Kateřina Veliká a Idlíb

uzunoglu
8.3.2020 10:20
Když mi bylo tak něco kolem 14 - 15 let, táta mi přinesl trojdílnou knihu a radil mi, abych ji důkladně přečetl. Jmenovala se "Dějiny diplomacie" a napsal ji dlouhý seznam odborníků ze Sovětského svazu. Byla to ta nejlepší kniha, kterou jsem četl o diplomacii a kniha, která v mládí mi otevřela oči a díky ní jsem nahlédl do zákulisí světového dění.

To, že Rusové za posledních 500 let vždy měli nejlepší diplomaty, to je svatá pravda. I my Kurdové za část své jazykovědy (kurologie) a dějepisu dlužíme těm poctivým, erudovaným, vzdělaným ruským diplomatům. To byl třeba generální konzul v kurdském jinak osmanském městě Erzurum Alexandr Jaba , který napsal první základy kurdské gramatiky a etnografie v 19 století, pak Jofes Orbeli, Sosin a ruský velvyslanec v Teheránu Basil Nikitin, který napsal dějiny Kurdů a mnoha dalších... Těmto ruským diplomatům nejen my, Kurdové, ale mnohé další národy dlužíme za mnoho!

Nevím, co třeba dělali a dělají generální konzulové České republiky v kurdském hlavním městě Erbil za posledních třináct let, nebo v tureckém Istanbulu za posledních padesát let?!

Ano, ruští diplomaté byli mimořádně erudované, vzdělané, odpovědné osobnosti a to jak za Říše, tak ale též za Sovětského svazu a i dodnes se drží této tradice. Dosáhli pro svou zemi vždy víc, než vojáci ve válkách či politikové v kuloárech a to je vlastně základní povinnost diplomata.

***********

Včera probíhal mezi Erdoganem a Putinem snad nejdelší rozhovor mezi hlavami státu za poslední léta na světě. Trval 5,5 hodiny a udál se v Kremlu, kam přisel Erdogan s téměř půlkou svého kabinetu a pochopitelně jako vždy se šéfem své tajné služby a s generály.

Proč jel Erdogan do Moskvy, to všichni víme. Jednalo se o válku, kterou vede Turecko na území Sýrie a která nemá a nemůže mít oporu v ani v božských, ale ani v lidských zákonech a přitom za Putinem přišel před očima celého světa v doprovodu nekonečných vyhrůžek na adresu Evropy! 

Turecko válčí v Sýrii, aby chránilo svoje teroristy shromážděné v Idlibu a jak Sýrie, tak ale i Rusové, nechtějí, aby tito teroristé ani dnes, ale ani v budoucnu, ohrožovali svět a chtějí je vyhladit. Ale Turecko říká nabubřele stop! Na moje teroristy mi nesahejte!

Po měsíci stravující krvavé války, kde padli na obou stranách opět děti těch nejchudších, jel tedy Erdogan do Moskvy. Po 5,5 hodinovém jednání předstoupil s celým svým teamem v jednom z mnoha sálů v Kremlu před novináře, kde jak on, tak Putin, ale i ministři zahraničních věcí obou zemí, to jest jak Lavrov, tak Cavusoglu, přednesli to, na čem se po 5,5 hodinách dohodli. A na čem se dohodli? Na tom, co vlastně Rusové a Sýrie chce a chtěli před válkou, která začala před měsícem! Tj.: zprůchodnění silnice M 4, M5, válka proti teroristům a dodržování dohody ze Soči! Když tedy Erdogan všechno v Moskvě akceptoval, proč vůbec s touto válkou začal? 

Diplomaté Putina nadiktovali do slova a do písmene Erdoganovi svoje podmínky, které akceptoval. Dali mu podmínky jako domácí úkol do jeho školní tašky a poslali ho domů, aby je splnil.

V Kremlu je tradiční sál, kde se konají tiskovky a jednání při státních návštěvách. Ale tentokrát se  nekonala v tradičním sále, což nás zaskočilo, ale ani v nějakém jiném velkém sále, kam by se důstojně vešlo tolik Erdogovaných  ministrů, vojáků, šéfa tajné služby a jeho zetě a tolik novinářů! Tak tady začíná sakramentská jemnost ruské diplomacie. Ne, Rusové nechtěli, aby se tisková konference a jednání  konala v důstojném prostoru Kremlu, ale v malém sále, kde Erdoganovi ministři stáli jak vojáci v pozoru jeden vedle druhého. Ale kde že se stáli ? Před sochou Kateřiny Veliké přece! Proč? Protože to byla Kateřina Veliká, která po dlouhých letech, kdy s pomocí křesťanské Evropy Osmanové vždy porazili Rusko, konečně porazila Osmany a nadiktovala jim smlouvu! Kateřina Veliká si  vzala  Krym a její námořnictvo ve válce s Osmany poslalo ke dnu Černého moře celou osmanskou námořní flotilu!

Další admirál který Osmany poslal ke dnu Černého moře byl  Stefan Ospinovič Makarov a před příjezdem Erdogana do Moskvy projela přes Bospor ruská válečná loď nesoucí jméno Makarov směrem do Sýrie, aby Turkům připomněla jejich za celou historii největší porážku na moři!

A právě tam v tomto sále před sochou Kateřiny Veliké stali ministři Erdogana, jeho vojáci a tajné služby a poslouchali diktát Putina! Jsem si jist, že ani Erdogan, ale ani jeho celý team nepochopili ten jemný signál, jelikož jsou negramotní. Ale erudovaný svět ten signál přijal tak, jak byl vyslán! A takové jsou hedvábné nitě ruské diplomacie!

 

uzunoglu
MUDr. Yekta Uzunoglu (1953) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny. Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista, spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny V roce 2006 obdržel cenu Františka Kriegla.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jiri-vyvadil

Skvělý článek. A že Erdogan totálně prohrál bylo zákonité. A to už se nehovoří o tajných dodatcích, které snad ani nesměly být zveřejněny, protože by byly  pro Erdogana nesmírně potupné. A že Erdogana Evropané nenávidí, to si zavinil jen on sám. A je-li jeho příznivcem Soroz, který mobilizoval naprosto mimo mísu pro jeho podporu v boji o Idlíb proti Putinovi, je pochopitelné. To je další výtečník. Mimochodem, pane Volný. Vy jste asi jeho stoupenec. Ta nenávist z vás  k Rusku, k Putinovi a nevidění reality jenom kapala.  Vy byste zřejmě řekl, že při porážce Hitlera šlo vlastně o vyrovnaný souboj.

Dona

Skvelý exkurz stretnutia v Moskve, pan Uzunoglu. Kiež by takejto diplomacii sa priučili aj európski diplomati + boli schopní  prekonávať rozpory diplomatickou cestou.

Diplomacia v Európe sa stala lokajskou, vyprázdnenou a dookola bľabotajúcou to, čo od nich žiada oficiálna politika NATO + EÚ. Príkladom takejto lokajskej diplomacie je náš diplomat a veľa českých. Samozrejme, sú medzi nimi výnimky, napr. : Jaroslav Bašta, E. Filipi, J. Kobza - ktorí po skončení diplomatickej misie sú objektívni tak voči hostiteľskému, ako aj voči vlastnému štátu.  

Na druhej strane, úrad diplomata sa v Európe obsadzuje len na základe a na podporu oficiálnej politiky. Takže, keby aj chcel inak, prípadne by diplomat vybočil z predpísaného kurzu - vyletel by z " hniezda ". Preto to musí byť " overený " kvázi diplomat.

Každým dňom sa prehlbuje degenerácia európskej politiky, vrátane diplomacie.