno bylo ne o tom, co mohlo být důležité, jako například představa reforem v podání sociálních demokratů, či její způsob boje s korupcí, ale o tom, co za důležité považovala televizní redaktorka, jako například to, že „ČSSD bere poplatek v nemocnici.“

Větší prostor, než akreditovaná televizní zpravodajka, však dostal zástup komentátorů. Divákovi nabídli komentář k tomu, co sám neměl šanci slyšet a tak se divák zhusta dočkal kritiky čehosi, co v přímém přenosu neslyšel a vyslechnul nejeden povzdech nad tím, že ČSSD přichází jen s kritikou a „reálné“ recepty nenabízí. Zdali tomu tak na konferenci bylo, divák šanci posoudit nedostal. Mělo mu stačit co v televizním studiu říkali povolaní. Mezi nimi třeba takový exministr Jiří Rusnok, který se na úvod bez mučení doznal, že sám toho z konference moc neslyšel, ale svůj názor sdělí rád a s potěšením.

Snad že by to bylo až příliš nápadné a ke znecnění levice by to stejně nestačilo, vyvoláni byli tedy levicoví dinosauři, bývalí předsedové ČSSD Zeman s Paroubkem. O obou a jejich stávajících i plánovaných politických uskupeních se mluvilo vydatně, určitě víc, než o dění v hotelovém jednacím sále. Probrala se přitom třeba Zemanova šance na Hrad a Jiří Paroubek svého pozvání před kamery využil k propagaci svého „odpoutání“ se od ČSSD z důvodů, že to jeho LEV 21 bude umět lépe. Měl asi na mysli jim mimoděk prozrazenou skutečnost, že on by současnou vládou přijaté reformy vlastně nerušil, protože to nejde a tak je jen „korigoval“. Prý ve prospěch lidí, v podstatě však ve prospěch, třeba u důchodové reformy, privátních fondů, jimž by chtěl nasadit jakousi mírnou uzdičku.

Zcela neadekvátní míra pozornosti byla v této souvislosti ještě věnována zcela bezvýznamné ČSNS 2005. Protože o tom, jaké cíle tato strana má, tedy kromě úprku pod Paroubkova Lva 21, nikdo nic neví, tak jako dar z nebe přišel konflikt s expředsedou Karlem Jankem. Bulvární a tedy hodné zaznamenání.

Zkrátka cíle bylo dosaženo. Pod pláštíkem informovanosti o levici se udělalo dost k tomu, aby neměla velkou šanci. Nebo vůbec jakou šanci.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.