J. Roenneberg, jenž překazil nacistické naděje na atomovou bombu

obrazek
23.10.2018 15:57
Joachmi Roenneberg vedl malý tým, který sabotoval nacistické jaderné naděje během druhé světové války, zemřel ve věku 99 let. Norská premiérka Erna Solbergová ohlásila Roennebergovu smrt v neděli a nazvala ho hrdinou.

zdroj: https://www.npr.org/2018/10/22/659459910/joachim-roenneberg-who-sabotaged-nazis-nuclear-hopes-dies-at-99?fbclid=IwAR0rtRI93D3wEOCI9hW1Msh-N6BLc1m2d4A3Km4mtbIet0n0NsWokdpZo1s&t=1540301009355

V roce 1943 se tehdy 23 let starý Roenneberg a tým dalších stíhačů odporu seskočili do zasněženého pohoří v Norsku, dojeli na lyžích k vodní elektrárně Vemork a bombardovali svou nálží zásobník těžké vody (oxid deutéria) - vzácná tekutina v níž Němci doufali, že ji budou používat v procesu výstavby atomové bomby. Roenneberg utekl z Norska po tom, co Německo napadlo v roce 1940. Ale stejně jako mnozí z nejslavnějších norských bojovníků odporu nebyl spokojen s předáním své země Adolfu Hitlerovi a nacistům. Poté, co dorazil do Británie, absolvoval výcvik s rozvíjející se výkonnou agenturou Spojeného království, aby se naučil partyzánské taktice a zasadil se proti okupaci. Šance k úderu přišly poté, co spojenci označili závod Vemork za klíčový cíl kvůli jeho místu v německých plánech války. A když bylo zabito desítky britských koman, která se snažila neutralizovat zařízení koncem roku 1942, rozhodlo se poslat v Roenneberga a hrstka dalších norských agentů.

Kódové jméno operace bylo Gunnerside. Je považováno za jednu z nejúspěšnějších tajných operací války - a toho bylo dosaženo bez vystřelení. Roenneberg a jeho tým využili své horolezecké dovednosti - lyžovali přes zrádný terén a škrábance, aby zabránili odhalení - a nešlo jen o to, jak zničit cíl, ale i jak uniknout zuřivému pronásledování, které následovalo. Tato odvážná operace inspirovala příběhy a knihy a válečný film z roku 1965 The Heroes of Telemark (pojmenovaný po regionu v Norsku, kde se uskutečnila mise), kde hráli Kirk Douglas a Richard Harris. Zájem se objevil naposledy v roce 2014, kdy norský veřejnoprávní vysílač NRK vytvořil populární šestidílnou sérii s názvem Válka o těžkou vodu (The Heavy Water War).

Dokonce i když prováděli svůj neohrožený útok, norská skupina věděla, že jejich šance na úspěch jsou malé - a že nemají šanci na přežití. Po léta poté Roenneberg dával zásluhu na úspěchu operace svým spoluhráčům.

 

"Nemohla jsem mít lepší partu, která by mě následovala," řekl BBC v roce 2013. "Byli jsme gang kamarádů, kteří společně pracovali."

 

A jak řekl, měli velké štěstí. Pro každý problém bylo řešení. Když při bouřce vyrazili míle mimo cíl, nalezli v horské chatě rozhodující zásoby. Když potřebovali vyřezat visací zámek u zařízení na těžkou vodu, použili pár kovových nožů, které Roenneberg přinesl náhodou.

 

Jeden z nejvíce nervózních momentů, jak později řekl, přišel poté, co byly výbušniny umístěny. Sabotéři rozřízli pojistky, a měli jen 30 sekund, aby unikli. Vykročili ze zařízení a znovu začali lézt.

 

To bylo v roce 1993, kdy mluvil Roenneberg s The Associated Press, když řekl, že "jsme slyšeli drobný, nevýznamné bum ... byl to téměř antiklimax."

 

Výbušniny však vykonávaly svou práci a na několik měsíců zničily výrobní zařízení. A výbuch nakonec zapříčinil intenzivní hledání infiltračních zařízení. Těsně nad zařízením se Roenneberg a jeho tým stále šplhali a plazili se po horách. Po celou dobu sledovali lanovku, která by Němcům mohla rychle a snadno pomoci nahoru. Ale nic se nepohnulo.

 

"Báli jsme se smrti," řekl Roenneberg. "Kdyby použili lanovku, byli jsme hotovi."

 

Tým se pečlivě vycvičil na uspořádání zařízení, pomocí výkresů a nákresů v Británii. Tato praxe byla rozhodující pro nalezení a zničení specializovaných zařízení v suterénu závodu. Ale jak Roenneberg řekl AP, sabotéři měli jen ty nejrozsáhlejší plány.

 

"Pěti z nás bylo nařízeno, abychom šli do Švédska poté, kdyby bylo nezbytí," řekl. Lyžovali dva týdny, než dorazili do Švédska, asi 250 kilometrů odtud. Jak tomu tak bylo, unikli tisíců, německých vojáků.

 

Roky později Roenneberg řekl BBC, že to byl "nejlepší lyžařský víkend, který jsem kdy zažil."

 

Operace zpomalila práci Německa na atomové bombě, projektu, který vedl fyzik Werner Heisenberg. Když německé jednotky převzaly Norsko, nacistický režim dal přednost vodní elektrárně Vemork, kterou provozovala společnost Norsk Hydro. Produkce těžké vody prudce vzrostla - něco, čeho si všimli pomocníci, kteří tam pracovali, a to způsobilo poplach, který by nahlášen do Londýna.

 

Tím, že Roenneberg a jeho tým zničili zařízení na  těžkou vodu v řádu několika měsíců od poplachu, koupili spojencům dodatečný čas, aby zorganizovali bombový útok a dojednali další sabotážní mise, které ochromily snahu Německa získat těžkou vodu z Norska.

 

Neohroženost týmu byla uznána za hodnou medailí z Norska, Británie, USA a dalších zemí. Ale když Norové uskutečňovali svou misi, věděli jen to, že je rozhodující zničit v zařízení a nádrže. Ažv době, kdy USA použily atomové zbraně, pochopili povahu operace.

 

"To bylo v srpnu roku 1945, kdy shodily bomby na Hirošimu a Nagasaki," řekl Roenneberg BBC v roce 2013. "Proto jsme věděli, že to, co jsme udělali, bylo velice důležité.

 

Roenneberg se stal po válce novinářem. V posledních desetiletích často mluvil veřejně o povinnosti bojovat za svobodu a mír.

 

Je toho hodně o "už nikdy více", ale není možné o tom mluvit, pokud si nepamatujeme, co se tehdy stalo," řekl Roenneberg v New Yorku v roce 2015.

****

Co je těžká voda: https://cs.wikipedia.org/wiki/Těžká_voda

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.