Komunisté moci zbavení

filip dolejs
3.3.2016 13:06
V souvislosti se smutným výročím ,,Vítězného února" česká pravice stále opakuje svou mantru, že komunisté se v blíže neurčené budoucnosti vrátí k moci a zavedou stejné pořádky, které v tehdejším Československu panovaly před rokem 1989. Když by nezávislý pozorovatel četl písemné prohlášení KSČM k výročí únorového státního převratu, kde se strana hlásí k ,,revolučnímu" odkazu Února, možná by dal představitelům pravice za pravdu. Skutečnost je ovšem jiná. KSČM na centrální úrovni vládnout nechce, nynější status quo jejím záměrům zcela vyhovuje. Proměna z antisystémové strany ve stranu establishmentu by totiž měla zásadní dopad na její tradiční elektorát a strana by velmi oslabila. Komunisté byli zbaveni moci v letech 1989 - 1990 a tak to také v nejbližší době zůstane.

KSČ se dostala k moci provedením státního převratu v únoru 1948. Bylo to logické vyústění hlubokých politických, ekonomických a společenských procesů, které se realizovaly po roce 1945. Porazit komunisty bylo možné pouze za cenu občanské války a s účinnou pomocí alespoň jedné ze západních velmocí. Vláda KSČ skončila v roce 1989 o od té doby je její pokračovatelka KSČM stále v opozici, i když můžeme namítnout, že v kraji vládne jeden komunistický hejtman.

To ale na věci nic nemění. Čeští komunisté nechtějí skončit jako francouzští komunisté v 80. letech. Jak už jsem psal jinde, francouzští komunisté se nenávratně ,,poskvrnili" vládní spoluprací ve vládě L. Jospina a voličský potenciál zhruba čtvrtiny hlasů se ji scvrkl na hranici volitelnosti do parlamentu. Z francouzské komunistické strany (PCF - Parti communiste francais) se postupně stala marginální politická sila, dokonce ještě marginálnější než před druhou světovou válkou, kdy ji vedl stalinista M. Thorez.

Nabízí se otázka, kam dál a zda je daný stav udržitelný. Jestli je možné tuto ,,antisystémovou blokádu" vůbec prorazit a české komunisty na vládní úrovni ,,přitáhnout" k odpovědnosti. Nemyslím si, že se tak stane v následující době několika volebních období. Strana je již 25 let tak zakonzervována na svých pozicích, že posun k možné vládní odpovědnosti je stále jen ve stádiu úvah. Funkcionáři KSČM i na nižších úrovních o to ostatně ani nemají zájem.

S komunisty totiž do otevřené koalice nechce jít ze současných stran nikdo. A pokud teoreticky ano, žádná jiná strana nemá v programu budování socialismu jako KSČM, takže taková koalice by stejně byla těžko funkční, neboť komunisté se svého dlouhodobého strategického cíle nemohou z ideologických důvodů vzdát.

Strašení návratem komunismu, který se nemůže ve formě, v jaké existoval před rokem 1989 vrátit, však zůstává trvalou součástí ideologického arzenálu české pravice, i když v poslední době v zastřenější formě.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

prokara

Ty Vaše bláboly nejdou ani číst. Co se tedy po cinkání klíčů tak velkolepě tunelovalo? Když nic po komunistech nezůstalo, tak co se vlastně rozkrádalo? Bída a hlad? Vy jste ještě větší ubožák než Mitrofanov a Pehe.