Kdo nejvíc ohrožuje světový mír?

obrazek
14.9.2011 15:10
Al-Kajda, Írán, Severní Korea, Bašár Asad a Hugo Chávez, odpověděli by ovčané masírovaní korporátními médii. Rusko a Čína, odpověděl by Saša Vondra. Kuba a světový komunismus, bez váhání by zvolal Štětina. Jak je to ale ve skutečnosti?

Před deseti lety se – po dnes stále častěji zpochybňované oficiální verzi 9/11 – hrozbou číslo jedna stal Saddám Husajn s neexistujícími vazbami na Al-Kajdu a nikdy nenalezenými zbraněmi hromadného ničení. Nyní panuje všeobecný dojem, že největší ohrožení světového míru představují íránští ajatolláhové a KLDR. Svět by však postihla skutečná katastrofa, pokud by v příštích prezidentských volbách v USA zvítězili republikáni, jejichž tři kandidáti se netají svým náboženským fanatismem a popíráním moderních vědeckých teorií.   

Mitta Romneyho, Ricka Perrho a Michele Bachmannovou příliš netrápí tristní finanční situace vlastní země ani fakt, že počet obyvatel Spojených států žijících pod hranicí chudoby stoupl na rekordních 46,2 milionů a více než 9 % je bez práce. Raději se zabývají popíráním Darwinovy teorie evoluce, svazky homosexuálů a tím, co bůh učinil a co nikoliv. Učení o darwinismu – základní stavební kámen moderní vědy – by ve školách nahradili kreacionismem a nevěří ani globálnímu oteplování. Je tedy evidentní, kým se inspiruje Klausův kancléř Hájek. Američtí republikáni se stávají stále militantnější, agresivnější a ultrakonzervativní stranou, zřejmě pod tlakem spolku náboženských fanatiků z hnutí Tea Party, kteří kritizují republikány z konzervativně-fundamentálních pozic.   

Rick Perry – kandidát s největší podporou – zorganizoval v Houstonu obrovskou mši, určenou pouze pro křesťany, kde společně s ostatními prosil boha, aby „pomohl zachránit Ameriku.“ Michele Bachmannová, která je vedle Sarah Palinové – nechvalně známé aljašské exguvernérky a kandidátky na viceprezidentku z roku 2008 – hlavní představitelkou již zmíněné Tea Party, se také zaklíná bohem při každé příležitosti. Svůj boj proti homosexuálním svazkům odůvodnila tak, že „se šla projít a pomodlit a Bůh jí řekl, aby navrhla změnu ústavního článku, jež by definoval manželství jako svazek muže a ženy.“ Až by se stala americkou prezidentkou, třeba by jí bůh poradil, aby zaútočila na Írán.

Koncem srpna se tato dáma ztrapnila při rozhovoru, ve kterém prohlásila, že se Američané obávají vzestupu Sovětského svazu. Aniž by si to sama uvědomila, nechtěně tím prozradila skutečnou podstatu republikánské zahraniční politiky. Stýská se jim po časech studené války, kdy měli v Moskvě jasně definovaného nepřítele, který však po zhroucení biploárního uspořádání světa na počátku devadesátých let zmizel, a tak si museli 11. září 2001 vyrobit nepřítele nového. Ten je navíc natolik vágně definovaný, že v podstatě může představovat jakoukoliv zemi, která nepraktikuje politiku v souladu s Washingtonem.

Ženy v americké zahraniční politice během posledních patnácti let sehrávaly výrazně negativní roli. Vždy totiž patřily k těm nejmilitantnějším jestřábům. Ať už to byla kandidátka pravdolásky na post české prezidentky Madeleine Albrightová, nechvalně proslulá humanitárním bombardováním Srbska a nesmyslným prodlužováním embarga uvaleného na Irák, v jehož důsledku zemřely desetitisíce lidí, nebo Condoleezza Riceová, architektka války proti Iráku a amerického radaru v Brdech. Nebezpečná a evidentně velmi hloupá Palinová naštěstí v roce 2008 neuspěla, ale existuje pravděpodobnost, že v případě vítězství Perryho může Bachmannová získat důležitou funkci v jeho administrativě. Ne nadarmo se jí přezdívá „nová Sarah Palinová“, a to nejen kvůli její nízké inteligenci a tragikomickým výrokům.   

V USA ať bude u moci kdokoli, vždy bude provádět neokoloniální imperialistickou politiku. Nicméně, kdyby po Baracku Obamovi do Bílého domu nastoupil ultrakonzervativec Rick Perry nebo některý ze sympatizantů Tea Party, svět by se mohl snadno ocitnout na prahu třetí světové války.

kosina
Nezávislý publicista píšící o mezinárodních vztazích a světové politice. Vystudoval historii, politologii a iberoamerikanistiku v doktorském programu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze.
Klíčová slova: USA, zahraniční politika

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

    Další objektivní článek o mezinárodně politické situaci. Tentokráte o světovém četníku a jeho přisluhovačkách. Zcela zřetelně si tyto lze představit jak bravurně krouží na svých fundamentalistických a militaristických koštětech kolem nějaké skály u jejich Rocky Montains. Toto již ostaně zcela výstižně naznačil předkomentátor.

paul

Opět perfektní článek. A o zrůdě Albright, nejbližší příteklyni jiné lidské zrůdy jménem Václav Havel bych ještě dodal, že nejen že dala bombardovat Srby kteří jí za války zachránili život,(určitě litují, že té čarodejnici místo záchrany života nezakroutili krkem) ale veřejně a v přímém televizním přenosu prohlásila, že nelituje 500 000 mrtvých dětí v Iráku, zabitých americkými "osvoboditeli", šiřiteli "míru, svobody a demokracie", protože to prý "stálo za to". Kdo nevěří, že je něco tak nelidského a nehumánního (navíc ještě ústy "ženy", která je vydávána spolu s Havlem za vrchol "humanity")   vůbec možné, nechť si to najde na Youtube.  Toto už zavání sadismem a satanismem a pevně věřím, že se ta stará čarodejnice bude navěky smažit v pekle. 

rezjir10

Je to jako nevěřit, že vy dýchate, a tim příspívate ke globálnímu oteplení. Prosím zadržte dech pokud možno alespoň v právé poledne.

rku

Je velký hřích nevěřit na globální oteplování způsobené člověkem?