Kdo má právo se ptát…?!?

čt logo
23.5.2014 08:43
Někdy se mi zdá, že jsme se museli kolektivně zbláznit, když přihlížíme tomu, jak je likvidována snaha po tom, aby nám veřejnoprávní média vysvětlila své chování a svou produkci kolem ukrajinské krize.

Pouze vysvětlila, protože to, co vidíme, je prostě divné, jako by podle jednoho kopyta a hlavně je to nekompatibilní s tím, co můžeme pozorovat například na německých, francouzských nebo britských veřejných zdrojích. Nikdo nechtěl a nechce nikoho soudit, nikdo nechtěl a nechce nikomu radit, šlo jen o to vysvětlit pozici a zorný úhel, které naše veřejnoprávní média zaujala a neochvějně na nich setrvávají. Sám bych to rád pochopil a kdo jiný než vedení veřejnoprávních médií by to mělo v rámci nějaké debaty objasnit.

Teď už tady jde spíše o to, abychom zjistili, jaké politické, právní a administrativní kroky způsobily, že, jak se zdá, nelze po veřejnoprávních médiích požadovat kvalifikované vysvětlení jejich činnosti. Co nebo kdo z nich udělal bílé krávy. Chtěl bych zdůraznit, že kvalita veřejnoprávního vysílání je v mezinárodním kontextu brána jako významná součást vizitky té či oné společnosti, toho či onoho státu. Z toho plyne, že by se občané a jejich reprezentanti měli zajímat o to, co o nich veřejnoprávní média nepřímo sdělují světu. Nemluvě o tom, že si na tato sdělení všichni nedobrovolně přispíváme.

Pokud je u nás žádost o vysvětlení ze strany jakéhokoliv občana nebo jeho reprezentanta brána jako útok na nezávislost médií, a pokud se s tím smíříme, pak se můžeme v budoucnosti dočkat věcí podivuhodných. Minimálně bezostyšného kálení bílých krav všude, kde se jim zlíbí, včetně našich hlav a zejména do nich…

Jen se bojím toho, aby někoho „tvůrčího“ nenapadlo, že když se nemohou ptát občané, mohly by se ptát orgány činné v trestním řízení. Trestní oznámení je přece našich luzích a hájích nad jakoukoliv debatu, a navíc, když to nejde normálně… Ve Strakově akademii by mohli vyprávět, jak skončily bílé krávy, i když dřely jako koně.

ladislav-zak
Krizový manažer. Absolvent Fakulty strojního inženýrství ČVUT Praha a Právnické fakulty Vysoké školy privatizace a podnikání v Moskvě. Další studia na MFF UK Praha, VŠST Liberec, doktorandské studium ČVUT a vědecká aspirantura na Vysoké škole privatizace a podnikání v Moskvě u profesora Vitalije Koškina.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.