Jsou naši důchodci tak bohatí?

obrazek
6.10.2018 20:02
Alespoň to tak na mne působí, když si přečtu, nebo ve zprávách uslyším, o kolik peněz každý den díky rafinovaným podvodníkům naši senioři přicházejí. Nedávno falešní „sčítači“ připravili důchodce o 250.000 korun. O pár dnů dříve přišel více než devadesátiletý muž na ulici o 13.000 korun. A takhle to je v podstatě každý den.

          A jde o takové částky, se kterými často běžně v hotovosti nenakládají ani rodiny patřící do „střední třídy“, v nichž jsou dva zaměstnaní lidé v dobře placených profesích.

Jsou pouze dvě možná vysvětlení. Buďto jsou naši důchodci v průměru skutečně mimo­řádně bohatí, nebo jsou v průměru mimořádně hloupí. Mít celoživotní úspory ve slamníku – to patřilo k dobrému mravu tak za Rakouska, či za první republiky. Ale dnes, kdy je na trhu bezpočet bank a obrovská nabídka nejrůznějších finančních služeb, už je to jednoznačně přežitek. Ale skutečnost, že téměř každého hloupého důchodce, který si do domu pustí podvodníky nejrůznějšího druhu, tito lumpové okradou většinou o značně vysokou částku, naznačuje, že v hrníčcích, mezi svetry a povlečením v bytech českých důchodců jsou skryty stamilióny. Takže nezvaní návštěvníci jdou prakticky vždy najisto.

Moc tomu nerozumím. Dovedl bych si to vysvětlit pouze v případě, že by u nás ve starší populaci převažovali lidé typu Moliérova Harpagona. Ale tak tomu jistě není. Kdy by se dnes „laskal“ s barevnými papírky. Jó, mazlit se tak se skutečnými zlaťáky – to by byla jiná !!!

Nejspíše je pravda, že naše stárnoucí populace je skutečně v tomto ohledu značně negramotná, v řadě případů až neskutečně hloupá. Díky tomu zlodějům stačí k okradení důchodců jen pár desítek vteřin.

Ale nikdy není pozdě, aby se i senioři něco nového naučili. Třeba to, že v bance jim běžně peníze neshoří, ani je pouliční podvodníci neukradnou. (I když samozřejmě výjimky exis­tují.) Je to však běh na velmi dlouhou trať, a tak se i nadále budu obávat večerních televiz­ních zpráv, v nichž nás jejich moderátoři seznámí s dalšími okradenými „bohatými“ dů­chodci.

Václav Husák - důchodce

Vaclav Husak
PhDr.Václav Husák - novinář (ČTK, Svět v obrazech) , fotograf , potápěč, pilot, cestovatel a dobrodruh ve výslužbě. Je rovněž autorem nábytkové stavebnice Rollpa a řady dalších stavebnicových konstrukčních systémů. www.rollpa.cz Autor je expertem na vytváření a zavádění technických a organizačních inovací a aktivním vynálezcem.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Okrást  o úspory a to nejen důchodce však spolehlivě i v tisícině milisekundy, pouhým stiskem tlačítka klávesnice PC, dokáží přece i neskonale ziskuchtiví bankéři, kteří  v zájmu ukojení svých choutek, se klidně spojí i s příslovečným ďáblem, respektive satanem. Mezi,, vytunelováním" strožochu a úspor v bance není zas tak veliký rozdíl.

klokan

   Třesoucí se důchodcova, repektive seniorova ruka takto i v miliontině sekundy zůsobí pak nechtěně duplicitní příspěvek. Natož pak cílené úsilí bankéřů všeho druhu.