Krátce k Bátorovi

2.3.2011 13:05
Pro mne je spíš velmi zajímavá velmi rychlá negativní reakce v průřezu celé společnosti na Bátorovy vyhraněně hodnotící verdikty směrem k ničím neomezvatelnému společenskému pohybu. A to zejména v kontrastu s připravovanými zásadními ekonomickými reformami, které se skutečně dotknou drtivé většiny občanů (zatímco Bátorovy verdikty jen určitých specifických skupin společnosti), ale jež občany nechávají prakticky v klidu a bez zájmu. V této souvislosti je pak zajímavé si uvědomit, kdo, za co, a jaké skupiny dnes vládnou veřejným míněním a jsou schopni za své skutečné či domnělé omezení velmi razantně vystoupit. Neméně zajímavé je pak pružné nakládání hlavních aktérů se slovem SVOBODA, jež je pro každý ze zúčastněných názorových bloků posvátné. Klaus, jako konzervativec, cítí zásadní ohrožení svobody se svobodně vyjadřovat proti některým ničím a nikým neohraničeným tendencím v současném společenském vývoji, protistrana se zas obává jakýchkoli hodnotících hledisek na společenský vývoj, protože jakýmikoli hranicemi uvnitř společnosti se cítí ohrožena. Je tu ale velice důležitá okolnost, kterou si zastánci samozřejmosti bezbřehé svobody nejspíš zatím neuvědomují. Společnost bude jen tak svobodná, jak bude v celém průžezu bohatá. Lhostejností k antisociálním reformám si ale ty části společnosti, které z relativního bohatství všech nejvíce získaly na svobodném projevu své přirozenosti, tedy minority, připravují budoucí krušné chvíle. Jen relativně bohatá společnost je totiž tolerantní.
Pro mne je spíš velmi zajímavá velmi rychlá negativní reakce v průřezu celé společnosti na Bátorovy vyhraněně hodnotící verdikty směrem k ničím neomezvatelnému společenskému pohybu. A to zejména v kontrastu s připravovanými zásadními ekonomickými reformami, které se skutečně dotknou drtivé většiny občanů (zatímco Bátorovy verdikty jen určitých specifických skupin společnosti), ale jež občany nechávají prakticky v klidu a bez zájmu. V této souvislosti je pak zajímavé si uvědomit, kdo, za co, a jaké skupiny dnes vládnou veřejným míněním a jsou schopni za své skutečné či domnělé omezení velmi razantně vystoupit.
Neméně zajímavé je pak pružné nakládání hlavních aktérů se slovem SVOBODA, jež je pro každý ze zúčastněných názorových bloků posvátné. Klaus, jako konzervativec, cítí zásadní ohrožení svobody se svobodně vyjadřovat proti některým ničím a nikým neohraničeným tendencím v současném společenském vývoji, protistrana se zas obává jakýchkoli hodnotících hledisek na společenský vývoj, protože jakýmikoli hranicemi uvnitř společnosti se cítí ohrožena.
Je tu ale velice důležitá okolnost, kterou si zastánci samozřejmosti bezbřehé svobody nejspíš zatím neuvědomují. Společnost bude jen tak svobodná, jak bude v celém průžezu bohatá. Lhostejností k antisociálním reformám si ale ty části společnosti, které z relativního bohatství všech nejvíce získaly na svobodném projevu své přirozenosti, tedy minority, připravují budoucí krušné chvíle. Jen relativně bohatá společnost je totiž tolerantní.
zdobinsky
Je mi 55 let, pracuji jako řidič tramvaje, jsem ženatý a mám dvě studující děti.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.