Kde se ztrácí v rezortu obrany peníze

moneytotal
7.3.2012 17:29
Plýtvání armádními prostředky bylo standardním jevem za minulého režimu, kdy se příprava na válku s imperialismem konala systémem „ať to stojí, co to stojí“. Uměle vyživovaných oficírů tehdy bylo odhadem kolem 40 %. Tito v podstatě jen chodili do práce a dodržovali pracovní dobu, občas na ně vyšla nějaká ta služba dozorčích útvarů a posádek, jinak celková pohoda.

Díky tomu, že velká část starého totalitního armádního systému není stále zbourána, se plýtvá dál. Část starých oficírských struktur plynně přešla ze spojovacích odborností do oblasti informatiky, kde se jim začalo dařit jako vepřům v žitě. V devadesátých letech, kdy začalo být moderní rušení všeho fungujícího starého a nahrazování novými informačními paskvily, se to jen hemžilo různými štědrými dodavateli informačních systémů. Dodavatelé hledali skulinky a zjistili, že úplatnost oficírů je ten nejjednodušší způsob, jak do rezortu obrany snadno penetrovat. Byly pořádány bohaté rauty na prezentacích, kde se stoly prohýbali a po skončení si zbytky stravy a pití oficíři nechávali nakládat do kufrů tehdy ještě rezavých škodovek a žigulů. Spousta jich prožila nezapomenutelné přepychové rodinné dovolené, za které nemuseli dát ani korunu, díky štědrým sponzorům. Některým dodavatelům informačních systémů se podařilo zahnízdit v rezortu téměř na věčné časy. Často předávali nefunkční a nedokončené produkty, což jim oficíři tolerovali díky dobrým vztahům. Bylo to leckdy podobné, jako u současného problému s informačním systémem pro vyplácení sociálních dávek, s tím rozdílem, že v armádě to bylo jedno, protože nefunkční systém tam nikomu neškodí, o nic tam v podstatě nejde.

Tento moloch pokračuje dál a obrana tak dlouhodobě a vydatně živí stovky informatiků v civilním sektoru. Firmy není třeba jmenovat, stačí se podívat na prezentace dodavatelů různých systémů velení a řízení, logistických, personálních a finančních systémů.
To, že tyto systémy spolu nejsou propojené, je otřesná skutečnost za téměř 20 let jejich budování. Celkem za toto období stály tyto softwarové hračky daňového poplatníka v průměru 300 miliónů ročně, což je celkem bratru nějakých 6 miliard. A vyživování informatiků pokračuje dále, dokud se někdo neprobere a celý stupidní systém řízení tohoto molochu nepřehodnotí, respektive nezruší a nepostaví nový moderní nezkorumpovaný. V podstatě by se stačilo podívat na historicky nejstarší osoby, které tomu vládnou a vyhodnotit spravedlivě jejich zásluhy, včetně toho, kolik za své působení utratili státních peněz a co to rezortu přineslo za užitek. Asi by letěli všichni...

Nechme informatiku informatikou a podívejme se na vojenské školství. Jediná naše vysoká vojenská škola Univerzita obrany v Brně má v současné době historicky rekordní poměr počtu studentů k pedagogům, na některých oborech často dosahuje hodnoty 1:1. V učebnách je vidět často maximálně 5-10 studentů. Na lukrativních pedagogických flecích posedávají pedagogové, kteří v podstatě 90 % svého času věnují práci na sobě samém, tedy makají na dosažení titulů a studují v pracovní době jazyky. Paradoxem je, že tam sedí na vysokých funkcích i nemalý počet tzv. starých struktur, často bývalých totalitních politruků. Je to úžasné, že tito lidé dokáží přežívat ještě 20 let po revoluci. Zaměstnanci této univerzity přijdou daňového poplatníka na platech na cca 400 mil. ročně. Situace se neřeší již řadu let, vypadá to, jako by tato škola měla kolem sebe nějaký záhadný obranný val tvořený hřbety starých struktur.

 

Kde jsou slibované reformy v rezortu obrany? Proč už se nezastaví konečně toto zelené plýtvání? Proč jsou ve funkcích stále staré struktury?

 

novotny
Zabývám se problematikou využití poznatků moderního výzkumu a vývoje pro zlepšení stavu naší společnosti.
Klíčová slova: Vondra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.