Kdo jednou zalhal, zalže i podruhé

21.7.2014 09:37
Když v únoru 2003 zveřejnil ministr zahraničí USA generál Colin Powell v Radě bezpečnosti OSN „důkazy“ o pokračujícím iráckém programu v oblasti zbraní hromadného ničení, působily dost věrohodně. Satelitní snímky, odposlechy, „fakta“ shromážděná CIA.

Jako hrozivé se jevily zprávy, že Bagdád vyvíjí rakety dalekého doletu. Vzpomeňme si, že jako možný nosič ovšem tenkrát byla uváděna i česká letadla z Aero Vodochody. Podle Powella měl mít Saddám Husajn k dispozici až 500 tun bojových látek pro chemické zbraně. To by podle amerkcihého ministra zahraničí stačilo naplnit 16 tisíc bojových hlavic.

Generál Powell snad v té době i důkazům věřil. Problém je však v tom, že poté, co americká armáda a „koalice ochotných“ obsadila Irák, realita nic takového nepotvrdila. Skutečností bylo, že tzv. důkazy byly vycucány z prstu. Posloužily sice k sesazení Husajna, otevřela se snad i cesta k ropě. Je ale třeba se ptát, jaká toho všeho byla cena. Vidíme to konečně ve vypjaté podobě dnes, kdy Irák je rozvrácen a na jeho části vzniká nový chalibát.

Nyní jeho nástupce John Kerry v nedělním rozhovoru pro televizi CNN uvedl, že důkazy svědčí o tom, že raketu proti malajskému letadlu odpálili ukrajinští separatisté, jimž zbraň dodalo Rusko. Na základě satelitních snímků prý Spojené státy vědí, kdy byla raketa odpálena a jakou měla dráhu. Ukrajina podle Kerryho v dané oblasti a v daném čase žádné podobné zbraně neměla.

Nelze rovnou tvrdit, že Kerry je vědomý lhář, třeba jen lži zaštítil, podal je veřejnosti tak, jak je dostal. Podobně jako Collin Powell. Není věcí druhých, že odmítají věřit slovům amerického ministra zahraničí jen proto, že je Američan. Administrativa Spojených států si zkrátka vybudovala velmi špatnou pověst. Kdo jednou zalhal, zalže i podruhé. Bez jasných a přesvědčivých důkazů, verifikovaných i důkazy z jiných zdrojů mají Kerryho vyjádření prakticky nulovou hodnotu. 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.