Kalousek vyhlásil válku "prdůchům"

obrazek
18.3.2012 14:38
Prdůch znamená v seniorním žargonu zkratku pro "PRacující DŮCHodce", aby si snad někdo nemyslel, že je můj článek o zažívacích problémech pana ministra Kalouska... V těchto dnech se totiž na veřejnosti objevil další jeho geniální nápad, že je potřeba odebrat odpočitatelnou položku na dani z příjmu u pracujících důchodců, aby se naplnila děravá státní kasa o dvě a půl miliardy korun. Jak to tedy s těmi "prdůchy" u nás vlastně je?

U nás jich pracuje kolem 150 tisíc, často na špatně honorovaných pracovních pozicích, o které není moc velký zájem. Tito důchodci odvedou společně se svými zaměstnavateli na zdravotním pojištění 2 mld. Kč a důchodovém pojištění přibližně 6 mld. Kč ročně. Z důchodového pojištění si pracující důchodci vezmou zpět za rok pouze asi 90 mil. korun (pouhopouhé dvě procenta z vybrané částky!), jako částku za zvýšený důchod

Toto zvýšení činí u důchodce něco mezi 40 až 50 korunami měsíčně. Každý pracující důchodce musí mít ale za kalendářní rok odpracováno minimálně 360 dnů, což se každému zase nepovede, protože nepracuje třeba celý rok, byl pár dnů nemocen a podobně, tudíž nemá na takto zvýšený důchod nárok. Pokud by si někdo, kdo má důchod například 9 tisíc, chtěl další prací zvednout důchod dvojnásobně, musel by takto pracovat dalších 180 let!!!

Když vidím, jak se stát stará o pracující důchodce, tak nevím proč si pořád stěžují - stát se přece překonává se svou pomocí. Nyní k vybrané částce do důchodového pojištění. Částka 6 mld. Kč od pracujících důchodců by vystačila pro 3 miliony důchodců k tomu, aby jim byl valorizován důchod o 200 korun měsíčně, nebo by tato částka vystačila na jeden měsíc k vyplácení sociálních dávek, či na jeden měsíc úroků ze státního dluhu. Je to přece také důsledek jeho podílu na vládnutí.

Vezmeme-li v úvahu, že řada pracujících důchodců přijme i špatně placenou pozici či práci na zkrácený úvazek často jen proto, aby si k malému důchodu přilepšili, měli na zaplacení předražených léků či na jídlo, energie a bydlení, neměl by je stát za jejich aktivitu trestat v podobě dalšího pendrekového zákona odebráním odpočitatelných položek, jak je mají ostatní pracující.

Pokud chce pan Kalousek zase někde brát, měl by to zkusit například u těch, co berou měsíčně na sociálních dávkách 20 a více tisíc. Měl by vysvětlit těmto lidem, že pokud si například vydělají měsíčně 10 tisíc, dostanou na dávkách místo dvaceti pouze 10 tisíc. Oni budou určitě rádi, oni jeho argumentaci jistě pochopí, nejsou to přece žádní pitomci. Daňoví poplatníci, kteří se nechají odírat jako ovce, přece také nejsou žádní pitomci. Nebo snad ano?

ondrej-masek
Administrativní pracovník zajímající se o politiku a její dopady na obyvatelstvo České republiky, ať už dobré či špatné, které kvůli současné vládní koalici převažují. Čekám na možnost volby strany, která nebude jen mluvit či chtít do toho mluvit, ale bude opravdu pracovat pro lidi.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Podle EU je výraz prduch politicky nekoretní. Doporučuje nahradit výrazem "prase" PRAcující SEnior.

Hynek
Ono jde Kalousovi hlavně o to, aby prdůchové uvolnily tato "lukrativní" pracovní místa, na které nažene nezaměstnané. Pak může vykázat vyšší zaměstnanost a ušetřit na podpoře.