Kam se podělo přes 140 miliard pana Bakaly?

obrazek
22.9.2013 12:42
Ač už dlouhá léta žiji mimo region, kde jsem se narodil - tedy sever Moravy - problémy tamních lidí se mne stále dotýkají. Z dětství si dobře pamatuji, když přijížděli horníci autobusem "ze šichty" a každý z nich měl "namalované oči". Kdo neviděl, nepochopí. Jde o to, že uhelný prach se usazuje na sliznicích okolo očních víček a odolá i důkladné očistě po několikahodinové práci v dole. Horník pak vypadá, jako by to přehnal s černými očními linkami. O tom jsem ale psát nechtěl. Chci psát o panu Bakalovi a mnoha miliardách, které získal díky OKD. Kam tyto miliardy zmizely?

Sever Moravy je "region razovity", jak zpívá v jedné ze svých písní další tamní rodák, písničkář Jaromír Nohavica. V další jeho písni se zpívá, že je to "ďura světa v každém směru". Právě tato písnička se hodí ke čtení tohoto článku, proto si ji zde dovolím umístit ze serveru YouTube.

Jaromír Nohavica má totiž pravdu, sever Moravy je region, o kterém si celý zbytek republiky myslí, jak bych to řekl slušně, své. Kdo tam alespoň chvíli nežil, nepochopí. Každý region má ostatně svůj ráz, který znají jen lidé, kteří v něm žijí.

Média informují o tom, že se bude zavírat důl Paskov. O práci přijde zhruba tři tisíce horníků. To je ono "A". Je škoda, že skoro nikdo nezmiňuje ono "B". A totiž, že naprostá většina horníků má doma rodiny, tedy ony tři tisícovky musíme vynásobit klidně i čtyřmi. Už jsme na čísle 12 tisíc. Ale ani to není všechno. V dole nepracují jen horníci. Jsou tam také administrativní pracovníci, údržbáři, uklízečky, závodní lékaři, stravovací zařízení, prádelny, vrátní... Mohl bych jmenovat X dalších profesí, které jsou přímo spojeny s činností dolu. A s tím souvisí i firmy, které jsou na dole závislé, tedy například zásobovací firmy. HOrníci také chodí někam nakupovat, někam se bavit. Na to teď také nebudou mít. Z čísla tři tisíce, které je všude uváděno, je rázem číslo klidně i desetinásobně vyšší. Jedno je však zcela jisté. Životní úrovně pana Bakaly se zavření dolu nedotkne. A myslím, že ho ani nebudou nijak tížit osudy lidí, které nechal "ve štychu".

Vytunelovat? Nikoliv, rovnou vydolovat!

Celá věc se mi totiž jeví jako podnikatelská neschopnost pana Bakaly a jeho okolí. Firma, která vydělávala docela slušné peníze, evidetně totiž vůbec nemyslela na budoucnost. A management, který nemyslí na budoucnost, je managementem špatným. Zdá se, že vedení v čele s panem Bakalou mělo za cíl jedinou věc, a totiž společnost nikoliv vytunelovat, ale rovnou - aby se to hodilo i z hlediska slovíčkaření - vydolovat.

Nejsem vůbec první, kdo se panem Bakalou a jeho miliardami na těchto stránkách zabývá. Před pár dny tak učinil pan Zbyněk Fiala ve svém článku "OKD - kolik vydělal Bakala". Několikrát se o panu Bakalovi zmínil také pan Paroubek. Dovolím si využít několik pasáží z jejich textů.

Zbyněk Fiala ve svém posledním textu psal: "Uzavření dolu Paskov lze pochopit, ale skutečnost, že společnost, která pohádkově vydělávala, nemá rezervy na přizpůsobení změněným podmínkám, se vymykají běžným představám o hospodaření. Na jednání vlády s vedením NWR nejspíš budou padat konkrétní čísla o tom, jak na tom společnost je a jak dlouho její odtékající hotovost může vydržet." V článku citoval rovněž exposlance za ČSSD Břetislava Petra, který zná OKD, jak se říká, jako vlastní boty, protože pro tuto společnost pracoval v řídících funkcích přes 30 let. Pan exposlanec řekl: „Takže šest krát sedm, to je 42 miliard. Když vydával akcie, tak v rámci tří burz: varšavské, londýnské a pražské získal za akcie třicet miliard. V té době byla cena akcie 478 korun, dnes je ta akcie za osmnáct korun. V rámci OKD byly Bakalou dvakrát vydány dluhopisy, jedny jsou splatné v roce 2018, druhé v roce 2021. Ty dluhopisy vynesly panu Bakalovi třicet miliard. Dnes se ty dluhopisy prodávají zhruba za 20 procent své původní hodnoty. Takže když to spočteme, tak je to 42 plus dvakrát třicet, takže to je zhruba sto miliard korun, které pan Bakala vydělal na OKD. Zdeněk Bakala koupil OKD od pana Koláčka. Panu Koláčkovi to bylo prodáno za 4,1 miliardy a ten, kdo dělal tento oficiální posudek, je vyšetřován. Reálný odhad 50 procent akcií se pohyboval kolem 26 miliard. Součástí té privatizace také bylo více než 40 tisíc bytů. Další věc je, že když to Bakala koupil od Koláčka, rozdělil to na dvě společnosti, na vlastní těžební OKD, a. s. a RPG Byty. Četl jsem teď v Bakalových novinách, v Hospodářských novinách, že by byty prodal za 39 miliard. Takže otázka dnes zní takto: Kolik na OKD vlastně získal,“ dodal exposlanec Břetislav Petr.

Ať počítám, jak počítám, dojdu k číslu 141 miliard korun. To je tedy částka, na kterou si Zdeněk Bakala díky dolům přišel... A teď s klidným srdcem kouká, jak jeho horníci budou třít bídu a ještě by snad chtěl, aby stát sanoval jeho manažerskou neschopnost.

Bakala v minulosti chválil ČSSD - není to podezřelé?

"Před volbami jsem chtěl podpořit proreformní politické strany. To se podařilo. Tato vláda má za sebou hodně práce. A mým druhým cílem bylo, aby tuto zemi neřídil Jiří Paroubek. To by byl propad na úplné dno toho, kam až Česká republika může padnout," řekl v jednom z rozhovorů pro MF Dnes v březnu 2012 Zdeněk Bakala. Před volbami totiž podpořil svými miliony jak ODS, tak TOP 09 a Věci veřejné. Bakala není evidentně ani dobrý prognostik, protože právě díky jeho milionům se naše země dostala do dlouhodobé politické krize.

„Už dlouho jsem neměl při čtení novin tak nutkavou potřebu zvracet, naposledy snad v kauze tzv. Kubiceho zprávy. Ukazuje se, že z boje proti korupci se stal stejný ideologický podvod, jako svého času z deklarovaného boje s terorismem: ve jménu boje s korupcí si ti největší zločinci připínají andělská křídla a s podporou mediálního davu začínají páchat zločiny nové, jen ve jménu údajného dobra,“ komentoval Bakalův rozhovor Jiří Paroubek, o něhož se uhlobaron (a soudně uznaný gauner) v rozhovoru opřel. „Už jen čekám, kdy Bakala oznámí, že bude volit ČSSD… Je otázkou, zda je to jen neschopností dětského vedení ČSSD anebo i tím, že si lidé jako Michal Hašek či Bohuslav Sobotka s uhlobarony typu Bakaly prostě lidsky i obchodně rozumí, třeba prostřednictvím Sobotkova hlavního poradce Radka Pokorného. V této souvislosti je tak nutné trvat na důsledném vyšetření privatizace bytů OKD, která za podivných korupčních okolností přistála v rukách Bakaly právě díky Bohuslavu Sobotkovi, který tehdy zastával funkci ministra financí, a Radka Pokorného, který tehdy právně zastupoval kupujícího.“ dodal ve své reakci Jiří Paroubek.

Máme tady tedy rovnou dvě otázky:

1. Kolik Bakala vydělal 

2. Díky komu je vydělal?

Odpověď na otázku číslo jedna naznačil exposlanec Břetislav Petr - 141 mld. Kč. Odpověď na otázku číslo dvě pak ve svém textu naznačil Jiří Paroubek - díky ČSSD...

karel-nizbor
Ač volil jsem levici, je to všechno na pravici... I levice.
Klíčová slova: Bakala, ČSSD, OKD

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

BAKALA A SPOL. NEUDĚLALI NIC NEZÁKONNÉHO, PÁNOVÉ. MLÁTÍTE PRÁZDNOU SLÁMU!!!!!!!!!!!!

VINÍCI JSOU "NĚKDE JINDE" A "PRACUJÍ DÁLE" NA DEVASTACI TÉTO ZEMĚ.....

Zdravím Vás.