Jan Vítek: Škrtič zelený

obrazek
23.5.2020 09:37
Ze všech plazů jsou nejodpornější škrtiči. Obejmou oběť v jakoby přátelsky, zapnou své nadměrně vyvinuté svalstvo a svírají a svírají. Prý syčí oběti konejšivě do uší, ale ta neslyší, lapá po dechu, může jen trochu vydýchnout, čímž umenší objem hrudníku a škrtič okamžitě zesílí objetí.

Škrtič zelený se nachází na celém světě. Od ostatních škrtičů, kteří hýří barvami, se odlišuje fádní zelení. To proto, aby se mohl se dostat k oběti, aniž upoutá její pozornost, vyvolat v ní sociální neklid a přivodit změnu režimu. Název Škrtiče zeleného Strýček Sam ukradl, říkají jedni, vypůjčil, říkají druzí, od Čechů. Tak či onak, je to už zapomenutá historie. Co nás zajímá je jeho modus operandi, abychom použili mluvu mužů zákona.

Když petrolejářská firma Saudské Arábie prodá sto tisíc barelů ropy Číně, k transakci je nutně zapotřebí Zelený škrtič Strýčka Sama.

Když loni evropská letecká společnost Air France koupila 60 tryskáčů od evropského výrobce značky Airbus, smlouva byla dojednána v dolarech, ačkoli obě strany běžně platí v euro.

Zkrátka bez dolaru si v mezinárodním obchodě ani neupšouknete. Proč? Byznys je džungle a v něm vládne právo silnějšího. Tím je dolar. Strýček Sam může pohrozit kterékoli cizí vládě, že buď bude tancovat, jak on bude pískat, anebo si ve finančním světě neškrtne, protože jí neuvolní byť jeden cent, do jejího devízového účtu, aby mohla něco koupit nebo prodat na mezinárodním trhu. Chytrý jak je, vytvořil si zákon, který mu to zakazuje. Bingo.

Páchat zločiny v mezích zákona umí mnozí. Páchat zločiny v rámci zákona dokáže jenom génius.

President Wilson stanovil, že základní linií americké mezinárodní politiky má být „mluvit tiše, ale mít velký klacek. Dnes jej nahrazuje Zelený škrtič. Není tomu tak dávno, co Strýček Sam uvalil na francouzskou banku BNP Paribas pokutu 8.9 miliard dolarů. Za co? Obchodovala se zeměmi, které Strýček Sam nemá rád, s Kubou a Iránem.

Překvapuje vás snad, že BNB je francouzskou bankou a že Francie nemá s Kubou a Iránem žádný problém? No a co má být! BNP kšeftovala se zeměmi, které se Strýčkovi Samovi nelíbí, a proto byla po zásluze potrestána. Buď to uznala, nebo si spočetla, že ten pakatel nestojí za to, aby přišla o dolarový účet. Tak se prohnula.

Irácký parlament odsouhlasil letos v lednu stažení amerických vojáků ze země. Byla to nezávazná rezoluce, což znamená, že parta politiků se chce zviditelnit. Strýček Sam hned pohrozil Zeleným škrtičem a je zas ticho.

V paměti iráckého národa jsou natrvalo zapsány bankovní a obchodní omezení z devadesátých let minulého století, která měla způsobit smrt půl milionu dětí následkem nedostatku potravin a léků. Tuto skutečnost někteří zpochybňují, ale v květnu 1966 ji přiznala v televizním rozhovoru pro CBS Madeleine Albraightová, která tehdy byla americkou velvyslankyní v OSN. Na otázku reportérky, zda tato žertva byla odpovídající cena za oslabení režimu, odpověděla: „Myslím, že je to těžká volba, ale cena podle nás za to stála.“

Nedávno uveřejnil Washington post článek nadepsaný „Spolu s explozivním růstem případů koronaviru v Iránu, US mu brání v přístupu k lékům a léčebným přístrojům.“ Zelený škrtič zcela udusil dovoz základních medikamentů a zařízení na jejich domácí výrobu. Řada jiných nutných prostředků, včetně dýchacích přístrojů a speciálních dýchacích masek, vyžaduje speciální bankovní povolení. V Iránu je dnes snad největší úmrtnost na Covid-19 na světě.

 

Podle posledních zpráv Zelený škrtič silně svírá Venezuelu. Následkem nedostatku dolarů, vláda musí tisknout víc bolivarů, aby mohla dovážet nejnutnější věci a udržovat ekonomiku v chodu. Nadbytek bolivarů v oběhu podporuje růst cen na trhu a inflaci. Roztáčí se čertovo kolo. Stále méně dolarů a stále nižší hodnota bolivaru = dražší dovoz, víc inflace, víc nedostatkových věcí, úpadek výroby, růst nezaměstnanosti = víc nespokojenosti a protestů. Zkrátka, po nedávném selhání invaze se připravuje další pokus o změnu režimu.

Nakonec jedno poučení: když Škrtič zelený pokojně syčí, neznamená to, že je v pohodě, ale že se chytá zaútočit.

Jan Vítek

 

 

jan-vitek
Český novinář žijící v Ženevě ve Švýcarsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Podľa internetovej domény je 255 štátov na svete. Z toho len 3 štáty pochopili úlohu škrtiča. O pochopení a myslení obyvateľstva aj týchto 3 štátov s istotou sa dá pochybovať.

Chápem optimistov, ktorí píšu " ÓDU na radosť " z oslabenia hegemóna. Radosť je však predčasná a neodôvodnená. Pritom stačí tak málo, aby USD neterorizoval svet. A existuje vôbec nejaké riešenie na seriózny platobný styk ?

klokan

    Lidstvo samozřejmě zná více prostředků jak druhého připravit o život, kromě škrcení, se může jednat o stětí hlavy nejhrůznějšími způsoby, další způsob popravy lidského jedince může spočívat v zastřelenín jedince, tedy prohnání kulky organismem. Přerušit životní funkce lze pochopitelně i humanisticky jako popravou elektrickým proudem, či píchnutím usmrcující injekce po vzoru velkých bratrů z USA, našich nynějších představených jako jsou nejrůznější zbohatlící a jiní zločinci.. Nyní lze prohlédnout, že naši popravčíci zvolili skutečně nejsofktíkovanjěší zbraně k naší eliminaci jako prostých ovčanů, jež se jim již zdáme jako přebyteční, kdy k zajištění jejich obživy prostředníctvím vykořisťování práce, jim asi tedy postačí desetina z nás, kdy nejpohodlnější způsob naší eliminace nezávislých jedinců jim poslouží naše uložení k ledu, našim zotročením prostřednictvím elektronických prostředků k našemu ovládání,  byť nastřelených či vpíchnutých čipů, či použitím prostředků nás ohlupující propagandy včetně nynější tak zvaně koronavirové.

   Nyní jásáme, že od zítřka budeme moci chodit po venku bez náhubků, pocit jistě ulevující, ovšem naší hnusní a odporní utlačovatelští potentání mají v záloze další prostředky našho ohlupování a postupného našeho útlaku až k naprostému našemu zotročení, mezi nimiž nemalou úlohu hraje role nynějšího nadboha na naší údajnou bezpečnost dohlížejícho Velkého bratra. Co vlastně odpornějšího může lidská mysl vydedukovat. Pro vysvětklení. Jedná se čistě o můj emotivní a osobní výlev.Nemám v žádném případě úmysl někoho ovlivňovat. K tomu mají prostor jiní propagandisté.