Konec Sociálních demokratů v Čechách, na Moravě a ve Slezku

u kastanu
14.2.2020 10:02
Česká sociálně demokratická strana lapá po dechu a je evidentní, že žádný dýchací přístroj jí už nepomůže. Přívod kyslíku v podobě účasti ve vládě jí nepomohl, naopak, zalkla se natolik, až začala měnit barvu. Lépe řečeno barvy, protože pozvolna začala modrat, hnědnout až černat.

Socani se chytli zoufale lana, které jim hodilo vítězné ve volbách hnutí ANO (které to udělalo beztak jako z nouze cnost, ale z křiťálově čistého souznění a přátelství to rozhodně, mám za to, nebylo), ale tu šanci být přínosným a dělným koaličním partnerem, i přes některé ideologické neshody, nevyužili. Zase naopak - od prvopočátku se chovali jako namyšlený, arogantní partner, vědom si toho, že bez něj se vláda neobejde a začali již při její konstrukci nechutně vydírat svého několikanásobně většího partnera, co se volebních výsledků týče. Dostali víc křesel, než na kolik měli nárok obyčejnými matematickými počty, dostali důležitější ministerstva, než jim náležely (vnitro, zahraničí).

Takto posilněni ústupky vítěze, se začali naparovat doslova, být těmi namyšlenými a arogantními partnery, kteří umí jen vydírat.

Nepochybně to vše dělali pro svoji záchranu a setrvání na politickém kolbišti, ale nakonec to vše beztak vyznělo a i ve skutečnosti bylo (a je) jenom záchrana a setrvání těch jednotlivců, osob, ve vládě (motivace a důvody v temném pozadí raději ponechám stranou), protože jako strana, která měla v nedávné minulosti nemálo voličů a příznivců, si tím nepolepšila, zase naopak, pohoršila v očích těch voličů a příznivců neuvěřitelným způsobem.
Všechny ty excesy, především v personálním obsazení ministerských postů, ať už dokonavých anebo porůznu navrhovaných, ti ministři usedší do křesel, ale i zamýšlení, to je jedna velká tragédie. Ne že by nebyla i v předchozí vládě, taková sebestředná ministryně Valachová, hrobařka našeho školství a milovnice inkluze, to taky bylo dílo.

Snad nejhorší ze všeho, čeho se socani ve vládě dopustili a dopouštějí pořád, je naprostá nekolegialita, nespolupráce až podlé podrážení svého koaličného partnera, prostě a lidově řečeno, netáhli nikdy a netáhnou s ním za jeden provaz, hrají si na svém písečku a ještě semo tamo mu hodí lopatku písku do očí.

Veřejnost, občané, voliči, vnímají toto soukromničení socanů ve vládě, tuto až zákeřnou občas jejich hru, jako zradu, podlost, podrazy. I ti občané, ktečí se řadili dlouhá léta jako příznivci ČSSD, dokonce jejich voliči. Nakonec, preference, ale i volební výsledky při volbách do europarlamentu a Senátu, mluví za vše.

Jednim z nejhorších sket, doslova, mezi sociálními demokraty, je bezesporu Jiří Dienstbier, na kterého se, i přes jeho urputnou a směšnou až, tvrdošíjnou snahu, nedostalo už žádného křesla ve vládě. Tento z povolání politik, tatínkem dosazen jako absolvent školy do vysoké politiky přes prvotní poslaneckou židličku, mimochodem také občan USA, bystrostí a politickou šikovností, prozíravostí, pragmatizmem, málo oplývající, se sice s pofňukáváním usadil do křesla v Senátu, ale jinak je nepoužitelný v opravdové, státotvorné politice. Nikdy se s tím nesmířil a vskutku se na něj hodí to "kudy chodí, tudy škodí", ta zhrzená zapšklost v něm je až očividná a výsledkem je, že i kvůli němu se ČSSD stala pro mnoho lidí nevolitelnou stranou.

Nicméně ale i všichni v titulku článku (https://www.parlamentnilisty.cz/…/-Kdy-uz-vypadne-Konec-Fol…) jmenovaní, navíc třeba neúnavná vtěrka, skoroministr Šmarda, ale i jiní podobní, kteří už s původní sociální demokracií nemají pranic společného, byť tam jsou nalezlí, totálně pohřbívají ČSSD, znechucují jí lidem, voličům a příznivcům, čím dál, tím více.

Nevím, jestli Jaroslav Foldyna u kecpultíku v Parlamentu lhal, nebo ne s tím vzkazem od Pánka z Člověka v tísni, ale nebylo by nic divného a překvapivého, kdyby to byla pravda. Protože právě Šimon Pánek patří k těm, kteří jsou pátou kolonou naší současné politiky, nepřátelé jejich vrcholových představitelů a nakonec, mám za to, že je toho schopen v zájmu své politické neziskovky, která se už zcela bezostyšně snaží vetřít do řízení státu, stejně jako politické neziskovky jí podobné.

Za rok a půl budou parlamentní volby a už dnes je víc jak jasné, že oranžoví sociální demokraté, kteří se změnou svého původního loga odhodili i svůj ideologický základ, prapůvodní sociální myšlení, tradici, zůstanou před branami poslanecké sněmovny, o účasti ve vládě si nemohou zdát, snít ani v nejdivočejších snech.

Celkově vzato, je to škoda pro naši společnost. Ale těch škodičů tam mají víc jak dost sami. 

 

Ilustrační foto: Sociální demokracie byla v našich zemích založena v roce 1878 v hospodě u Kaštanu.

Růžena Chrastekova
Řadová občanka, zajímající se o politicko - společenské dění v naší zemi

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.