Kauza Rath aneb odposlechy všude kolem nás

30.5.2012 20:39
V těchto dnech je velice aktuální kauza středočeského exhejtmana Davida Ratha. Chtěl bych se na ní podívat z jiného úhlu: Byly použity odposlechy telefonů, které používal poslanec Rath, přičemž byly odposlouchávány desítky, možná stovky hovorů, které měl tento poslanec s řadou politiků, snad i ústavních činitelů. Jsou si tito politici vědomi toho, že bylo pošlapáno jejich ústavní právo na soukromí? Když bylo takovým způsobem „znásilněno“ právo vrcholných politiků, jakou mají jistotu obyčejní občané, že se tak neděje často i v jejich případě?

Když byl před několika měsíci napíchnut telefon jednoho našeho ústavního soudce, nedělo se vůbec nic. V rozvinutých demokraciích by tento případ stačil k demisi minimálně dvou ministrů - ministra vnitra a ministra spravedlnosti, ne-li celé vlády. U nás se nedělo vůbec nic, ticho po pěšině. Je otřesné, jak lehce se dají odposlechy zneužít s pomocí soudu, když může být odposloucháván i ústavní soudce.

Jak náš stát chrání naše ústavní právo na ochranu osobních údajů, právo na soukromí? Kudy se náš stát ubírá? Jsme banánová republika, kde jsou pošlapávána naše základní práva? Jak zabrání náš stát, aby se uniklé odposlechy, k čemuž zcela určitě dojde, nejspíše krátce před nějakými volbami, nedostaly do nějakého bulváru? Je zcela normální, že i naši soudci hledají ve svých kancelářích štěnice?

Kudy se naše republika ubírá? Kritizujeme jiné státy, že tam jsou porušována základní práva, měli bychom si však raději zamést na našem vlastním dvorku, je na něm špíny víc než dost.

ondrej-masek
Administrativní pracovník zajímající se o politiku a její dopady na obyvatelstvo České republiky, ať už dobré či špatné, které kvůli současné vládní koalici převažují. Čekám na možnost volby strany, která nebude jen mluvit či chtít do toho mluvit, ale bude opravdu pracovat pro lidi.
Klíčová slova: David Rath

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Myšlenky, nastíněné ve vysoce aktuálním článku pana Maška, stojí za hlubší zamyšlení. Dva vzájemně se vylučujíci zájmy. Ten veřejný a právo na soukromí. Zřejmě se bude jednat o vztah nanejvýš dialektický. Zase ona jednota a onen boj protikladů. Pan poslanec snad předjímal svůj budoucí osud. Dne 7. 4. 2012 ve svém blogu na Aktuálně. cz., se zamyslil nad nebezpečím zneužívání informací, získaných, sledováním, odposloucháváním a jiným sledováním, včetně zřejmě toho v trestním řízení. V návaznosti na kauzu jednoho z hlavních pražských kmotrů, ventiloval i okolnost ohledně sortimentu informací vhodných k prodeji. Nyní tedy o odposleších dotyčného, těch skutečných i fiktivních, neustále kvákají různé novinářské kachny. Z přírody jest známo, že kačky mění peří snad jednou za rok. Informace z veřejných médií nutno tedy brát s rezervou. Kromě orgánů činných v trestním řízení jsou tedy další občané informování a vývoji kauzy vysoce selektivně. Vývoj této kauzy a okolností s ní souvisejících předtavuje určitý obraz celkového zdejšího společenského marasmu. Autor článku v jeho závěru popisuje naše rezervy v úklidu ČR dvorku. Jsem přesvědčen, že má pravdu.

rezjir10

Jestli se nemýlím, tak u Ratha šlo nejenom o odposlech telefonických hovorů, ale o prostorový odposlech s použitím štěnic.