Jednání Čína-EU o Ukrajině

china eu
11.4.2022 09:14
Prezident ČLR Si Ťin-pching se 1. dubna v Pekingu setkal prostřednictvím videokonference s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Podle čínské hlavy státu by Peking a Brusel měly jednat jako dvě hlavní síly prosazující světový mír a kompenzovat nejistotu v mezinárodním prostředí stabilitou vztahů mezi Čínou a EU.

Prezident Si prohlásil, že „obě strany se musí ujmout vedení při obraně mezinárodního systému, jehož jádrem je mezinárodní právo a principy Charty OSN, a společně oponovat pokusům o novou studenou válku“. Čína je odhodlána prohlubovat reformy a dále se otevírat – vítá evropské obchodní investice a očekává, že EU poskytne spravedlivé, transparentní a nediskriminační prostředí pro čínské obchodní investice. Dále zdůraznil, že Čína a EU by se měly chovat jako dvě velké civilizace podporující lidský pokrok a čelit globálním výzvám prostřednictvím solidarity a spolupráce.

Lídři EU Michel a von der Leyenová se shodli, že Čína je důležitou silou ve světě. EU přikládá velký význam mezinárodnímu postavení a úloze Číny a rozvoji vztahů s ní. Obě strany se zavázaly bránit mír a multilateralismus. Za současné mezinárodní situace je životně důležité, aby EU a ČLR posílily dialog a spolupráci. EU znovu potvrdila svůj závazek k respektování politiky jedné Číny. Vyjádřila také ochotu nadále prohlubovat spolupráci v oblastech, jako je ekonomika, obchod, investice, energetika a zelený rozvoj, společně čelit globálním výzvám, jako je COVID-19 či změna klimatu a podporovat světový mír a hospodářský růst.

Obě strany si vyměnily názory na situaci na Ukrajině. Prezident Si zdůraznil, že Čína považuje za velmi politováníhodné, že se situace dostala tam, kde je dnes. Postoj Pekingu je konzistentní a jasný. ČLR vždy stojí na straně míru, vyzývá k dodržování mezinárodního práva a jedná v souladu s principy Charty OSN. Prezident Si sdílel své názory na to, jak urovnat ukrajinskou krizi za současných okolností:

Za prvé, podpora mírových rozhovorů. Mezinárodní společenství by mělo vytvářet příznivé podmínky a prostředí pro jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, spíše než přilévat olej do ohně a zvyšovat napětí.

Za druhé, předcházení humanitární krizi ve větším měřítku. Čína předložila šestibodovou iniciativu týkající se humanitární situace na Ukrajině a poskytla Kyjevu několik dávek nouzové pomoci.

Za třetí, podpora trvalého míru v Evropě a na euroasijském kontinentu. Hlavní příčinou ukrajinské krize je regionální bezpečnostní napětí v Evropě, které se v průběhu let nahromadilo. Základním řešením je vyhovět legitimním bezpečnostním požadavkům všech relevantních stran. V dnešní době by globální a regionální bezpečnostní rámce již neměly být budovány s mentalitou studené války. ČLR podporuje EU v tom, aby hrála primární roli, a podporuje Evropu, Rusko, USA a NATO při vedení dialogu, aby bylo možné nalézt řešení konfliktu.

Za čtvrté, zabránit tomu, aby se regionální konflikt zvětšil. Mnozí se obávají, že současná situace může zničit plody mezinárodní hospodářské spolupráce získané desetiletími úsilí. Pokud by se situace nadále zhoršovala, může trvat roky, než se věci vrátí do starých kolejí. Čína a EU se musí zavázat, že udrží situaci pod kontrolou, zabrání přelévání krize, a hlavně udrží stabilní systém, pravidla a základy světové ekonomiky.

Lídři obou stran se shodli, že to byla upřímná a hluboká diskuse, ve které Peking a Brusel dosáhly společného porozumění v mnoha oblastech. Dohodli se, že posílí komunikaci a budou nadále pokračovat v koordinaci a spolupráci. 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.