Kdo a čemu se učí na západní Ukrajině

poroshenko killer
23.4.2015 17:56
Je všeobecně známo, že na západ Ukrajiny přiletěly tři stovky výsadkářů US army. V Javorovském výcvikovém prostoru, který leží nedaleko Lvova a sahá až k polským hranicím, mají cvičit ukrajinské ozbrojence. To jsou základní fakta. Víc se k tomu naše mediální scéna nevrací. Necítí potřebu. Já ano.

Předně je třeba uvést na pravou míru koho že Američané na západě Ukrajiny cvičí. Nejedná se v žádném případě o armádu. Některá naše média to sice tvrdí, ale jejich redaktorům dělá už třeba potíž rozeznat tank od transportéru. Těch devět stovek mužů jsou příslušníky ukrajinské Národní gardy. Ta nemá s armádou pranic společného, je podřízena ministerstvu vnitra a měla by plnit úkoly k zajištění bezpečnosti a obrany státu, obrany a ochrany života, práv, svobod a zákonných zájmů občanů, společnosti a státu před trestnými a jinými protiprávními útoky a k zajištění ochrany veřejného pořádku. V souvislosti s tím je pak absolutně nepochopitelné, co útvary s takovým zaměřením mají naučit právě výsadkáři, jejichž poslání je v armádě absolutně o něčem jiném a slouží primárně k útočným cílům.

Lze sice operovat frází, připisovanou Petru Porošenkovi, o tom, že prezident vlastní armádě nedůvěřuje, ale bylo by to hloupé už jako toto veřejně deklarované stanovisko ukrajinského lídra.

Však pojďme dál a všimněme si počtů. Tři stovky mají školit stovek devět. Tedy jeden Američan na tři Ukrajince! Kdo kdy viděl takový poměr mezi cvičiteli a cvičenci? Prostě pitomost a vějička pro ty, co nemyslí. I jeden k deseti je dost a tak zbývá položit si otázku, kde bude skutečně operovat těch zhruba dvěstě „přebytečných“ US boys...

Ale ani toho ještě není dost. Prosákla informace, že při návštěvě ukrajinského prezidenta amerických „instruktorů“ mu tito muži slíbili, že až mu jeho gardisty docvičí, přenechají jim svoje vybavení, včetně uniforem. Nemyslím si, že by následně výsadkáři odcestovali jen v trenýrkách, ale stejně směšná je i představa ukrajinské „národní“ gardy v US uniformách.

Ale zpátky k tomu, co se v Javorově ti lidé vlastně učí. Útržky zpráv tvrdí, že pohybu po bojišti, poskytování první pomoci, rersp. ovládání palných zbraní amerických výsadkových vojsk. Dalo by se souhlasit s přivřením obou očí, však pravda bude pravděpodobně jinde.

Lze vážně pochybovat, že vycvičené muže pošle Petro Porošenko v amerických uniformách na východ země. Mohl by přijít nejen o ty uniformy, ale hlavně o ty pracně vycepované muže.

Tak co je za tím? Podle všeho v západoukrajinském Javorově probíhá výcvik Porošenkovy pretoriánské gardy! Hloupost to není. Je vlastně jediným z velkých ukrajinských oligarchů, který nevlastní svůj vlastní pluk, anebo alespoň prapor. Chlapi v amerických stejnokrojích se mohou hodit, kdyby v nejvyšších patrech ukrajinské politiky došlo na lámání chleba. Navíc dobře vycvičených mužů se dá přece využít i k potírání možných nepokojů, které nelze vůbec vyloučit.

Takže až čas ukáže, jak to celé je a bylo.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.