Jaromír Baxa: Tatry mountain resorts na Ještědu?

obrazek
22.11.2016 16:29
Vědec, VŠ učitel, zkušený zastupitel a člen strany Zelených k záležitosti svého města a kraje. Právě se projednává. Pan Baxa je zastupitelem města Liberce i nyní. Primátorem Liberce je Tibor Batthyány z hnutí ANO. Členy Rady města Liberce uvádím níže....Hejtmanem kraje je provařený Martin Půta, zastpitelstvu Libereckého kraje vévodí Starostové a ANO. Strana zelených se na kraji tentokrát neumístila.

Takto o kauze píše iDěs: http://liberec.idnes.cz/miliardar-rattaj-slibuje-na-jestedu-vice-snehu-chce-i-babylon-p5f-/liberec-zpravy.aspx?c=A161121_164207_liberec-zpravy_tm 

Jaromír Baxa: 

"Téma dnešního veřejného projednávání na radnici. Probíhalo tak, jak si asi myslím, že tyhle věci probíhaly v devadesátkách. Byznysmeni (už bez barevných sak), právníci a k tomu primátor prezentující jejich projekt jako "jedinečnou příležitost", "neopakovatelnou nabídku", nebo "jinou možnost nemáme". Nechybělo ani oblíbené "město je špatný hospodář a soukromník se postará líp." V prezentaci samozřejmě nechyběla spousta barevných obrázků a smělé plány na kilometry nových sjezdovek a lanovky. 
Co ale chybělo, byly informace o navrhovaných smluvních podmínkách, jen pod čarou zaznělo, že by město získávalo okolo milionu ročně. A pak to, že staré dluhy společnosti Sportovní areál Ještěd zůstanou městu, jen areál už bude mít někdo jiný. Smluvní podmínky jsou ale to nejdůležitější, co by nás mělo zajímat. Liberec už za sebou jednu zkušenost s pronájmem areálu už má a vyšla nás na čtvrt miliardy dluhů, které zbyly po Snowhillu. Platíme je všichni, spolu s dalšími dluhy města, a platit je budeme dál.
Měli bychom vědět, jak to bude s plánovanými investicemi. Co se stane, když si Tatry mountain resorts (TMR) své angažmá v Liberci rozmyslí. Ke kterým investicím se TMR smluvně zaváže. Jak to bude s navazující infrastrukturou, parkovišti a příjezdovými silnicemi, které by měly očekávaný větší počet návštěvníků pojmout. A také, co když nebudou některé ze zamýšlených projektů TMR povoleny s ohledem na životní prostředí nebo krajinný ráz. Přeci jen bychom neměli zapomínat, že sjezdovky na Ještědu hodně ovlivní i vzhled samotného města. Také by nás mělo zajímat, jak bude vypadat hospodaření společnosti SAJ potom, co se od ní fakticky oddělí areál pro sjezdové lyžování. Ani jedno po veřejném projednávání nevíme. 
O to víc mě děsí představa primátora, že se celé schvalování odehraje jen v Radě města. O takto významných projektech by mělo rozhodovat zastupitelstvo, protože ve výsledku mohou znamenat velké budoucí závazky pro město na desítky let dopředu.
Je vstup TMR jedinou cestou k rozvoji areálu? Nemyslím si. O tom, že by areálu výrazně pomohla rozšířená sjezdovka Skalka, se ví dlouho. Na papíře je už minimálně pět let. Poslední dva roky se ale místo přípravou a hledáním finančního modelu strávily čekáním na to, až se primátor vyjádří, jak jsou na tom jeho jednání s TMR. Jestli Liberec nutně potřebuje další kilometry sjezdovek a lanovek bez vazby na další infrastrukturu, tím už si jist nejsem. Zachování areálu pod kontrolou města by ale umožnilo všechny aktivity koordinovat a nedostat se do situace, kdy soukromý vlastník generuje pravidelné zisky z provozu areálu a město staví infrastrukturu."

osobní profil: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaromír_Baxa

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tibor_Batthyány

http://www.nasliberec.cz/aktuality-a-zajimavosti/2690-volby-probehly-v-poradku-zastupitelstvo-se-sejde-22-listopadu 

http://www.liberec.cz/cz/radnice/dalsi-organy-mesta/rada-mesta/clenove-rady/ : Tibor Batthyány (ANO), ing. Martin Čulík (ANO, bez politické  příslušnosti), ing. Filip Galnor (ANO), Ing. Karolína Hrbková (Změna pro Liberec - bez politické  příslušnosti), Bc. Zuzana Kocumová (Změna pro Liberec, Změna), Mgr. Jan Korytář (Změna pro Liberec, Změna), Tomáš Kysela (ANO), PhDr. Mgr. Ivan Langr (Změna pro Liberec, Strana zelených), prof. Ing. Josef Sedlbauer Ph.D. (Změna pro Liberec, strana zelených). Jak vidno, Liberec zažívá velkou změnu! 

Arolínu Hrbkovou ze Změny pro Liberec primátor odvolal 16.12.2016 bez koaličního jednání, což je proti pravidlům, kvůli průtahům v přípravě územního plánu, kdy ona hájila právo občanů na zeleň ve městě proti developerům.  Územní plán má být hotov do roku 2020.

hudbička: https://www.youtube.com/watch?v=GGNItdY-Zf8 

5.3.2017: za Tatry mountain resorts (TMR) stojí slovenský miliardář Igor Rataj,  liberecké zastupitelstvo to ještě musí shcválit, právě si dělá v televizi promo. Na nové sjezdovky potřebuje nové stanovisko EIA. ('CT24 18:14-15)

28.3.2017 ČT24: TMR proozuje lyžařské areály na Slovensku, v Polsku, ve Špindlerově mlýně. 

24.11.2017 Jaromír Baxa: 

V Liberci teď bude zase probíhat pár dní mediální a facebooková přestřelka, jak chce Změna pro Liberec "zhatit" pronájem areálu na Ještědu firmě TMR.

Tak něco o tom, co si od pronájmu mnozí slibují a co se zdá být jinak:

1. Slibujete si od pronájmu rozvoj areálu? 

Můžete být zklamáni. Ve smlouvách jsem nenašel žádnou povinnost TMR nějaké významné investice provést, ani v jakém čase, ani možnost města odstoupit od smlouvy, když k nim nedojde.

2. Slibujete si od pronájmu, že město přestane areál dotovat?

Budete zklamáni zcela určitě. Celý pronájem má začít odepsáním 65 mil. dluhu SAJe u města, který následně zaplatíme všichni. Jde o další část dluhu po Snowhillu, dalších 166 mil. Liberec odepsal již v roce 2013. Nejde přitom o virtuální peníze, každý rok se na tyto částky skládáme z daní a splácíme je nadále, v městském dluhopisu, kam byly tyto dluhy úhledně zabaleny. Pronájmem ztrácíme naději na to, že se město k těmto penězům nějakým způsobem kdykoliv v budoucnosti dostane.

3. No ale stejně není jiná alternativa...

Argument "není jiná alternativa" je jedním z klasických argumentačních faulů. Alternativa samozřejmě je. Je jí zainvestování areálu z městských peněz. Několik navrhovaných investic má jasnou návratnost a může přivést k zisku celý areál. Na rozdíl od mnoha jiných investic města by šlo o peníze, které se vrátí. Liberec také není v tak dramatické finanční situaci, jako byl před třemi, čtyřmi lety, kdy něco takového nepřicházelo v úvahu. Další možností je vytvoření společného podniku nebo doladění lepších smluvních podmínek

Tyhle argumenty a připomínky od nás zaznívaly opakovaně. ?Mimochodem, argument o tom, že oddlužení areálu může být jen cestou, jak areál znovu někomu pronajmout, jsem vznášel už v roce 2013, kdy byl první návrh prohlasován. Ale naše připomínky nebyly za celou dobu zohledněny. Zástupci města ve vyjednávací skupině, především primátor Batthyány, je jednoduše neuznali za podstatné, a pozici města oslabovali tvrzeními typu "pronájem je i za korunu drahý".

Jak dopadne hlasování, nevím. Je možné, že naše volání po férových podmínkách pro město nedopadne na úrodnou půdu. Je i možné, že se v tom, co jsou férové podmínky jednoduše mýlíme. Naučil jsem se v politice prohry tohohle typu přijímat jako nutnou součást toho, co dělám.
Jen bych rád, aby poukazování na problematická ustanovení smluv nebyla zaměňována se snahou zhatit pronájem tak říkajíc "za každou cenu".

30.11.2017: "Přál bych si zastupitele, kteří s městským majetkem nakládají s péčí řádného hospodáře.

V Liberci jsme už léta měli trochu peška, když šlo o něco zásadního, obvykle se našel nějaký zásadní důvod, proč se muselo rozhodnout jinak. Dnes se taková situace může opakovat.
To, co vidíte na obrázku, jsou sjezdovky v areálu Ještěd. Pokud bude schválena smluvní dokumentace tak, jak je navržena, budou pronajaty bezúplatně. 
Přitom za jiný majetek pronajat je, a to za 4.4 mil. Kč.

Jak je to možné?
Sjezdovky jsou na pozemcích Městských lesů, které jsou dosud bezúplatně pronajaty provozovateli, firmě SAJ. Když šlo o pronájem městské firmě, bezúplatné přenechání jsem chápal. Pokud má ale celý areál přejít na soukromý subjekt, mělo by se město a jeho organizace řídit např. znaleckými posudky nebo jinak zdůvodnit, proč tak neučinit.
Podklady, které máme, ale naznačují pravý opak. Tyto pozemky a informace o nich není obsažena v žádném znaleckém posudku na majetek SAJ nebo na majetek města, který byl při přípravě smluv připraven.
Na proti tomu víme, že jiné znalecké posudky na pronájem pozemků pod sjezdovkami se objevuje někde mezi 75 - 113 Kč/m2. Pokud bychom mluvili o lesních pozemcích, mělo by jít o cenu ve výši cca 27 Kč/m2.

Město by nemělo se svým svěřeným majetkem zacházet tak, že bez jakékoliv poznámky nebo znaleckého posouzení převede takto zásadní majetek jen tak, bezplatně. Tento bohorovný přístup se podle mého názoru s péčí řádného hospodáře neslučuje."

Jinak ale TMR hodlá investovat 700 milionů, a dosud byl areál ve ztrátě 80 milionů, schválen byl pronájem na 10 let s tím, že pokud město neumožní prodloužení o dalších 10 let, bude se muset s TMR vyrovat finančně. http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/217411000141130-udalosti-v-regionech?x=50&y=9&index%5B%5D=585261

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!
Klíčová slova: komunální politika, příroda

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.