Když nájemní smlouvu tak neprůstřelnou

obrazek
13.10.2015 23:43
Pronájem bytů není pouze jednoduchým způsobem, jak vydělat velké peníze bez námahy. Pronájem sebou nese také starosti spojené s provozem pronajímaného bytu a mnohdy také s nájemníky, kteří tu a sem nedodržují nájemní smlouvu.

Pronájem bytů není pouze jednoduchým způsobem, jak vydělat velké peníze bez námahy. Pronájem sebou nese také starosti spojené s provozem pronajímaného bytu a mnohdy také s nájemníky, kteří tu a sem nedodržují nájemní smlouvu. Nejčastěji se majitelé potýkají s nezaplaceným nájmem a zničeným bytem. Občanský zákoník přitom mluví spíše ve prospěch nájemníka. 

A jelikož se naše realitní kancelář zabývá pronájmem bytů, rozhodli jsme se na základě našich dlouholetých zkušeností majitelům poskytnout pár užitečných rad, jak se takovým potížistům nejlépe vyhnout. Učinit tak mohou přímo s naší pomocí, kdy jim pomůžeme vybrat zodpovědného a ověřeného nájemníka, a především zajistit neprůstřelnou nájemní smlouvu dle platných právních norem. 

Než si nájemníka nastěhujete do bytu...

Známé přísloví “dvakrát měř, jednou řež” najde své uplatnění v každém oboru. Pokud tedy nestojíte o nájemníka, který jednoho dne opustí váš byt bez uhrazeného nájmu, raději si jej důkladně prověřte. Můžete tak učinit například v insolvenčním rejstříku. Člověk, na něhož je vedena insolvence či exekuce, pravděpodobně nebude vhodným nájemníkem. 

Určitou pojistkou, která uhradí alespoň část finanční ztráty, je také kauce. Doporučuje se kauce ve výši jednoho nájmu a v případě drahého vybavení i více. V takovém případě však počítejte s omezeným počtem zájemců o pronájem bytu. V žádném případě však nepusťte nového nájemníka do bytu bez podepsané nájemní smlouvy, uhrazeného prvního nájmu a kauce.

Nájemní smlouva je základ dobrého vztahu

Důvěra je sice krásné slovo, ale písemná smlouva má mnohem vyšší váhu. S dobře sepsanou smlouvu máte jako majitel mnohem lepší šanci získat své peníze zpět. Proto nezapomeňte ve smlouvě pronajímaný byt podrobně specifikovat (velikost bytu, počet pokojů, podlaží, číslo bytové jednotky, apod.) a rozepište podmínky platby nájemného (výši, datum splatnosti, číslo účtu, rozpis na nájem a služby). Zejména u služeb nezapomeňte uvést, zda jsou vyúčtovatelné a jakým způsobem.

Nelze mít 100procentní jistotu nalezení ideálního nájemníka. Pokud však výběr nepodceníte, máte rozhodně větší šanci, že nenarazíte na podvodníka. Zdevastovaný byt či ztráta na nájemném za ušetřený čas určitě nestojí.

pestom
Člověk který si jde za svým snem. Rád se podělím o poznatky, názory na různá témata a velmi rád přispěji motivováním k dosažení cílů.
Klíčová slova: nemovitosti, reality

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vimmer Petr

Také jsem měl dobrou nájemní smlouvu. Podnájemnice mnoho měsíců neplatila ani korunu. Obrátil jsem se na soud. Po mnoha měsících jsem měl pravomocný rozsudek. Pak jsem narazil na problém s vymahatelností rozsudku. Exekutor na mně požadoval 25.000 Kč za násilné vystěhování podnájemnice s malými dětmi. Nakonec jsem si uvědomil, že jsem projektant elektro a mám živnost elektro. Fyzicky jsem zrušil přípojku elektro do svého okupovaného bytu. Podnájemnice to po měsíci bez el. energie vzdala a odstěhovala se.  

Nový kabel CYKY J 5x6 stál 1.000 Kč. Ušetřil jsem 24.000 Kč. Doporučuji tento postup, protože nežijeme v právním státě.