Jiří Zimola si s Andrejem Babišem umí poradit

babiš svatý
28.11.2018 09:47
Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny na téma nedůvěry vládě Andreje Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo proběhla podle očekávání. Nedůvěru podpořilo všech 92 poslanců šesti opozičních stran. Opozice potřebovala o devět hlasů víc. Proti návrhu hlasovali všichni poslanci Babišova hnutí ANO a také všichni přítomní komunisté. Poslanci ČSSD, o jejichž postoji se dalo spekulovat, se hlasování podle jednomyslného rozhodnutí předsednictva strany nezúčastnili.

Takto by se dal stručně popsat průběh osmihodinové mimořádné schůze. Ta byla ovšem plná kontroverzních útoků opozičních poslanců a Babišovců. Sám Andrej Babiš vystoupil hned v úvodu s více než půlhodinovým proslovem. Vyzvedl některé pozitivní výsledky své vlády, zejména z programu sociální demokracie. Zmínil také některé zdravotní problémy členů své rodiny, kteří jsou ve zmíněné kauze stíháni spolu s ním.

Babiš několikrát zopakoval výsledek svého hnutí v parlamentních i komunálních volbách. Jeho stanovisko je možno shrnout: „Buď mě odvolejte, nebo nás porazte ve svobodných demokratických volbách. Jinak se mě nezbavíte.“

Je dobré zmínit i některé opoziční argumenty. Jimi hýřili zejména piráti. Jejich poslanec Jakub Michálek přirovnal Babišovo vychvalování k plnění vládního programu během komunistického režimu, jak se prý všechno daří. Kolik kilometrů dálnic jste postavili? Co říkáte zásahu policie na Ministerstvu pro místní rozvoj a v agentuře Czechtourism? „Babišova rétorika připomíná styl Milouše Jakeše,“ poznamenal Michálek.

Mimořádná schůze v Poslanecké sněmovně měla logické dozvuky v nedělních publicistických Otázkách Václava Moravce. Babišovo hnutí zde reprezentovala elegantní Jana Mračková Vildumetzová, předsedkyně Asociace krajů. Jejími oponenty byli předseda Pirátů Ivan Bartoš a místopředseda ČSSD Martin Netolický. Oba zdůraznili nepřípustnost trestně stíhaného premiéra v čele vlády. Bartoš navíc oponoval Vildumetzové v jejím stanovisku, že piráti by se premiérovi za jeho napadání měli omluvit. „Omluvit by se měl naopak premiér za svoje tvrzení o zdrogovaných pirátech,“ prohlásil Bartoš.

V úplném závěru je potřebné vysvětlit jméno Jiřího Zimoly v titulku. Zimola, charismatický sociální demokrat, odstoupil před 14 dny z postu místopředsedy ČSSD. Obávám se, že tím své straně neprospěl. Je užitečné připomenout, že v krajských volbách v roce 2016 jihočeští socani pod Zimolovým vedením Babišovo ANO na hlavu porazili. Bohužel, projevily se rozpory ve vedení ČSSD a pro sněmovní volby v následujícím roce Sobotkovo vedení Zimolu z kandidátky stáhlo. Skončilo to, jak známo, drtivým debaklem.

Oleg Gubin


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.