Když Monika MacDonagh-Pajerová o mravnosti káže

pajerova
11.8.2019 14:31
Kdyby to nebylo tak nechutné, tak by se jeden i zasmál. Jak se dnes zase ozývají, s těžce skrývanou zhrzenou rozhořčeností už, bývalí mocní a vysmátí, plnými doušky si užívající "výdobytků sametové revoluce", kterou jim vyzvonili svazky klíčů na Václaváků a na Letné věřící a naivní občané.

Celé čtvrtstoletí byli na výsluní, sklízeli svoji pomyslnou slávu, dílem se sami nacpali a dílem byli nacpáni do všemožných i nemožných postů od diplomatických po politické na domácí scéně až po pedagogické na vysokých školách. To předivo příbuzenských a kamarádských vztahů (zhusta pospojované a až obskurně zašmodrchané) jim dávalo jistoty, že budou někým a něčím, prapodivnou elitou. Vytvořili si svůj elitářský svět, bublinu zásluhovosti, ať už dílem, částečně po právu anebo jenom proto, že byli u toho, že strýček jim pomohl ...

Dnes si žárlivě a sobecky přisvojují, doslova privatizují ty zásluhy o všechny změny ve společnosti po listopadu 1989.
Protože to oni jsou hrdinové, hybatelé těch změn, jenom oni mají ty zásluhy a jim patří sláva a prioritní posty všude tam, kde si ukáží a kde chtějí být. Všichni ostatní jsou dle nich plebs, užiteční zvoniči klíčů, po použití odloženi, a s jimi, elitami, vymezenou rolí tleskačů a tvořitelů materiálních hodnot, které oni, elita, potřebuje a má na ně nárok, zásluhovost.

Měli se jak na zámku, tihle revolucionářští vůdcové, kteří si už tenkrát hráli na elitu a vytvářeli si bubliny, do kterých směli jenom jimi vyvolení a spříznění. "„…snad po týdnu se tam (v Disku) objevil takzvaný celostátní studentský stávkový výbor… Byli v něm Monika Pajerová, Šimon Pánek, Igor Chaun, Martin Mejstřík… Tam to vypadalo jako papalášské doupě – na stole whisky, víno, americké cigarety… I přes naši nechuť pak do Disku svolávali fakultní výbory z celé republiky.“

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Lez-a-nenavist-uderila-v-srpnu-tak-jako-v-roce-1968-Pajerova-v-razi-jmenovala-kdo-skonci-v-pekle-592051

Historie a očití svědci, kteří nebyli naznáni jako vhodní dostat se do bubliny, dnes také promlouvají. A je zle, je ohrožena jenom zásluha těch v bublině, načež se začíná petičně křičet a rvačka o zásluhovost je tady ...

Ale ať se perou, ať bojují své pitoreskní, směšné, divné a až obskurní boje. Pamětníci jsou ještě relativně mladí a ono to přepisování historie, byť je to už u nás takový folklor, se moc neujímá, je jiná doba a všechny nosiče událostí se smazat a zničit nedají.

Je ale docela hnusné, když tito elitáři nevydýchávají tu demokracii, o kterou údajně tak hrdinsky bojovali a nedokáží respektovat, tentokrát, rozhodnutí voličů, té většiny, která jim tenkrát vyzvonila výsledky sametové revoluce, a současné vítěze politických klání uráží, dehonestují a mají je za nemravné („Připravovala jsem se na zásadní střet mezi nemravnou dvojicí Andrej Babiš – Miloš Zeman a celou politickou opozicí na podzim. Velké demonstrace budou pokračovat, Zeman bude blábolit čím dál tím šíleněji, Babiš nebude umět vysvětlit zpronevěřené miliony a budou předčasné volby.")

Žádná sprostá lež a pomluva jim není dost dobrá, aby se vztekle vymezovali vůči současnému vedení státu, z vůle voličů vzešlého. Protože toto vedení nezapadá do jejich bublin, nechová se dost elitářsky a hlavně jim nedává a nevzdává jimi požadovaný hold, neoslavuje je dle jejich přání, nepřenechává jim bezzáslužné posty na výsluní.

O (ne)mravnosti když něco žvatlá bývalá studentská vůdkyně, která vždy hbitě hopsala semo - tamo dle svých chutí a momentálních různých potřeb, je už ale hodně za hranou, týká-li se to našeho prezidenta a premiéra. Když navíc žvaní, bez jakýchkoliv argumentů a důkazů, o nějakých "zpronevěřených milionech" v případě premiéra, je to na žalobu, případně v jistých kruzích na proplesk.

Těžko říct, kde berou tihle rádoby elitáři tu nekonečnou drzost a aroganci, neúctu a amoralitu směrem k voliči řádně, demokraticky a svobodně zvoleným nejvyšším ústavním činitelům a tím vlastně i k těm voličům. Holedbají se bojem o demokracii, po které ale šlapou a kterou svým odporných chováním popírají. A zrovna oni, kteří mají tuny másla na hlavě a úctu, vážnost si vskutku nezaslouží.

 

Růžena Chrastekova
Řadová občanka, zajímající se o politicko - společenské dění v naší zemi

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.