Ježíšku nedáme Tě...!

přemek votava
25.12.2017 19:36
Náš Ježíšek to nevzdává naopak, každý rok bojuje tvrdě o své místo u našeho vánočního stolu. Před mnoha lety pohořely podobné pokusy nahradit Ježíška Dědou Mrázem také ten, k nám přijížděl na saních, se svou Sněhurkou ze vzdálené Čukotky. Děda Mráz se Sněhurkou u nás neuspěli. Pravda, do našich měst, závodů a škol, děda Mráz s velkou slávou přijížděl, ale za domovní dveře jsme si ho nepustili, tam kraloval náš Ježíšek. Zpívali jsme koledy, udržovali tradice….

V polistopadové době, k nám společně s americkou kulturou vtrhnul podobný nezvaný host, jako ten z daleké Čukotky. Také on má červenou čepičku, jako děda Mráz, ale je z druhé strany zeměkoule. Tento mužíček, zvaný Santa Claus, má nás ohromit leskem a nadbytkem. Je asi také mnohem bohatší než ten děda Mráz, ale cíl má stejný, tedy vytlačit našeho Ježíška z českých domovů, zničit poezii a tradice našich Vánoc. Má k tomu i média.

Ta na nás o Vánocích zaplavují americkým vánočním snem…..

České Vánoce jsou těmi nejkrásnějšími svátky v roce. Mají staletou tradici, těšíme se na ně, zejména pro jejich poezii, pro tu jejich zimní krásu, ale také pro ty dětské rozzářené oči. K českým Vánocům patří vánoční zvyky zděděné po našich předcích. To jsou ty vánoční stromečky, české koledy, vánoční pečivo, na Štědrý den tradiční kapr a bramborový salát. K Vánocům patří také dárky, které nám přináší Ježíšek. Přinášel je našim prarodičům i nám, předejme tuto tradici i svým dětem. Ježíšek do našich domovů vstupuje již po dlouhá staletí, přináší nám vánoční radost, ale také zamyšlení a lásku k bližnímu.

Polistopadová doba deformuje české Vánoce. Bezcitně na nás útočí, z médií a výloh supermarketů konzumní reklama, kde pro české pojetí Vánoc není místo. Křesťanské pojetí Vánoc je dokonce vytlačováno z naší kultury. Křesťanské symboly jsou popírány. V konzumním nadbytku postupně ztrácíme tu pravou vánoční poezii a také samotného ducha Vánoc. Sbíráme odvahu a Ježíška tak bráníme před nezvaným hostem, tím mužíčkem v červené čepičce a v červeném kabátku a našeho Ježíška vytlačuje z našich domovů. Naši předkové by jej hnali metlou…...

„Ježíšku nedej se, jsme tu s Tebou…!“

Přemysl Votava

premysl-votava
Místopředseda strany Národní socialisté.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.