Jiří Paroubek: Nejdřív ProMoPro, teď komando: je čas odejít, Mr. Vondra!

13.3.2011 17:03
Vzpomínám si, jak mne coby premiéra a Františka Bublana jako tehdejšího ministra vnitra představitelé ODS před volbami v roce 2006 kritizovali za zásah policie na CzechTeku. Z jejich pohledu jsem já i František Bublan nesli politickou odpovědnost, ačkoliv rozhodnutí o způsobu zásahu a jeho přímé velení bylo na stupni okresního a krajského policejního ředitele. A tak zatímco tehdy měli politici ODS naprosto jasno, kdo má nést politickou odpovědnost, ačkoliv premiér i ministr vnitra jsou od příslušného stupně velení vzdáleni minimálně ve třech stupních, v případě zásahu v ČT, kdy ministr obrany Vondra je přímým nadřízeným náčelníka Vojenské policie a byl navíc – podle svého dnešního prohlášení v Otázkách Václava Moravce – o krocích VP informován, není politická odpovědnost ministra a místopředsedy ODS prý žádná. Ministr Vondra označil zásah komanda VP v ČT za trojnásobnou ostudu. Trojnásobně ostudné je však jak počínání, tak argumentace ministra Vondry jak v kauze komando, tak v kauze ProMoPro.
Považuji přístup A. Vondry i vládních politiků k těmto kauzám za projev naprostého alibismu a rezignace na základní principy demokratické politiky a politické kultury. Jsem přesvědčen, že na základě dostupných informací i faktů je politická odpovědnost ministra obrany Vondry nezpochybnitelná a měl by okamžitě rezignovat na svoji vládní funkci. Není to navíc poprvé, kdy se ministr Vondra staví do role naprosto neodpovědného funkcionáře, který je ve vládní funkci jen proto, aby pokládal věnce, stříhal pásky či pronášel přípitky. Připomínám, že v kauze ProMoPro, kdy je zde závažné podezření z tunelování českého předsednictví, které měl jako místopředseda Topolánkovy vlády Alexandr Vondra ve své kompetenci, se odpovědnosti zříká Alexandr Vondra nápadně shodně, jako v kauze zásahu komanda VP v ČT.
 
Pokud i po tomto dalším živoucím důkazu naprosté nekompetence Alexandra Vondry pro výkon funkce člena vlády Vondra ve vládě setrvá, je otázkou, jakých dalších nepříjemných překvapení v podobě stamilionových ztrát státních prostředků či komand ozbrojenců, přepadávajících média, budeme ještě svědky.
 
Američtí přátelé už by svému chráněnci měli naznačit, že jeho další setrvání už je jen a jen pro ostudu. A to přes taktní mlčení pravicového tisku a také rozpačitých výzev předáků opozice. K demokracii nepatří nestoudnost!
 
Související články:

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: ProMoPro, Vondra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

racek
O jeho oschodu přece nerozhoduje nikdo u nás. Jak je taktně naznačeno v poslední větě. Ještě totiž nesplnil všechny domácí úkoly.
josef_smolik
To tak.Ještě mi David Černý za vaše peníze postaví sochu resp. sousoší.Já,Vlasta a Honza a školáci tam budou chodit zpívat tu naši Welcome radare....