Je B. Netanjahu antisemita, když kritizuje Sorose?

juncker soros
27.2.2019 12:15
Maďarský Fidesz čelí v posledních dnech v souvislosti se zahájením kampaně před eurovolbami kritice Bruselu a některých unijních politiků. Rozhořčení vyvolaly billboardy s portrétem předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera, kterému je přičítána podpora migrace do Evropy, záměrné oslabování unijních hranic a snaha zavedení povinných kvót přijímání migrantů v jednotlivých členských zemích. Nejvíce ovšem zřejmě vadí, že vedle Junckera je portrét amerického finančního spekulanta a maďarského rodáka židovského původu George Sorose.

Právě vzhledem k tomuto původu tak maďarská kampaň prý dostává antisemitský podtext. Opakují se tak historky z doby, kdy Orbán maďarské veřejnosti vysvětloval kroky, které Soros bral jako útok na jeho Středoevropskou univerzitu v Budapešti nebo proti tzv. neziskovým organizacím sponzorovaným jeho nadacemi.   Již tuto kampaň vnímali předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a také francouzský prezident Emmanuel Macron jako „temně antisemitskou“.

Pokud si ovšem začneme dobře vzpomínat, vše tenkrát probíhalo před návštěvou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Budapešti a někteří starostliví komentátoři se „obávali“, zda Netanjahu vůbec do Maďarska pojede. Ukázalo se ovšem, že vše je jinak a není důvod, aby kritika Sorose byla důvodem k obviňování Orbána, jeho strany, Maďarska. Naopak izraelský premiér k billboardům prohlásil: "Celou věc absolutně nevnímám jako antisemitskou, leč konstruktivně kritickou vůči Sorosovi." Do křížku se Sorosem se ostatně Netanjahu dostal i sám a také v otázce migrace, když miliardáře obvinil z financování kampaně proti zamýšlenému návratu černých migrantů zpět do Afriky. „George Soros financuje protesty proti našemu rozhodnutí deportovat migranty zpátky do Afriky. Je ale zvláštní, že když Obama deportoval dva miliony imigrantů, ti samí lidé, co se dnes tak hlasitě ozývají, mlčeli,“ měl premiér vyjádřit názor před členy své vlády.

A z toho plyne jedna závažná otázka: Chce někdo tvrdit, že Netanjahu, premiér židovského státu, je antisemita? Odpověď je zřejmá: Není. Stejně jako Orbán.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.