Korespondenční celostranické referendum představuje průlom v politice ČSSD

obrazek
1.7.2014 08:07
V první polovině července se v České straně sociálně demokratické uskuteční korespondenční referendum, související s posílením vnitrostranické demokracie. Konání referenda schválil 13. června Ústřední výkonný výbor strany. Jde o nesmírně významný akt, který dá členům možnost přímo rozhodnout o některých otázkách dalšího vnitrostranického vývoje. Konání referenda představuje průlom v politice ČSSD. Ve svých důsledcích může znamenat restart uvadajících preferencí strany.

Hned úvodní otázka „Souhlasím s tím, aby o konečné podobě kandidátních listin pro volby na všech úrovních rozhodovali všichni členové ČSSD v příslušném volebním obvodu“ (ano – ne)je pro dosavadní politiku strany přímo revoluční. Další otázky řeší kvóty žen a mužů na kandidátkách a omezení kumulace placených veřejných funkcí.

Moderní technologie pomohou v komunikaci, na kandidátkách by se mohli objevit nestraníci

Konání referenda však neznamená, že se ČSSD řadí do bloku socialistických stran typu SPD či stran skandinávských. Stane se tak teprve po některých závažných úpravách programu. Jde například o prosazování svobodného přístupu k informacím či využití moderních technologií ve vnitrostranické komunikaci. Nesmírně důležité je programové zařazování sympatizantů – nestraníků na kandidátky ve všech volbách.

Nestraníci se už na kandidátkách ČSSD objevili nejednou. Nejznámější je profesorka Eva Syková, známá vědkyně, která v roce 2012 prolomila v senátních volbách pražskou tradici vítězství pravicových kandidátů a porazila kandidáta ODS Tomáše Töpfera. V Senátu ještě zasedají známý lékař Jan Žaloudík a právník Miroslav Antl. Nestraníkem v dresu ČSSD je rovněž hejtman kraje Vysočina, lékař František Běhounek.

Neméně významné však bude nabídnout místa na kandidátkách známým a úspěšným sympatizantům ČSSD v nadcházejících komunálních volbách. Osloveni by měli být známí vědci, právníci, lékaři, pedagogové, sportovci i osobnosti z kulturní sféry. Zpětnou vazbou bude kvalitativní posílení odborného zázemí strany.

Vnitrostranické konflikty připravily ČSSD nejméně o desetitisíce hlasů ve volbách

Pokud chce sociální demokracie být moderní levicovou stranou západoevropského střihu, musí co nejdříve ukončit vnitrostranické rozmíšky. Ty podle zkušeností z Ostravska či Olomoucka vedou někdy až k soudním sporům. Je možno připomenout i pražskou zkušenost: Jiří Dienstbier v čele kandidátky ČSSD v posledních krajských volbách přispěl k slušnému výsledku ČSSD, po volbách jej však tandem Březina – Hulinský odstavil z vyjednávacího týmu a uzavřel krátkodobě neúspěšnou koalici s ODS…

Velkým problémem jsou spory lokálního charakteru. Například v Praze 5 je od všech významných rozhodnutí téměř zcela eliminována jedna z největších pražských místních organizací. Je možno připomenout i nechutný videoklip, jehož smutným hrdinou se nedávno stal jeden z členů obvodního výboru. Videoklip uvedla TV Nova v hlavním vysílacím čase. To vše dohromady muselo připravit ČSSD o desetitisíce (možná i vyššího řádu) hlasů ve volbách. Shrnuto: ČSSD ještě neumí korektně a přitom nekompromisně se zbavovat škůdců ve vlastních řadách.

Mezi negativa je třeba uvést omluvu, kterou ČSSD stále dluží Věře Jourové za její neoprávněné stíhání ve známé „kauze Budišov“. Hlavním viníkem byl sice tehdejší ředitel ÚOOZ Jan Kubice, svůj podíl však měla i ČSSD a moderní strana by se uměla omluvit.

Moderní levicovou stranu zdobí kontakty s odbory i akce pro veřejnost

Kromě negativ zaslouží uvést několik příkladů s kladným znaménkem. ČSSD má dlouhodobě na mnoha úrovních dobré kontakty s ČMKOS a její někdejší šéf Jaroslav Zavadil se stal za sociální demokracii poslancem v PS PČR. Mnohaletou tradici mají některé akce pro veřejnost, pořádané místními organizacemi. Mezi ně patří například Pálení čarodějnic v Praze 4 či turistický pochod Přes motolské vrchy v Praze 5. Příznivé ohlasy mívají dětské dny na DTJ Santoška či DTJ Jinonice.

Programové priority ČSSD již většinou odpovídají pojetí moderní levicové strany. Jde o podporu prvků přímé demokracie a sociálního a solidárního dialogu; jde o rozvoj sociálního státu s podporou účinné rodinné politiky, s podporou důstojného bydlení jako základní životní potřeby, s jistotou rovnosti v přístupu ke zdraví a s jistotou státem garantovaných důchodů.

Zajištění ekonomického růstu musí být v souladu s daňovou politikou a ochranou životního prostředí. Celkové pojetí školské politiky zahrnuje podporu vědy, výzkumu a inovací, bezplatné veřejné vysokoškolské vzdělání a bezplatný a povinný poslední rok v mateřských školách pro všechny děti.

ČSSD podporuje rozvoj Policie ČR včetně odpovídajícího platového zajištění policistů. Spolu s Armádou ČR a Hasičským záchranným sborem patří Policie ČR k základním složkám integrovaného záchranného systému. Strana podporuje další rozvoj evropské integrace ve všech souvislostech.

Oleg Gubin


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jiri-paroubek

Olegu.nechci brzdit Tvé svaté nadšení, ale obecné veřejnosti je tak nějak fuk,  jestli budou kandidátky ČSSD vyskládány za účasti všech členů nebo jenom některých. Důležitá bude kvalita takové  kandidátky. Ostatně ve volbách v letech 2006 a 2008 měla ČSSD na čelných místech svých kandidátek  nestraníky. Některé jsi uvedl. Dodam jména Bublan, Rath a Jandák. Ti přeci v roce 2006 přinesli nějaké hlasy. Spíše  jde o to  takové lidi vůbec chtít hledat a také najít. 

Druhá věc, kde rád uvedu věci na pravou míru,  je V. Jourová. Měl jsem po dlouhá léta jediný z politiků odvahu se jí veřejně zastávat. Tvrdil jsem od jejího zatčení,  že se jedná o vykonstruovanou záležitost. Přehlédl jsem velkoryse to, že Jourová při prvním výslechu ve vyšetřovací vazbě zrovna korektní nebyla. Chápal jsem to. Ale.proboha, Olegu, to není důvod k její glorifikaci.Pro úplnost. Ona už v době svého zatčení členkou ČSSD pár měsíců nebyla. Jourová byla při berijovské přípravě celé lžikauzy jen nástrojem ÚOOZ jak poškodit pár dnů před volbami ČSSD a mě osobně. Jourová žaluje stát o náhradu a je tak v pořádku. J.P.