Kalouskova bezva finta

obrazek
25.6.2013 08:03
Dluhopisy pro občany nejsou jen pro občany. Jsou také pro nadace, neziskové organizace a obce. A členem neziskové organizace může být i právnická osoba, například investiční fond. Ministerstva financí si běžně na provoz státu půjčují od investičních bank či fondů pomocí pokladničních poukázek. To jsou dluhopisy s dobou splatnosti nižší než jeden rok a směšně nízkým úrokem (cca 0,45 % p.a.).

Držitelé pokladničních poukázek se pak nemohou dočkat, až ministr financí půjde do parlamentu a požádá o krytí záporného hospodaření státu prostřednictvím jiného nástroje, dlouhodobých dluhopisů s vyšším úrokem (cca 1,5 % p.a.). Ty držitelé vymění za nízko úročené pokladniční poukázky, čímž dosáhnou na vyšší výnos z úroku. To už v Čechách ale není in.

Proč by investiční bankéři na trhu kupovali běžně úročené státní dluhopisy, když dostanou možnost prostřednictvím vstupu do neziskových organizací získat tzv. dluhopis pro občany s úročením až 7 % p.a.?

Špatné hospodaření státu je dnes velmi ceněný business. Tedy jen pro zainteresované investiční bankéře. Samozřejmě to neplatí pro občany. Ti ze svých daní neplatí již jen roční náklady provozu státu, ale i roční poplatky úroků, tzv. dluhovou službu. Dnes jsou roční náklady na dluhovou službu státu již cca 70 mld Kč (přitom např. roční náklady ministerstva obrany činí 42 mld Kč).

Pokud ministr financí umožnil nákup dluhopisů pro občany investičním bankéřům prostřednictvím neziskových organizací, jedná se zřejmě o úmysl poškodit rozpočet ČR ve prospěch vyššího výnosového úroku pro investory. To stejné se dá říci i o tzv. úvěrech do zásoby v řádu 200 mld Kč, které stát aktuálně nepotřebuje a které poškozují státní rozpočet nákladovou položkou úroků.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Zmetek zůstane zmetkem, gauner zůstane gaunerem a prase v žitě bude pořád jen prase.... A tací rozhodují o našich životech a diktují nám bídu ve prospěch různým románků, bakalíků a podobných.... Musí na něj a jeho "velící dojít", aby alespoň následně zaplatili...   Zrůda, zrůdy a nemají jakékoliv zábrany.

Zdravím Vás.