Jsou to jejich volby!

obrazek
10.12.2011 11:21
Největší země světa 4. prosince rozhodovala o složení dolní komory parlamentu – 450 poslancích Státní dumy. Žádné drama se nekonalo a opět zvítězila prezidentská strana Jednotné Rusko, avšak se značným poklesem hlasů. Volby lze charakterizovat jako referendum o popularitě tandemu Putin-Medveděv, který je sice v Rusku stále velmi oblíbený, nicméně ztratil téměř 15 % voličů na úkor ostatních stran, přišel o 77 mandátů a dvoutřetinovou majoritu v Dumě. Nyní se musí spokojit pouze s prostou nadpoloviční většinou třinácti poslanců. Duma však nehraje v ruském politickém systému příliš velkou roli, rozhodující slovo má prezident.

Na politické scéně Ruské federace operuje pouze sedm politických stran, z nichž čtyři jsou relevantní a mají parlamentní zastoupení. Uzavírací klauzule je vyšší než u nás a pro vstup do Dumy je nutné získat minimálně 7 % hlasů. Rusové nad sebou potřebují mít pevnou ruku – ať už to byl car, nebo generální tajemník KSSS. V současnosti je ztělesněním takového vládce Vladimir Putin, který má nesporné charisma, avšak podle volebních výsledků se zdá, že mnoha Rusům a hlavně Ruskám se již okoukal. Jednotné Rusko získalo 49,5 % hlasů a 238 křesel (v minulých volbách 64,3 % a 315 křesel). Kuriózní jsou výsledky Jednotného Ruska zejména v Čečensku, kde získalo 99,5 % a v sousedním Dagestánu 91,5 %.    

Vítězem voleb je tedy Jednotné Rusko, středová formace, založená v prosinci 2001 na platformě ruského konzervativismu s cílem minimalizovat rozdíly mezi bohatými a chudými za pomoci smíšené ekonomiky, kombinující prvky volného trhu a státní regulace. Jednotné Rusko odmítá dělení na levici a pravici ve prospěch politického centrismu, na jehož bázi se spojí celá společnost. Zdůrazňuje pragmatismus a odmítá radikalismus. Vnímá se jako dědic ruské státní tradice, a to jak carské, tak komunistické. Je však v opozici vůči komunismu a v zahraniční politice je ze všech formací zastoupených ve Státní dumě nejvíce prozápadně orientovaná, ačkoliv zřejmě dojde k přehodnocení tohoto postoje v důsledku ochlazení vztahů s USA kvůli americké protiraketové obraně a také kvůli výrokům Hillary Clinton ohledně voleb, které označila za nespravedlivé dříve, než měla k dispozici hodnocení OBSE. Elektorát Jednotného Ruska tvoří mladší a více tržně orientovaní lidé, státní zaměstnanci, penzisté a vojenský personál. Majoritu voličů této strany představují ženy, na které pozitivně působí charisma a machismus Vladimira Putina.

Na druhém místě skončila Komunistická strana Ruské federace (KPRF) s 19,2 % a 92 mandáty. Oproti volbám v roce 2007 (11,6 % a 57 mandátů) si polepšila o 7,6 % a 35 křesel. Nejúspěšnější byli komunisté v Orlovské a Novosibirské oblasti, kde získali 32 resp. 30 % hlasů. Oficiální ideologií strany je marxismus-leninismus a patriotismus. Stejně jako KSSS do roku 1956, i KPRF oslavuje vládu Josifa Stalina. Komunisté mají největší podporu ve velkých městech a průmyslových oblastech, ale také v malých městech v okolí Moskvy. Elektorát strany tvoří zejména senioři, průmysloví dělníci, zaměstnanci neziskových organizací a sovětští nostalgici. V posledních letech však roste podpora komunistů i mezi levicovou mládeží a stranu volí i protestně naladění voliči, kteří nejsou levicově orientovaní, avšak vnímají KPRF jako jedinou skutečnou opoziční alternativu vůči tandemu Putin-Medveděv. Zjuganovovi komunisté však nebyli jedinými, kteří po roce 1991 operovali na ruském území. Spekuluje se o tom, že KPRF však byla jedinou organizací, která získala oficiální kremelské uznání jako legální opozice. Hodný povšimnutí je fakt, že vnuk Leonida Brežněva – Andrej – kritizoval Zjuganovovo sbližování s ruskou ortodoxní církví. Od KPRF se v dubnu 2005 odtrhla levicově-nacionalistická a socialistická strana Ruští patrioti pod vedením Gennadije Semigina, který byl vyloučen z komunistické strany poté, co neuspěl ve vnitrostranickém boji s Gennadijem Zjuganovem. V letošních volbách získali 1 % hlasů.

Jako třetí se umístilo s 13,2 % a 64 mandáty Spravedlivé Rusko, ačkoliv v průzkumech preferencí se pohybovalo mezi pěti a devíti procenty na čtvrtém místě, až za Žirinovského nacionalisty. Strana získala v roce 2007 pouze 7,7 % a 38 poslanců, nyní si polepšila o 5,5 % a 26 křesel. Největší úspěch zaznamenalo v Novgorodské oblasti s 28 % hlasů. Spravedlivé Rusko je sociálně demokratická formace, spolupracující se Stranou evropských socialistů (PES) a se statutem pozorovatele v Socialistické internacionále. Vznikla teprve v roce 2006 na principech svobody, rovnosti a solidarity a představuje socialistickou alternativu pro levicové voliče, kteří nechtějí dát hlas komunistům. Rusové ji běžně označují historickým termínem „eseři“ s odkazem na Stranu sociálních revolucionářů z počátku 20. století. Strana usiluje o „nový socialismus 21. století“, který zajišťuje práva a svobody jednotlivce při fungování sociálního státu. Nový socialismus neznamená návrat k sovětskému byrokratismu, ale představuje antitezi barbarského oligarchického kapitalismu. V ekonomické oblasti usiluje Spravedlivé Rusko o nahrazení rovné třináctiprocentní daně progresivním zdaněním a rozšíření programů zaměstnanosti. Strana z opozičních lavic primárně usiluje o zlepšení životní úrovně obyčejných lidí, kritizuje korupci a požaduje větší demokratizaci politického systému. V letech 2007 – 2011 strana deklarovala absolutní opozici vůči vládě premiéra Putina, avšak silně podporuje prezidenta Medveděva a jeho modernizační program. Ve funkci předsedy „eserů“ letos vystřídal Sergeje Mironova Nikolaj Levičev.  

Poslední formací, která překonala sedmiprocentní uzavírací klauzuli, je s 11,7 % a 56 mandáty (v roce 2007 8,1 % a 40 mandátů) Liberálně demokratická strana Ruska (LDPR). Ta trochu klame svým názvem, protože se nejedná o občanskou pravicovou stranu, ale konzervativní nacionalistickou formaci, vedenou od jejího založení v roce 1991 charizmatickým a kontroverzním lídrem Vladimirem Žirinovským. Strana oponuje komunismu i oligarchickému neregulovanému kapitalismu, oficiálně se deklaruje jako středová, reformní a demokratická partaj usilující o smíšenou ekonomiku se soukromým vlastnictvím, avšak silnou rolí státu. V zahraničně politické oblasti zdůrazňuje oživení velmocenské role Ruska a usiluje o restauraci „přirozených“ hranic z dob sovětské éry. Jako první krok k dosažení tohoto cíle spatřuje pohlcení Běloruska Ruskem. Známý excentrik Žirinovskij, který v lecčems připomíná slovenského Slotu, kdysi volal i po připojení Polska, Finska a Aljašky. LDPR vnímá Západ jako hlavní vnější hrozbu a navrhuje spojenectví Ruska s islamisty v boji proti USA. Nacionalisté ostře kritizují diskriminaci etnických Rusů v pobaltských státech a požadují, aby jim bylo uděleno ruské občanství a ochrana před diskriminační legislativou. Strana dále požaduje státní vlastnictví zemědělské půdy a strategických sektorů hospodářství, nižší daně pro domácí výrobce, zakotvení práva na práci, radikální reformu systému sociálního pojištění, státní podporu zemědělcům a vědeckému výzkumu, boj s korupcí, ekonomickou suverenitu a protekcionismus. Ačkoliv liberální demokraté často používají radikální opoziční rétoriku, často hlasují pro vládní návrhy, což vede ke spekulacím, že strana je sponzorována Kremlem. Největší úspěch zaznamenali s 23 % v Chanty-mansijské autonomní oblasti na Sibiři a také v dálnovýchodní Amurské oblasti, kde získali 21 %.     

Ostatní tři strany – centristické a sociálně liberální Jabloko s 3,4 % hlasů, Ruští patrioti s 1 % a jediná autenticky pravicová formace Pravá věc s 0,6 % se do Státní dumy nedostaly. Jabloko má nejvíc voličů v Sankt-Petěrburgu (12 %) a v Moskvě (8,6 %). Zajímavé je i hlasování Rusů žijících v Karlových Varech – ti volili nejvíce Jednotné Rusko (36 %), následované komunisty (25,6 %), Spravedlivým Ruskem (8 %) a liberálními demokraty (8 %).

Celkově na úkor Jednotného Ruska posílili zejména komunisté, kteří se mohou odvolávat na zašlou slávu sovětské supervelmoci a sociální jistoty, o které národ přišel během divokých devadesátých let za vlády neschopného opilce Jelcina. Putin – ať si o něm myslíme cokoliv – vrátil zemi důstojnost, sebevědomí a zpět ji zařadil mezi světové velmoci. Letošní volební výsledek – i když o mnoho slabší než v roce 2007 – tak zajistí při prezidentských volbách, které se uskuteční 4. března 2012, plánovanou rošádu a prohození premiérské a prezidentské funkce mezi Putinem a Medveděvem.

V souvislosti se spekulacemi ohledně férovosti ruských voleb se domnívám, že vládním představitelům České republiky nepřísluší kohokoliv mentorovat. Schwarzenberg by měl raději mlčet a pokud chce být spravedlivý, měl by stejnou měrou kritizovat brutální zacházení amerických úřadů s demonstranty na Wall Street. Nevím o tom, že by prezident Medveděv během státní návštěvy ČR kritizoval fakt, že v české vládě sedí ministr obviněný z korupce a hodnotil tristní poměry naší politické kultury. V ekonomické oblasti se Rusko bez nás obejde, my bez něj však nikoliv. 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

kosina

Pane Kulíku, to není moje tvrzení, ale výňatek z programu strany Jednotné Rusko. Do programu si může napsat každý co chce a realita bývá většinou jiná. Pokud bych tam žil, Jednotné Rusko bych nevolil. Ale kritici voleb včetně moralissima Havla by si měli položit otázku, koho si v čele Ruska přejí, když jim Putin tolik vadí. Komunisty nebo Žirinovského?

Co se týká mojí disertace, můžete si ji přečíst v knihovně FF UK. Vzhledem k vašim rýpavým poznámkám pod každým mým blogem tuším, že byste se rád rýpal i v mojí disertaci. Tu jsem však bez problémů obhájil a oponenty byla doporučena k publikování. Takže si ji možná jednou budete moci koupit v knihkupectví.  

schlimbach

Pane Kulíku, s tím rozdílem meyi bohatými a chudými je to stejné jako kdekoliv jinde - například i v USA.

Víte v Rusku jsem žil od 1982 - 1986, od 1992 do dneška často pobývám na "východě" a mohu srovnávat, jaké to bylo tehdy, jaké je to nyní. Rusko se opravdu nedá pochopit - oni sami to říkají, Rusko se musí procítit. Lidé v Rusku jsou velmi pohostinní skromní - samozřejmě jako všude, i tam narazíte na blbce a vyžírky, ale celkově se situace každým rokem více a více zlepšuje. Může mít kdokoliv cokoliv proti Putinovi, ale Putin přišel v ten nejkritičtejší čas pro Rusko, aby ho zachránil, aby ho znovu postavil na nohy - myslím, že normální člověk, který se dovede dívat po světě a dovede srovnávat, by se měl modlit, aby Rusko bylo silné ale aby nemělo americké ambice. 

Pokud vezmu ke srovnání tu skutečnost, že někteří lidé se u nás nedovedou smířit s rokem 1968, ale západním zemím jsou schopni odpustit rok 1938, totální nezájem v roce 1948, 1968 a jsou připraveni těmto státům vydat i naši suverenitu a správu naší vlasti, vychází mi, že tupcem těžko můžeme nazvat Rusy...

Abych nebyl podezírán že srovnávám nesrovnatelné - ano i v USA jsem byl (Nebrasca, Missouri, Kansas, New York), projel jsem autem celou Evropu, Ukrajinu, Pobaltské státy, Bělorusko, Gruzii, navštívil jsem i některé ostrovy ve Středozemním moři ... materiálu ke srovnávání mám dost :)

rku

Pane Kosino,

jsem z generace která má k Rusku primárně podzřívavý postoj. Nejde mi ani tolik o volby jako spíš o Vaše tvrzení, že nynější vládci se snaží eliminovat sociální rozdíly,a chtěl bych vědět jak se jim to daří. Také má žádost o možnost přečtení Vaši disertační práce o Španělsku nebyl žert. Pravděpodobně si neumíte představit, jak v 60letech působila na mladé lidi Hemingwei-Komu zvoní hrana, a později Orwellův Hold Katalánsku. Proto jsem si ji chtěl přečíst.

antoninsebek

Tak ještě jednou, prosím. A držme se matematiky, o nic jiného ve volbách nejde. Jedinou přijatelnou opozicí by bylo "Spravedlivé Rusko", které však dostalo 13,2 % hlasů. Komunisté, kteří vyrostli asi o polovinu a strana Žirinovského nejsou doufám, pro respondenty tohoto webu řešením...

Tak si vezměte kalkulačku a spočítejte si, kolik desítek milionů hlasů by muselo ono "Spravedlivé Rusko" NAVÍC  získat, aby bylo nadpoloviční. Pokud budete pořád ještě něco (s prominutím) plkat o cinknutých volbách, tak vám ta kalkulačka v těch desetimilionových řádech dobře nepracovala.

Buďte bez obav, ŽE TAKÉ V RUSKU je systém, že ve VŠECH volebních místnostech sedí zástupci všech zúčastněných stran, kteří zkoumají totožnost každého příchozího, vydají mu jednu platnou obálku,  večer zapečetí urny, ráno prozkoumají jejich neporušenost a po skončení voleb provedou součty v tom jejich obvodu. STEJNĚ JAKO U NÁS. Můžete mi někdo (krom bulvárních novinářů) sdělit, jak můžete překřížkovat desítky milionů volebních lístků? Ano, můtete se o to pokusit v armádě, ve věznicích, snad u policie. Ale to je zoufale málo. Zaplať Bůh. A pokud by k volbách přišlo víc lidí, kde berete tu jistotu, že PRÁVĚ TITO LIDÉ by dali hlas "těm správným"?

Zkusím to odlehčit slovy klasika: Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je to jediné, co s tím můžete udělat.

kosina

Pane Kulíku a co si myslíte o "cinknutých" amerických prezidentských volbách, kdy se to "zařídilo" tak, aby vyhrál budoucí válečný zločinec Bush ml. a nikoliv Al Gore? Nebo je pro vás v USA vše svaté a jen si rád kopnete do Ruska? To je u nás v současnosti totiž velmi módní. 

rku

Pane Schlimbachu, pravděpodobně Rusko znáte, jak je to tedy mezi tím stíráním rozdílu mezi chudými a bohatými?

schlimbach

Pane Kulík, myslím, že nějaké excesy se při volbách stávají všude, vše prostě není možné uhlídat - i u nás se několikrát opakovaly volby například v Krupce - důležité je, zda existují instituce, které případnou stížnost prověří a jak ji prověří. Možná, kdybyste v Rusku chvíli žil nebo tam alespoň často pobýval, nemusel byste se spoléhat na informace krvavé lady Clintonové. Zvláštní je, že o demokracii jde nejvíce těm, kteří ji tak úspěšně doma potírají a dusí - viz USA -(

rku

To minimalizování rozdílů mezi bohatými a chudými se jim asi moc nevede. A podle demonstrací se zdá, že volby byly asi opravdu trochu cinknuté.

antoninsebek

Pane Kosino,

děkuji za věcný a kvalifikovaný článek. Těžko mohl někdo předpokládat, že se podaří zopakovat předchozí volební výsledky, a to i kdyby také na Rusko nedolehly důsledky ekonomické a finanční krize. Posílili hlavně komunisté a nacionalisté, to se v tak těžkých dobách stává. Spravedlivé Rusko je jedinou skutečnou opozicí. Nepředpokládám ani náhodou, že by chtělo tvořit jeden blok s komunisty a se Žirinovským.

Takže víceméně setrvalý stav. Těžko by se v celé historii SSSR a nyní Ruské federace našlo období, kdy by se tam typickému Čechu líbilo. "Moji" Rusové mi už před léty řikali: "Ano, žijeme ve hromádce hnoje. Ale je to naše hromádka a zde jsme se narodili." Buďme rádi, že jsme se narodili právě tady a važme si toho. O to víc platí ono prvorepublikové: Pracuj každý s vůlí usilovnou na národní roli dědičné. Cesty mohou býti rozličné, ale vůli mějme všichni rovnou.