Jak se Venezuela dostala do ekonomického marasmu

obrazek
5.2.2019 22:38
Překlad článku, o tom, že Venezuelu rozeštvala ekonomická válka vedená USA a nikoliv socialismus. S dodatky - v dalším odazovaném článku se na záladě studie torontské unverzity demonsttuje seigniorage neboli panské, kdy čím více ropy Venezuela čerpá, tím více dluží americkému FEDu, takže je pro ni únosná cena až od 100 dolarů za barel, a pak také fakt, že USA již dávno vyhlásila sankce proti Venezuele a všem, kdo by je porušovali, jde zejména o dovozy, a nyní Gaidó hodlá léčit Venezuelu neoliberálním kapitalistickým šokem a také míří na státní ropný průmsl a hned si proto řekl o peníze u Mezinárodního měnového fondu. viz odkaz na minulý blog, doplňovaný.

zdroj: https://www.mintpressnews.com/us-led-economic-war-not-socialism-tearing-venezuela-apart/218335/ autor: Caleb t. Mauphin

"Američané byli vyškoleni po desetiletí propagandy studené války, aby hledali jakékoliv potvrzení, že "socialismus znamená chudobu." Ale v případě Venezuely a dalších států, které nejsou řízeny volným trhem, toto klišé jednoduše neplatí.

Politická a hospodářská krize, kterou čelí Venezuela, je nekonečně demonstroána jako důkaz nadřazenosti volného trhu.

Obrázky a portréty venezuelských nepokojů v ulicích kvůli vysokým nákladům na potraviny, prázdným obchodům s potravinami, nedostatku v medicíně a přeplněným košům na odpadky plní titulky a jsou vdávány za důsledky  socialismu.

Chicago Tribune publikovalo komentář s názvem: "Socialistická revoluce může zničit téměř jakoukoli zemi." Titulek blogu Reason's Hit and Run prohlašuje: "Venezuelský socialismus je stále úplná katastrofa." Týdenní americká edice říká: "Autoritářský socialismus způsobil Venezuelu kolaps."

Veřejná média ve vlastnictví firem doporučují Američanům, aby se zaměřili na inflační a potravinářské linky ve Venezuele, a pak si opakovali klišé, které slyšeli na základní škole o tom, jak "komunismus prostě nefunguje".

Ve skutečnosti, miliony Venezuelanů viděli, že jejich životní podmínky se výrazně zlepšily prostřednictvím bolivariánského procesu. Problémy postihující venezuelské hospodářství nejsou důsledkem nějaké vlastní vady v socialismu, ale uměle nízkých cen ropy a sabotáže nepřátelskými silami revoluce.

Počínaje rokem 2014 zaplavuje království Saúdské Arábie trh levnou ropou. Toto není pouhý obchodní rozhodnutí, ale vypočítaný krok koordinovaný s americkými a izraelskými zahraničními cíli. Navzdory nejen ztrátám peněz, ale dokonce i hlubokému zadlužení, saudská monarchie nadále rozšiřuje své zařízení na výrobu ropy. Výsledkem bylo snížení ceny ropy o 110 dolarů za barel na 28 dolarů v prvních měsících letošního roku. Cílem je oslabení těchto oponentů Wall Street, Londýna a Tel Avivu, jejichž ekonomika se soustřeďuje na vývoz ropy a zemního plynu.

A Venezuela je jednou z těchto zemí. Saúdské úsilí o snížení cen ropy drasticky snížilo Venezuelský státní rozpočet a vedlo k obrovským důsledkům pro venezuelské hospodářství.

Zároveň soukromé zpracovatelské a dovážející podniky zahájily koordinovanou kampaň sabotáží. To spolu s oslabením životně důležitého státního sektoru ekonomiky mělo za následek inflaci a nedostatek potravin. Uměle nízké ceny ropy zanechaly venezuelský stát bez peněz a způsobily krizi ve financování sociálních programů, které byly klíčové pro posílení Sjednocené socialistické strany.

Korupce je velkým problémem ve Venezuele a mnoha zemích třetího světa. To bylo pravdivé před Bolivarským procesem, stejně jako poté, co Hugo Chávez zahájil masivní ekonomické reformy. V situacích extrémní chudoby se lidé naučí vzájemně se postarat. Lidé, kteří pracují ve vládě, mají skoro očekávat, že využijí své postavení k péči o své přátele a rodinu. Korupce je velkým problémem v každém systému, ale je mnohem snazší tolerovat v podmínkách většího množství. Problém se ve Venezuele zvětšil z důvodu poklesu státních příjmů způsobených nízkými cenami ropy a sabotáže dovozců potravin.

Bolivarská zkušenost ve Venezuele

Američané byli trénováni desetiletími propagandy studené války, aby hledali jakékoliv potvrzení, že "socialismus znamená chudobu." Rychlý a zjednodušený portrét problémů, které v současné době čelí Venezuelě, spolu s tím, že se prezident Nicolas Maduro označuje za marxistu, poskytněte jim takové potvrzení. Současná, nesporná historie socialistické výstavby po celém světě, včetně nedávných desetiletí ve Venezuele, však vypráví úplně jiný příběh.

Hugo Chávez byl v roce 1999 zvolen prezidentem Venezuele. Jeho volba byla považována za referendum o extrémních politikách volného trhu, které byly přijaty ve Venezuele v 90. letech. V prosinci, když jsem procházel sousedy v centru Caracasu, venezuelové hovořili o těchto dobách s hrůzou.

Venezuelané vyprávěli o tom, jak privatizace pověřené Mezinárodním měnovým fondem učinily život ve Venezuele téměřtakový jako v 90. letech. Smetí není sváženo. Elektřina by mohla být odpojen týdny. Haido Ortega, člen místního řídícího orgánu ve Venezuele, uvedla: "Podle předchozích vlád jsme museli vypálit pneumatiky a šli do stávky jen proto, abychom dostali elektřinu, nechali ulici vyčistit nebo investovali."

Chavez se ujal úřadu na platformě, která prosazovala cestu mezi kapitalismem a socialismem. Reorganizoval ropnou společnost, kterou nyní vlastní vláda, aby se zisky dostaly do venezuelského státu, nikoliv do kapes firem na Wall Street. S výnosy Venezuelského exportu ropy financovala Chávez obrovský aparát sociálních programů.

Po porážce pokusu o převrat proti němu v roce 2002 oznámil Chávez cíl přinést Venezuela k "socialismu 21. století". Chavez citoval Marxe a Lenina v mnoha televizních vystoupeních ke své zemi a mobilizoval zemi kolem cíle vytvořit prosperující, nekapitalistickou společnost.

V roce 1998 měla Venezuela pouze 12 veřejných vysokých škol, dnes má 32. Kubánští lékaři byli přivezeni do Venezuely, aby poskytovali bezplatnou zdravotní péči na komunitních klinikách. Vláda dodává vaření a topení plynu do čtvrtí s nízkými příjmy a zahájila kampaň pro gramotnost dospělých bez vzdělání.

Během administrace George W. Bushe byly ceny ropy nejvyšší, jaké kdy byly. Zničení Iráku, sankce vůči Íránu a Rusku, stávky a nepokoje v Nigérii - tyto události způsobily nedostatek na mezinárodních trzích, čímž se zvýšily ceny.

Velké příjmy z ropy umožnily Chavezovi a Sjednocené socialistické straně přinést miliony Venezuelů z chudoby. V letech 1995 až 2009 byla chudoba a nezaměstnanost ve Venezuele snížena na polovinu.

Po smrti Cháveze pokračoval Nicolas Maduro v bolivariánském programu. "Infrastruktura v oblasti bydlení" byla vybudována v celé zemi a poskytuje rodinám s nízkými příjmy ve Venezuele místo bydlení. Venezuelská vláda uvádí, že více než 1 milion moderních bytových domů bylo postaveno do konce roku 2015.

Problémy, které v současné době čelí Venezuelě, začaly v roce 2014. Již rostoucí množství ropy způsobené hydraulickým zlomením nebo frakcionováním bylo zkompletováno Saúdskou Arábií, kteáé zaplavovala trhy levnou ropou. Výsledek: masivní pokles cen. I přes to, že čelí domácí fiskální krizi, Saúdská Arábie nadále rozšiřuje své zařízení na výrobu ropy.

Cena ropy zůstává nízká, jelikož probíhají jednání mezi zeměmi OPEC v naději, že ceny mohou být opět zpevněny. Zatímco americké média trvají na tom, že nízké ceny ropy jsou jen přirozeným cyklem trhu v práci, je to poměrně výhodné pro zahraniční politiku USA. Rusko, Venezuela, Ekvádor a Iránská islámská republika mají všechny ekonomiky zaměřené na ropné společnosti ve státním vlastnictví a na vývoz ropy a každá z těchto zemí utrpěla škody na nízké ceně ropy.

Brazílský levicový prezident Dilma Rousseff již byla zlikvidována kvůli skandálu kolem Petrobras, státního ropného podniku, který zažívá ekonomické problémy kvůli klesající ceně ropy. Přestože velká část brazilské ropy je určena pro domácí spotřebu, ukázalo se, že ti, kteří ji zvrátili, koordinovali s CIA a dalšími silami ve Washingtonu a na Wall Street a využili ekonomického dopadu nízkých cen ropy, aby porazili brazilskou prezidentku.

Syn prezidenta Ronalda Reagana tvrdí, že Obama záměrně snižuje ceny ropy nejen proto, aby oslabil venezuelské hospodářství, ale také snížil  vliv Ruska a Íránu. V roce 2014 se Michael Reagan ptal, že jeho otec udělal totéž, co ublížilo ovětskému svazu během osmdesátých let:

"Vzhledem k tomu, že prodejní ropa byla zdrojem bohatství Kremlu, můj otec dostal Saúdy, aby zaplavili trh levnou ropou.

Nižší ceny ropy znehodnotili rubl, což způsobilo, že SSSR krachoval, což vedlo k perestrojce a Michailu Gorbachevovi a ke kolapsu sovětské říše. "

Historie socialistické výstavby

Před revolucí v roce 1917 bylo Rusko primitivní agrární zemí. Do roku 1936, po dokončení pětiletého plánu, byla to světová průmyslová moc, která překonala všechny země na světě, pokud jde o výrobu oceli a traktorů. Zuřivá sovětská krajina byla rozsvícena elektřinou. Děti negramotných rolníků v Sovětském svazu vyrostly jako vědci a inženýři, kteří poprvé dobyli vesmír. Plánovaná ekonomika Sovětského svazu drasticky zlepšila životní úroveň milionů lidí a přinesla jim tekoucí vodu, moderní bydlení, zaručené zaměstnání a bezplatné vzdělávání.

Mezi centrálním plánováním a hospodářským růstem neexistuje žádný rozpor. V roce 1949 Čína neměla ocelářský průmysl. Dnes se více než polovina světové oceli vyrábí v čínském vládním ocelářském průmyslu.

Kuba zrušila negramotnost a kubánci mají jednu z nejvyšších dob dožití.

Když se marxisticko-leninské vlády východní Evropy zhroutily na počátku devadesátých let, ekonomové jako Jeffrey Sachs z Columbijské univerzity, kteří mohou být považováni za "pravé věřící" kapitalismu, předpovídali rychlý ekonomický růst. Od devadesátých let se podmínky, v nichž George W. Bush nazývaly "novou Evropou", staly daleko horšími než v socialismu. Průměrná délka života se snížila a kojenecká úmrtnost vzrostla. Obchodníci s lidmi a drogami zřídili obchod. V nekonečných průzkumech lidé východní Evropy opakovaně říkají, že život je lepší před porážkou komunismu.

Obnova Ruska po katastrofě v devadesátých letech 20. století se projevila změnou orientace ekonomiky na jednu, která se soustředila na veřejnou kontrolu svých zdrojů ropy a zemního plynu - podobně jako Venezuela. Putinská vláda také tvrdě bojovala proti malému počtu "oligarchů", kteří  zbohatli po zániku Sovětského svazu. Jakmile byl obnoven silný stát na kontrolu ekonomiky, hrubý domácí produkt Ruska se během prvních osmi let Putinovy ​​administrativy zvýšil o 70 procent. Od roku 2000 do roku 2008 byla chudoba snížena na polovinu a příjmy se zdvojnásobily.

Neoliberální kapitalismus selhal

Jen proto, že tyto skutečnosti jsou prostě v amerických médiích a v diskusích o socialismu a kapitalismu prostě omezeny, že se uvažuje o zkresleném vyprávění o současných nárocích Venezuely.

Americká média setrvávají ve falešném vyprávění o povaze socialismu vyvolávajícím studenou válku.

Když diskutujeme o výhodách kapitalismu a socialismu, americká média zpravidla omezují rozhovor, aby poukázali na to, že socialistické země ve třetím světě mají nižší životní úroveň než Spojené státy, země široce identifikovaná s kapitalismem. Bez jakéhokoli kontextu nebo spravedlivého srovnání by tato skutečnost měla prokázat vlastní nadřazenost amerického kapitalismu.

Pokud by neoliberální "volný obchod" prosazovaný americkými korporacemi byl řešením chudoby v celosvětovém měřítku, Mexiko, země, již dávno pronikla do Severoamerické dohody o volném obchodu, by byla zářivým příkladem vývoje, ne nepořádek drogových kartelů a chudoba. Totéž lze říci i pro země bohaté na ropu, jako je Nigérie, kde jsou vývozy masivní, ale populace zůstává v bezvýchodných podmínkách.

Vlády v Bangladéši, Hondurasu, Guatemale, Indonésii a na Filipínách učinily vše, co je v jejich silách, pro deregulaci trhu a přizpůsobení západní "investicím". Navzdory slibům neoliberálních teoretiků jejich populace neviděla, jak se jejich život podstatně zlepšil.

Pokud porovnáme více tržně orientovanou ekonomiku USA, nikoli země na globálním jihu, které se pokoušejí rozvíjet s plánovanou ekonomikou, ale jiným západním zemím s více sociálně-demokratickými vládami, může být méněcennost "volného trhu" odhalena.

Podle CIA World Factbook jsou USA na světě podle počtu CIA World Ranking 43 ve věkové kategorii. Lidé žijí déle v Německu, Británii, Španělsku, Francii, Švédsku, Austrálii, Itálii, na Islandu - v podstatě téměř v každé západní zemi. Statistiky o míře dětské úmrtnosti říkají přibližně stejnou věc. Národní služby zdravotní péče spolu s větší jistotou práce a ekonomickými ochranami činí mnohem zdravější populaci.

I když se státy sociálně demokratického blahobytu Evropy přibližují americkému ekonomickému modelu s "úspornými úsporami", USA stále zaostávají za základním společenským zdravím. Západoevropské země s mocnými odbory, silnými socialistickými a pracovními stranami a méně represivními systémy trestního soudnictví mají tendenci mít zdravější společnosti.

Americké vnímání, že socialismus nebo vládní intervence automaticky vytvářejí chudobu, zatímco přístup laissez faire rozpoutá nekonečnou prosperitu, je prostě nesprávný. Navzdory současným těžkostem se tato skutečnost odráží v posledních dvou desetiletích historie Venezuely.

Trest hlasování, ne hlas pro kapitalismus

Uměle nízké ceny ropy zanechaly venezuelský stát bez peněz a způsobily krizi ve financování sociálních programů, které byly klíčové pro posílení Sjednocené socialistické strany.

Je divné, že tradiční tisk obviňuje "socialismus" za problémy s potravinami ve Venezuele, kdy distributoři potravin zůstanou v rukou soukromých korporací. Venezuelský politický analytik Jezus Silva mi nedávno řekl: "Většina jídel ve Venezuele je dovážena soukromými společnostmi,které žádají dolarové dotace z  vládního prodeje ropy, aby to dělali; zřídka něco produkují nebo investují za vlastní peníze. "

Podle Silvy ekonomické sankce uložené USA Venezuelou kromě ropné krize znesnadňovaly venezuelskou vládu platit soukromé společnosti dovážející potraviny v amerických dolarech. V reakci na to potravinové společnosti "jedou v obecné sabotáži".

"Venezuelská ekonomika závisí na prodeji ropy. Nyní, když ceny ropy klesají, je třeba získat další zdroje hospodářských příjmů, "vysvětlil. "Mezitím opozice získává volební podporu kvůli současné hospodářské krizi."

Když společná socialistická strana a její sjednocený vlastenecký pól ztratili kontrolu nad parlamentem v prosinci, mnozí předpovídali hrozící kolaps bolívarovské vlády. Měsíce však uplynulo a toto se zjevně neuskutečnilo.

Zatímco jasná většina v prosinci učinila votočný castigo (tzv. "trestný hlas/Punishment vot") a potrestala vládu za špatné řízení krize, má administrativa Maduro solidní jádro socialistických aktivistů, kteří zůstávají věrní bolivářskému projektu. Ve Venezuele byly zřízeny obce. Levicoví aktivisté žijí společně a pracují v družstvech. Mnozí z nich jsou vyzbrojeni a organizováni v "bolivariánských milicích", aby bránili revoluci.

Dokonce i někteří z nejhlasitějších kritiků venezuelské vlády připouštějí, že se situace v zemi výrazně zlepšila, a to navzdory současným těžkostem.

V prosinci jsem hovořil s Glenem Martinezem, rozhlasovým hostitelem v Caracase, který hlasoval pro opozici. Odmítl představu, že kapitalismus volného trhu se někdy vrátí do Venezuely. Jak vysvětlil, většina lidí, kteří hlasovali proti Sjednocené socialistické straně - včetně sebe - je frustrována způsobem, jakým se vyvíjí současná krize, ale nechtějí návrat k neoliberálnímu ekonomickému modelu roku 1999.

Řekl, že ekonomické reformy zavedené během Chávezovy vlády by nikdy nebyly obráceny. "Nejsme stejnými lidmi, které jsme byli před rokem 1999," naléhal Martinez.

Sjednocená socialistická strana v současné době provádí masivní přeorientaci, doufá-li, že bude posilovat svou reakci na ekonomickou sabotáž a posílí socialistický směr revoluce. Tam je také mluvit o masivní reformě ve způsobu fungování vlády, aby se zabránilo extrémním příkladům korupce a špatného řízení, které způsobují frustraci mezi obyvatelstvem.

Klima je zintenzivněno řadou nedávných politických vražd. Na Venezuelské hranici nadále existují napětí s kolumbijskou vládou Spojených států. Pevná základna socialistických aktivistů nechce  převrat a napětí se nadále zvyšuje. Maduro a hlavní sjednocená socialistická strana jsou hlavním úkolem udržet Venezuelu a nenechat zemi dospět k občanské válce.

P.S: Venezuela púostavila za 7 ket dva miliony dostgupných bytů. 

Film Johna Pilgera Válka proti demokracii a studie torontské univerzit, o tom, jak se Venezuela do marasmu dostala:https://aeronet.cz/news/pravda-o-venezuele-jak-doslo-k-tomu-ze-zeme-lezici-na-20-svetovych-zasob-ropy-zije-v-bide-a-astronomickych-dluzich-rikaji-vam-ze-za-to-muzou-socialisticti-vudcove-venezuely/

9.2.2019 Na Madura přprvován zaykač pro válečný zločn a Guado chystá zvacá dopis: Josef Mikovec: "Zemanovi může ulpět na rukách krev z Venezuely, jako ulpěla Schwarzenbergovi z Libye po jeho uznání dočasné libyjské vlády v Benghází v roce 2011 místo té Kaddáfího v TripolisuAmeričtí neoconi postupují ve Venezuele jako v Libyi, doslova systematicky přesně krok za krokem s cílem získat “just cause” pro mezinárodní intervenci

Opakuje se tak scénář z Libye, kde Muammar Kaddáfí v roce 2011 odmítl mezinárodní humanitární pomoc pro povstalecké město Benghází, což následně vedlo k útoku NATO na Libyi a k vytvoření bezletové zóny nad Libyí. Je to klasická snaha kriminalizace prezidenta Venezuely v očích médií jako tyrana, aby veřejnému mínění později už nevadilo jeho plánované zavraždění, protože nikdo nebude protestovat proti zabití tyrana a zločince, kterého mezinárodní společenství označí za pachatele válečného zločinu. Sionisté si tak dopředu chystají alibi pro fyzickou likvidaci Nicolase Madura. Marco Rubio zdůvodnil už včera pro americká média, že ve Venezuele probíhá válka mezi vládou a opozicí, takže země je de facto ve válečném stavu a zablokování humanitární pomoci je podle Rubia aktem válečného zločinu. Marco Rubio návrh předloží americkému kongresu příští týden
aeronet.cz

 
 
 
 
 
11.2.2019 Maduro požádal OPEC, aby odsoudi, sankce proti Venezuele. 
 
13.2.2019 Podle informací velvyslanece Venezuely v Moskvě Carlose Rafaela Faria Tortosa, naverbovala Amerika pučistu už před deseti lety.

K humanitární pomoci uvedl, že je to cesta k otevřenému vojenskému vpádu.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6106612
USA řídí opozici a blokuje možnost dialogu mezi zúčastněnými politickými stranami Venezuely tak, jak navrhlo Mexiko, Uruguay a Karibské společenství protokolem uzavřeným v Montevideu. O “mechanismus Montevideo” se opíral návrh rezoluce OSN, který podal Rusko. Jak je vidět, rezoluce neprojde.
Sergej Lavrov, ministr zahraničí Ruska k tomu řekl :
američtí představitelé ztratili veškerý stud.
https://ria.ru/20190212/1550730757.htm

Rozumný a reálný způsob, jak by se Maduro mohl udržet u moci: https://www.transcend.org/tms/2019/02/a-nonviolent-strategy-to-defeat-the-us-coup-attempt-in-venezuela/?fbclid=IwAR2X5QXY_Zn_cEiW2YcYQBnOQt8YYLJgsVXQISf59p-rAciNkZlkO8L3gCc

16.2.2019 Ruská ministrně zahraničí ZAcharovová se vsmála americkému vhrožování ohledně Venezuely:https://ac24.cz/-/zacharovova-se-vysmala-hrozbe-boltona-ohledne-demokracie-ve-venezuele?redirect=%2F&fbclid=IwAR2lA8AUnWkPkN_fUxzBB_8A_1jX7_c-EaRujd5N1kHk8-yMqagFGBanlp0 

15.2.2019 via Maria Matovicova a Greta Selucká slucká Otevřený dopis občanům USA od prezidenta Nicoláse Madura

Pokud něco rozhodně vím, tak to, že jde o prostý lid, protože jsem stejně jako vy muž z lidu. Narodil jsem se a byl jsem vychován v chudé čtvrti v Caracasu. Byl jsem zformován v žáru bojů občanů a odborů ve Venezuele, ponořené do vyloučení a nerovnosti. Nejsem žádný magnát; pracuji myslí a srdcem. Dnes mám velkou výsadu vést novou Venezuelu, založenou na modelu inkluzivního rozvoje a sociální rovnosti, který comandante Hugo Chávez vytvářel od roku 1998, inspirován odkazem Simona Bolívara.

Žijeme dnes na historické křižovatce. Jsou to dny, které budou definovat budoucnost našich zemí, stojíme na prahu volby mezi válkou a mírem. Vaši národní představitelé ve Washingtonu chtějí k hranicím přivést stejnou nenávist, kterou zaseli ve Vietnamu. Chtějí podniknout invazi a intervenovat ve Venezuele - a tvrdí, stejně jako tehdy - že je to ve jménu demokracie a svobody. Ale je to lež. Vykládají o uchvácení moci ve Venezuele, ale to je stejná lež, jako když tvrdili, že Irák má zbraně hromadného ničení. Je to falešný argument, ale může mít dramatické důsledky pro celý náš region.

Venezuela je země, která na základě ústavy z roku 1999 velmi rozšířila demokracii lidu, která je participační a protagonistická, a to bezprecedentním způsobem, takže dnes je Venezuela jednou ze zemí, v níž bylo uspořádáno nejvíce voleb za posledních 20 let. Možná se vám nelíbí naše ideologie, nebo to, jak naše společnost vypadá, ale existujeme, a jsou nás miliony.

Adresuji tato slova občanům Spojených států amerických, abych je varoval před závažností a nebezpečím, že určité skupiny v Bílém domě mají v úmyslu napadnout Venezuelu, což bude mít nepředvídatelné důsledky pro mou zemi a celý americký region. Prezident Donald Trump také hodlá narušit důstojné iniciativy k zahájení dialogu, které prosazují Uruguay a Mexiko s podporou společenství CARICOM, za účelem mírového řešení a dialogu v zájmu Venezuely. Víme, že pro dobro Venezuely musíme zasednout k diskusi, protože odmítnout dialog znamená zvolit cestu síly. Mějte na paměti slova Johna F. Kennedyho: „Nikdy nejednejme ze strachu. Ale nikdy se nebojme vyjednávat.“ Ti, kteří nechtějí dialog, se bojí pravdy?

Politická netolerance k venezuelskému bolívarskému modelu a touha po našich obrovských zdrojích ropy, minerálů a jiném velkém bohatství podněcují mezinárodní koalici, vedenou americkou vládou, aby se dopustila vážně šílenství a vedla vojenský útok na Venezuelu pod záminkou neexistující humanitární krize.

Venezuelský lid bolestně trpí sociálními zraněními, způsobenými zločinnou obchodní a finanční blokádou, která se ještě zhoršila tím, že nám byly zabaveny a uloupeny naše finanční zdroje a aktiva v zemích, které se připojují k tomuto šílenému útoku.

A přesto díky našemu novému systému sociálního zabezpečení, který se přímo zaměřuje na nejzranitelnější skupiny naší společnosti, jsme hrdí na to, že jsme země na americkém kontinentě, která má vysoký index lidského rozvoje a nízkou nerovnost.

Americký lid musí vědět, že tato komplexní mnohotvará agrese je prováděna naprosto beztrestně, a že zcela jednoznačně porušuje Chartu Organizace spojených národů, která výslovně staví mimo zákon hrozbu nebo použití síly, mezi jinými principy a záměry, kvůli míru a přátelským vztahům mezi národy.

Chceme být nadále obchodními partnery obyvatelstva Spojených států, tak jako tomu bylo během celé naší historie. Politici ve Washingtonu jsou naopak ochotni poslat své syny a dcery, aby zemřeli v absurdní válce, namísto toho, aby respektovali svaté právo venezuelského lidu na sebeurčení a zachování suverenity této země.

Stejně jako vy, občané Spojených států, i my Venezuelané jsme vlastenci. A budeme bránit naši domovinu celou svou duší. Dnes je Venezuela sjednocena, a jednohlasně křičí: Požadujeme zastavení agrese, která se snaží udusit naši ekonomiku, a pokouší se sociálně zadusit náš lid; rovněž žádáme zastavení vážných a nebezpečných hrozeb vojenské intervence proti Venezuele.

Apelujeme na dobrou duši americké společnosti, která je obětí svých vlastních lídrů, aby se připojila k naší výzvě k míru. Buďme všichni jednotní proti podněcování k válce a válce samotné.

Ať žije americký lid!

Nicolás Maduro

Prezident Bolívarovské republiky Venezuela

 

 

Americkou  blokádu Venezuely prolamuje kubánsko-čínská pomoc: http://www.czechfreepress.cz/latinska-amerika/americkou-blokadu-venezuely-prolamuje-kubansko-cinska-pomoc.html?fbclid=IwAR2hkkDgaZfeZhpPmeHhpn9Trd6jiDEfmFyxJd1floURrnGjkICeK1gsuzw

 

 

21.2.2019 Bývalý člen  Pink Floyd: ve Venezuele není diktqatura a humanitání kocnert je fraška: https://ac24.cz/-/byvaly-clen-pink-floyd-ve-venezuele-neni-diktatura-a-humanitarni-koncert-je-fraska?redirect=%2F&fbclid=IwAR0h1ezPFhx9eQcbEeR3drB3ikeIRyl6xil2xmSQBFnFN3XnaXJ99NE4onc

 

8.3.2019 t šlánku: http://www.novarepublika.cz/2019/03/na-idnescz-neprijemnou-pravdu-nenajdete.html?spref=fb&fbclid=IwAR0EgiR7USDothyJGp04G7GNoMnfOdEA1bBTQ8Y3TTClUKQmne0YJlaaeYA

A nyní k „zlatému hřebu“ - dopadu sankcí USA na Venezuelu. Uvedl jsem, že některé zdroje uvádějí 250 miliard zadržených USD jiné 350 miliard. Vysloveně uvádím že ... Tohle je ale jedno – i kdyby to byla 1 miliarda USD, pak se jedná o JEDEN TISÍC miliónů USD za odebranou ropu. Kolik je to asi kamiónů „humanitární pomoci“? Takže, dle zdroje zde nebo zde sankce zablokovaly min. sedm miliard USD na účtech US bank. Tedy min sedmkrát více než onu jednu miliardu, která je použitá jako vzor pro demonstraci chucpe USA. Ostatně v tomto bodě lze použít i selský rozum – prodej ropy neprobíhá „keš“, ale s největší pravděpodobností s delší dobou splatnosti. Dle zdroje mj. zde sankce umožňují přijímat ropu, ale platby je nutno poukazovat na zvláštní blokovaný účet. Zahájení totálních bankovních sankcí tedy muselo postihnout značné částky. A nakonec jenom nad rámec pár poznámek k číslům 250 a 350 miliard blokovaných USD. Tohle téma jsem v blogu nechtěl moc rozebírat, proto jsem se o něj neopíral. Jde totiž o to, jak počítáte USD, které jsou sankcemi zablokované. Jedna věc je zablokovat peníze na účtu, druhá věc je zablokovat obchod směřující k výměně ropy za USD. V obou případech je ale podstatné, že Venezuela nedostane USD za něco, co chce nabídnout ke směně. Výsledek je prašť jak uhoď – jak už jsem uvedl, rozdíl je stejný jako mezi tvrzením, že nezdražujeme, ale jen upravujeme ceny. Vemte si klesající denní produkci barelů ropy – z (tuším) 2,8 mil. barelů denně před lety na současných (opět tuším) 1,6 mil. barelů denně nyní. Úbytek vynásobte cenou za barel ... a podle toho jakou cenu a období vezmete, dojdete k různým číslům. Jo ... a nezapomeňte přičíst cca 1,2 miliardy USD za zlato, které má Venezuela v Británii a která jej (dle mého a uvedeného zdroje pod nátlakem USA) odmítla vydat.

 

 

Maduro přenesl vedení státní ropné firmy do Moskvy. https://warsonline.slobodnyvysielac.sk/2019/03/03/venezuela-nariadila-uradom-pdvsa-prestahovat-sa-do-moskvy-putin-potvrdzuje-podporu-pre-priatela-madura/?fbclid=IwAR0OQPdFImmQl2Nnlf148kZa4UIhsbEKMwCowRt4M8atoo8XACeBi1aDgX4

25.3.2019 Ruští vojáci přivezli do Venezuely pomoc. https://www.zerohedge.com/news/2019-03-24/russian-troops-aid-arrive-caracas-trump-leaves-military-intervention-venezuela?

19.12.2019 Kvůli velikosti těchto událostí a výzev je nutné měřit úspěch Nicolase Madura:

 
Podařilo se mu udržet občansko-vojenskou jednotui a růst v lidovýcvch milicích na celkem tři miliony členů.
Produkce ropy se začala zotavovat poté, co klesla na 700 000 barelů za den, překonala milion milionů sto tisíc plus značné zvýšení vývozu zlata.
Opozice je dnes více rozdělená než kdykoli předtím, několik lidí opozičního kongresu obviňuje samozvaného „prozatímního prezidenta“ z korupce a důležitá část z nich se připojila k dohodě s vládou o politické stabilizaci země.
Situace násilí, nedostatků, velkých front a cvalu hyperinflace byla překonána a země, i když s velkými obtížemi, žije v stabilním prostředí.
Krize neoliberalismu přivedla do ulic velké vzpurné davy v Ekvádoru, Chile a Kolumbii, zemích, které se připojily k obléhání vedenému Washingtonem proti Venezuele.
Puč v Bolívii poučuje levici o potřebě jednoty revolučních sil a radikalismu, pokud jde o zastavení Washingtonských pěšáků.
Od červnového fóra v Sao Paulu v Caracasu vedla Venezuela proces sjednocení levicových sil v Latinské Americe a dále, což vede k usměrňování sociálních hnutí a progresivních sil, jejichž posledním výsledkem je zahájení mezinárodní komunikační univerzity poskytnout komunikátorům technologické a kognitivní nástroje pro současný ideologický boj.

Hudbička: https://www.youtube.com/watch?v=abX_l1oZsPI

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

amiourful

Fakt, je to hrozné.   A také náš EU protektor nově vyhlásil, že nordstream2 ohrožuje bezpečnosti Evropy. 

klokan

  Ani náhodou pak lze nebylo očekávat, že naši momentálně vládnoucí loutkoví reprezentanti opět nepolezou do rekta USA imperialismu. Svůj k svému.