Konec války proti Libyi v nedohlednu

obrazek
21.6.2011 22:35
Situace v Libyi se začíná západním mocnostem vymykat kontrole. Válka Západu proti Libyi, která začala 19. března, vstupuje do čtvrtého měsíce a masivní bombardování městských cílů pokračuje se stejnou intenzitou. Pomineme-li deset let trvající válku v Afghánistánu, jedná se o druhou nejdelší vojenskou agresi v historii NATO, která již překonala bombardování Jugoslávie v roce 1999. Tato „humanitární akce“ na ochranu libyjských civilistů jich už téměř 800 připravila o život.

Původní cíl operace – rychlé svržení a zavraždění Muammara Kaddáfího a předání moci nad celou zemí povstalcům z Benghází – nevyšel a z Libye se stává druhý Afghánistán. Obama, do něhož mnoho lidí na celé planetě vkládalo naděje, že zahájí novou éru diplomacie, která bude pravým opakem Bushovy „politiky velkého klacku“, naopak navázal na jeho odkaz a útokem na Libyi pokračuje v další ropné křížové výpravě. Jeho předchůdce mu však zanechal díky nákladným válkám v Iráku a Afghánistánu prázdnou státní pokladnu, takže USA jako světový četník mají v současnosti velmi ztíženou pozici.

Při rozhodování o pokračování vojenských operací v Libyi jednal Barack Obama navzdory doporučením Pentagonu a ministerstva spravedlnosti, jejichž odborníci zastávají názor, že bombardování Libye spadá do právní definice „válečného nepřátelství“, a nemůže tudíž pokračovat bez schválení Kongresem. Předseda Sněmovny reprezentantů varoval Obamu, že bude-li účast USA na vojenských operacích v Libyi pokračovat bez souhlasu Kongresu po 19. červnu, jeho vláda poruší zákon o vojenských pravomocech z roku 1973 a žádá ho o předložení právních důvodů pro pokračování vojenské akce. Podle zákona může prezident vyslat vojáky do zahraničí jen se souhlasem Kongresu nebo v přísně vymezených případech. Vojenská akce bez souhlasu zákonodárného sboru může trvat nejvýše 60 dnů a dalších 30 dnů má hlava státu na stažení vojáků. Přestože je zákon formulován zcela jasně, v minulosti ho často ignorovali republikánští i demokratičtí prezidenti a ani laureát Nobelovy ceny míru v tomto směru nepřinesl změnu. Obama tvrdí, že účast Washingtonu v bojových operacích je omezená a nezahrnuje vyslání pozemních sil. Skupina republikánských i demokratických kongresmanů se však obrátila na soud a obviňuje ho z nezákonného postupu. Obama i Clintonová podle nich pošlapali Ústavu a právo USA.

Zapojení Spojených států do bombardování stojí americké daňové poplatníky dva miliony dolarů denně. Finanční situace USA je zoufalá, což si prezident dobře uvědomuje, a proto hlavní tíhu válečných operací svěřil Francouzům a Britům. Američtí zbrojaři však potřebují další kšefty. Bez předložení hodnověrných důkazů obviňuje NATO a Mezinárodní trestní soud libyjskou vládu ze znásilňování a masové distribuce Viagry svým jednotkám. Má tato trapná propaganda ospravedlnit „humanitární misi“ na ochranu libyjských žen a zároveň připravit půdu pro nepopulární pozemní útok na Libyi?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

No vidíte, pane Matlas - ted píšete rozumě a klidně s vámi budu souhlasit, to neznamená ale, že váš předchozí příspěvek není zmatený a že s ním mohu souhlasit a pokud budete podporovat svinstvo, které se děje ve světě pod taktovkou jakýchkoli zločineckých pohnutek,a to i když to dělají USA nebo evropské země pod vylhanými argumenty, souhlasit s vámi nebudu.

schlimbach

Pane Matlas, něco tak zmateného jsem už dlouho nečetl. Víte vy vůbec, co Kaddáfí pro své lidi dělal? Evidentně víte velké kulové, o to více se snažíte svoji neznalost faktů zakrýt obyčejným intelektuálním žvaněním, ze kterého leze pohrdání právem na sebeurčení i na svobodnou volbu národa.

Osobně bych si nikdy nepomyslel, že naše země se bude úřastnit různých "dobrodružství" na straně agresorů, když sama se neumí vyrovnat s rokem 1968 a i výsledky 2. sv. války by některá individua nejraději přepsala -(

Kde berete vůbec tu drzost, chtít jemně rozhodovat o budoucnosti druhých národů? O můj žlučník ani játra se nebojte - spíše být vámi, bál bych se toho okamžiku, až budete odcházet z tohoto světa a budete se zpovídat ze svých skutečných činů a myšlenek. Pokud tedy vůbec tušíte, o čem píšu -(

schlimbach

Těším se, že se dožiju dne, kdy všichni váleční štváči, rozdmáchávající války po celém světě, včetně Libye - jedno, zda z USA, Francie, Aglie itálie nebo od nás dostanou právem zasloužený trest. To, co se dnes ve světě děje nemá omluvu, je to arogance moci, která neuznává právo národů na sebeurčení, právo člověka na život, nic. Pod pláštíkem demokracie páchají největší zločiny proti lidskosti, dostávají Nobelovy ceny míru - jako absolutní výsměch všemu a všem. Lež je pravda a pravda je lež. Hnus, tím více, že se najdou lokajivé těchto snah, kteří je adorují jako něco vynikajícího, aniž by se sami zamýšleli, zda nejsou jen v roli užitečných idiotů, že pane Matlas?