Klausovi obhájci, ale ani jiní politici, nemají nárok být označováni za statečné

obrazek
9.1.2013 18:01
Myslím si, že Klausova amnestie má i svůj pozitivní společensko-výchovný rozměr. Ukázala, že neexistuje jediný důvod mít automaticky v úctě ústavní činitele. To pochopitelně neznamená, že neexistuje důvod vážit si ústavních funkcí samotných. Dokonce si troufnu tvrdit, že by ústavní činitelé měli být každodenně konfrontováni s tím, jak se ke své vlasti a ke svým občanům chovají.

To by už zítra mohlo v praxi vypadat tak, že když by prezident Klaus, premiér Nečas či předseda senátu Štěch oficiálně navštívili obec nebo město XYZ, tak by jim měla být prokazována pozornost jen těmi, kteří jsou s jejich pracovním výkonem spokojeni. 

Klause by dnes nepochybně vítali především lidé, kteří dokáží žít za hranou zákona, tedy amnestovaní. Nečase ti, kteří si v praxi nepřejí utnutí tipce korupčníkům a žijí z parazitování na veřejných zakázkách. A Štěcha ti, kteří obdivují ulamovače hrotů občanské angažovanosti, která z něho udělala ústavního činitele, který vyjde s každým, což je - nevím proč - považováno za politickou přednost hodnou obdivu.

Co mne na Klausově pyšné obhajobě zaráží nejvíce, je používání slova statečnost. Za statečné považuje ty, kteří se veřejně postavili na jeho stranu. Možná jsem přecitlivělý, ale v míru za statečnost považuji jen situaci, kdy statečnému hrozí fatální újma, například ztráta života, nebo ohrožení finanční soběstačnosti. Například skok do rozbouřené řeky pro tonoucího anebo zásadový postoj zaměstnance k zaměstnavateli, který odmítá respektovat jeho pracovní právo. Hrozí snad něco podobného obhájcům a příznivcům Klausovy politiky a jeho společensky nespravedlivé amnestie, ale například i senátorce za stranu Severočeši.cz Dernerové, která dokonce za statečnost, ač ji nehrozí sociální vyloučení, natož újma na zdraví, byla nedávno vyznamenána Chartou 77? Podle mne nehrozí.

Není právě to důvodem k zamyšlení, jestli by se s označením statečný nemělo v souvislosti s politiky šetřit, neboť je to lež jako věž, která má glorifikovat (zajistit volební úspěch) především ty z nich, kteří si to v žádném případě nezaslouží?

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Ono Klausovi hrozí, že mu někdo rozbije hubu, ochranka ho, jak se už v praxi ukázalo, neochrání, tak se musí objevit ti stateční... třeba jim lidé rozbijí hubu také