Když se imigranti stanou múzou

obrazek
29.5.2018 15:24
V sobotu v Brně vypukl v divadle Husa na provázku poprask, jako kdyby dávali Poslední pokušení Krista. A vlastně také dávali Ježíška - ale znásilňujícího. Kus se jmenuje Naše násilí a vaše násilí. V sobotu proti němu protestovaly čtyři party, z toho dvě se postavily na jeviště, v pondělí se chystaly protestovat další tři. A k nim všem se přidali i čeští muslimové, protože Ježíš je i jejich prorokem. Senátorka Eliška Wágnerová proti přerušení představení protestovala podáním trestního oznámení.

Ačkoliv naše niterné cítění před urážkami a hanobením má česká Ústava nějak chránit, na představenáí byly vyplaceny dotace. Co se na jevišti dělo: http://www.svetadivadlo.cz/cz/nasili byl to prostě spektákl pro voyaeury,  koncipovaný podle logiky dekoratéra veřejných záchodků. Teatrolog a dramatik Mikulka, jenž dílo viděl, není o moc mírnější: https://nadivadlo.blogspot.cz/2018/05/mikulka-skandalni-predstaveni-nase.html Není s podivem, že dílo  vzbudilo protesty, autor ho koncipoval tak, aby protesty vzbudilo a divadlo ho zařadilo na program divadelního festivalu ze stejně "bohulibého" důvodu. S podivem je, že se naše kulturní elity - opět - vyzbnávají ze své naprosté neautentičnosti a hodlají nás tímto krmit. Padají rozjitřená slova o svobodě umění. Šetření náboženského cítění padá pod stůl, jako kdyby nic takového neexistovalo. A co si myslet o těch, kteří stáli za propagováním emancipační a proti sexistické akce MeToo, jejíž hrdinky jsou  jen naprosto pokryteké a nevěrohodné, jako kdyby v Holywoodu už od dob Shirley Temple-Blackové neexistovala ponižující procedura pro herečky " casting couch" a jako kdyby mravy v Holywoodu neměly zásadní vliv na rozvrat tradiční americké rodiny. No a promotérům této pokleslé akce nyní nijak nevadí zneuctění ženského těla, kdy herečka z vagáíny vytáhne českou vlajku. Prosím, až budete opakovat akci MeToo, tak bych prosila zařadit vyprávění této herečky o tom, jak dělala na roli konkurz.  Muslimové se ohradili proti blasfémii Ježíše takto: http://e-islam.cz/content/nedovolme-urážky-proroků-náboženských-symbolů-naší-víry-či-přesvědčení-jiných.  Příznačné je, že pochvalnou, hezkou a pravdivou recenzi nikde nenajdete, dodnes. Jana Stará: "Protože to autor přehnal. Záměr dobrý, myšlenka pro určitou skupinu lidí srozumitelná, ale zní to jak když si na koncertě stoupnete přímo k repráku - tak hroznej kravál, že to prorve bubínky. Výsledek je tento. Ta hra není hloupá proto, že používá brutální symboliku, ale proto, že je uváděna publiku, u kterého je předem jasné, že ji nebude mít schopnost a vůli chápat. Kontroverzní téma podané extrémně kontroverzním způsobem. Proto považuji její ucedení pouze za snahu o zviditelnění sebe sama ze strany autora a herců. Jejích cílem, troufám si tvrdit, nebylo pohnout zabedněnou pokryteckou českou veřejností směrem k přemýšlení o tématu. Cílem bylo dokázat sobě i ostatním intelektuálům, že česká společnost je ubohá banda tupců. Špatně není to si tahle chtít dokazovat (ono to jde celkem snadno), ale dokazovat si to na úkor zranitelných lidí, kterými jsou u nás žijící cizinci....,hrra znovu zatopila pod kotlem.  "

Příspěvatel FB:"Když Zeman nazve kun.y kun.ami, tak je to hrůza, děs, hulvátství. Zeman musí odstoupit. Když si "herečka" v divadle vytahuje z kun.y českou vlajku, tak je to úžasné a pokrokové umění. Komu se to hnusí, je zpátečník. " Lea V.-S. 

Ta druhá skupinka, co si stoupla na jeviště, byla křesťanská, také Duka napsal provolání proti hře. Via Ondřej Slačálek: "To jsem zvědav, jestli /křesťanský, Dukův/ protidivadelní Taliban odsoudí v českých médiích podobně jednoznačně, jako svého času muslimy a muslimské duchovní protestující proti dánským karikaturám Mohameda. Tehdy se přece ad nauseam opakovalo, že Západ stojí na svobodě rouhat se jakémukoli náboženství. Platí to tedy? Nebo ne a ve skutečnosti tehdy šlo jen o protimuslimský rasismus zabalený do údajné obrany "svobody slova"?"

Ivo Vašíček:"Tady je příležitost ukázat, že postoj ke svobodě slova - a  svobodě umění -  je v ČR konzistentní.."   https://zpravy.aktualne.cz/domaci/proruska-klaviristka-siri-nenavist-a-agresi-zruste-jeji-konc/r~01b1bdd0628111e8bdb4ac1f6b220ee8/

Příznačné je, že hezkou a prav divou recenzi díla nikde nenajdete. Na celém případu je zoufalých několik momentů: řvaní o nezbytn osti  svobody umění bylo mohutné. Jestli na onom divadelním festivalu bylo něco kvalitního, nevíme o tom, ale zdá se, že nikoliv, protože o tom žádné zprávy neproběhly. Celá naše kultura je otázkou  elit uvědomělých svaázků,,  kteří se bravurně naučili svou politickou lekci a chtějí ji  mermmomocí vštpovat ostatním i proti jejich vůli. A budou první u sbírání poct , vyznamenání a odměn. Vrstva těchto uvědomělých svazáků se nalézá ve všech parlamentních stranách bez výjimek. (Pardon, tak SPD je možná výjimka). Xenofobuie těchto svazáků vůči obyčejným občanům je stejně silná, jako xenofobie příslušníků protimuslimského hnutí vůči muslimům. Uvědomělí svazáci jsou žáboiu na prameni kultury, v podobě její podpory financováním.   Kdyby někdo chtěl v této zemi kulturu autentickou a lepší, už pro něj nezbydou žýádné zdroje. Nezbývá, než prosté a střídmé doporučení - udělejte si, pokud je to jen možné, svátek z prostého stolování rodiny pohromadě. Protože co se kultury týče, dostanete jen civilizační odpadky,  junk-culture, kultura nežádoucí, odpadní, jak na ni laje Umair Haque v jiném blogu zde .

Mám srovnání, vItálii Ermal Meta a Fabrizio Moro  nahráli angažovanou píseň, jež je také o imigrantském násilí a násilí na imigrantech. A kupodivu je to dílo citlivé, proti němuž nemůže nikdo nic namítat!  Píseň:"Nic jste mi neudělali" https://www.youtube.com/watch?v=zguJGdoPPnw

"Dnes v Káhiře nikdo neví, kolik je, slunce nad Ramblou také svítí jinak, ve Francii je u žoncert, lidé se baví, někdo hlasitě zpívá, druhý křičí mrtví,  v Londýně prší, dnes to nebolí, ale nebe nedělá výjimky ani o  pohřbu, V Nice  je moře a rudo, červeno ohněm a hanbou, Od lidí na asfaltu se vsakuje krev do země.  A to mohutné tělo, které nazýváme Země bylo  zraněno ve svých oergánech od Asie po Anglii. Galaxie lidí se rozptýlily v prostoru.  Nejhroznější jsou prázdné náruče, děti bez otců, matky bez dětí. Bledé tváře civící do prázdna a rakve bez vík. Minutu ticha protkne hlas:Nic jste mi neudělali!! Nic jste mi nedali! Nemůžete mi nic vzít!  Protože můj život kráčí dál přes všechny tyhle lidi. Nikdy nevyhrajete.  Je toho mnohem více, než ty vaše zbytečné války!  Někteří lidé se modlí na koberečku, jiní se křižují na prsou. Imámy a kněží spojují jejich víry plná gesta. Separátní vchody do stejného domu. Miliardy lidí se za něco modlí. Ruce bez paží a tváře beze jmen.  Když nám vyměníte kůži, budeme to samé.  Život není jen politika, proč není brán ohled na naše životy, není nebude bomba mírotvorce.  Nic jste mi neudělaii, nemůžete mi nic vzít,  a já kráčím dál, přes toto všechno a přes všechny ty lidi. Nic jste mi nedali a niíkdy nezvítězíte.  Je toho mnohem více, než vašer zbytečné války.  Spadnou nrakodrapy a propadnou se metra. zdi protikladů, zdvihni se pro chléb , proti každému teroru, který váže kroky, svět zdvihá úsměv dítěte.   Úsměv dítěte. Neudělali jste mi nic, ty vaše zbytečné války, nic jste mi nevzalii, ty vaše zbytečné války, a já kráčím dál, přes všechno toto a m přesně všechny ty lid,  Nic jste mi nedali a nikdy nezvítězíte. Je toho mnohem více, než ty vaše zbytečné války. Vím, že vědi nemohou být takové, jaké byly kdysi. Křehké štěstí létalo vzduchem, jako vyletí kulka. "

Připadá mi jako nejzásadnější, že umělci si uvědomují, že žádná pozitivníé výměna mezi našimi světy neprobíhá, jen ta negativní. Připadá mi významné, že si uvědoují, kolik lidí se při přesunech ztratilo svým blízkým. Nově se při odloučení dětí  imigrantův   Americe podařilo zašantorčit 1500 dětí (https://eu.usatoday.com/story/opinion/nation-now/2018/05/25/immigration-children-separated-families-lost-column/643793002/). Co s těmito dětmi bez rodičů bude?M Vždyť ztráta blízkého je to největší neštěstí, jaké nás může potkat! Jak to chceme těmto dětem nahradit? Jak jim chceme nahradit objímající náruč jejich rodičů? Co  pak z nich bude, až dospějí? Budou mít hraniční poruchu osobnosti, trpět deprivacemi?  Podaří se nám do jejich srdcí zasít hořkost, podaří se nám v nich zažehnout palčivý hněv?  Jiný italský umělec na toto myslí, nabíízí malému chlapci sebe jako rytíře, který jej bude chránit, vždy pzvědne svůj meč, projde s ním tímto královstvím (kde je zima), klidně až zpátky do Orientu, ale jen dokud bude chtít. Miniumělecký kousek na videu je malý klenot, zejéma pro velmi něžný přednes a zvláštní harmonii hudby a kvůli mlčení a odmlce na správném místě, když malý hrdina svůj boj bojuje - a vybojuje. https://www.youtube.com/watch?v=fK8LrzzC4-8 jestli by měl někdo vychovávat opuštěné imigrantské děti, tak tento umělec. a v jeho intencích by se to mělo odherávat. 

Již před lety jiný dramatik, aby bylo srovnání, Erri de Luca napsal hru Sindiádova poslední cesta - o  kapitánovi a přetížené lodi putující s nákladem imigrantů k evropskému pobřeží. Na lodi se probírají samá biblická témata. Neví se, zda se loď potopí sama stářím, čím přetížením, či zda ji nepotopí někdo jiný. Hra dosud nebyla v Čechách uvedena ani přeložena. Stála by za hřích! Erri je velmi skvěllý literát a již u nás vyšly Boží hora a Obnažená příroda  https://www.megaknihy.cz/616397__erri-de-luca?utm_ce=nc&utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=autori01&utm_content=Erri+De+Luca&utm_term=erri+de+luca&p=1 ! 

Přála bych Čechům také nějaké podobně autentické umělce, kteří žijí se spolenčostí, a  nejsou umělí od základu. Ale - vidíte , co dělám, chce-li se člověk v naprosté kulturní pustině zabavit, musí začít něco tvořit sám. Třeba toho bude i více, než jen vizuální artefakty pro facebook, co tato  rodící se občanská společnosti stvoří, je nutné si uvědomit, čím intenzivněšší a autentičtější společneský život, tím bohatší kultura, a bez toho se nikam neodpíchneme. Bez kulturní kreativity se národům jejich problémy řešit prostě nedaří. V součané době jediná "kultura", která se oficiálně nabízí, je jakési doktrinální působení s animací, nic víc, nic míň. Stejně tak je doktrínami a přednášením likcí z těchto doktrín obludně prošpikován náš veřejný život.  Je nutné se v soukromí zařídit tak, aby na tom člověk nebyl závislý 

Ukázka americké demokracie - děti migranti před soudem, nemají žádné právní zastoupení a tedy i žádnou šanci: https://www.youtube.com/watch?v=34Jf8YvmamU

****

Na obrázku:  Palestinský muž se snaží zachránit holubice po izraelské okupační armádě demolice IDF u Khirbet Makhoul v údolí Jordánu v roce 2016.Dne 9. října 2016 nedošlo k evakuaci, nýbrž k masivní demolici, kterou civilní správa s těžkým vojenským doprovodem vedla u Khirbet Ras al-Ahmar: buldozery zničily 10 obytných budov, 17 ovčích a kuřecích příbytků, které patřily devíti rodinám. Sedm obytných budov bylo v době demolice osídleno a 24 lidí ztratilo své domovy během několika minut.Minulý týden byla široká pláň ještě plná drceného vlnitého kovu, roztrhaných plechů, železných sloupů, fragmentů stromů a beden. Mnozí členové komunity byli nuceni odejít kvůli demolici. Několik z nich zůstalo, aby se stádo zastavilo a vydalo se na pastvu. OSN: Zhruba 2 000 Palestinců poškodilo izraelské demolice v Jordánském údolí tak daleko tento rok Civilní správa z počátku roku zničila 780 staveb v oblasti C na západním břehu, v porovnání s 453 v roce 2015.Amira Hass 31. října 2016 11:38  27.7.2018:Alaa Najjar: Gaza byla celou dobu ostřeloivána a dnes je bombardována z izraelských letadel. 29.5. - opět, hlášení z víáce stran, prudký útok na Gazu. Izrael argumentuje vystřelenou raketou Grad z 29.5., myslím, že to by Palestinci ani neměli z čeho vystřelit, ale to nijak nevysvětluje bombardování 17.12., 1.1. pak v březnu, nyní i 27.5. - jen z toho, co jsem zachytila já...nikdo z Gazy by neriskoval odvetu, když přichází tak chornicky a je tak masivní. Izrael argumentuje 75 střelamiv ystřelenými Palestinci (jeden  zásah bez obětí) a uvádí,  že sám zasáhl 65 cílů. (65 vybombardovaných činžáků plných lidí v gazanské City - hasbara - útoky byly vedejny na muniční sklady apod.).  ČT od dopoledne 30.5. do odpoledne 65 cílů opravila na 25 a počet raket vystřelených z Gazy na více než 100. V noci z 2.-3.6. opět letecké útoky na Gazu. 

Izrael právě schvaluje zákon, jenž by zamezoval lidskorrávním aktivistům a novinářům dokumentovat jeho zločiny.   https://www.maannews.com/Content.aspx?id=780157 Izraelská vláda nalezla ospravedlnění zastřelení protestujících palestinských dětí svými vojáky: "nebyly ve škole!"   https://theuglytruth.wordpress.com/2018/04/25/israeli-government-justifies-killing-child-protesters-in-gaza-theyre-not-in-school/

Jednadvacetiletý Fathi Harb se v Gaze upálil. 

V Gaze se tenčí medicínské zásoby a zhoršuje zásobování lékařským materiálem: http://www.xinhuanet.com/english/2018-06/03/c_137227563.htm

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

amiourful

Kdybych každý tžden psala, co nového v Palestině a Gaze, bude to máílo. 

klokan

  Již jsme si zvykli na okolnost, že v našem Kocourkově bývá již pravidlem rčení ,, mnoho povyku pro nic." Až obvyklá zkouška časem by měla prověřit zda pojednávaná divadelní hra o páchaných násílích, představuje nějaké avantgardní umění. I tato aférka bude zřejmě brzy překryta další. Konzumem a sobectvím posedlé lidstvo již dalo dostatečně najevo svou nepoučitelnost a ve vzájemné vyvražďování sebe i jiných živočišných a rostlinných druhů nerušeně pokračuje, jak ostatně potvrzuje obsah dalšího hlubšího zamyšlení hodného článku, týkajícího se zejména problému lidské migrace.