Krátkozrakost Bidenových protiruských sankcí

biden brýle
23.4.2021 10:21
Rozhodnutí Bidenovy administrativy stáhnout americká vojska z Afghánistánu je rozumné a odvážné. Odmítá pokračovat v katastrofální tradici americké zahraniční a bezpečnostní politiky vyznačující se obsedantní obranou prestiže USA bez ohledu na skutečné národní zájmy, životy vojáků a peníze daňových poplatníků. Nicméně jeho politika ve vztahu k Rusku zamrzla někde na počátku 80. let 20. století. Biden oznámil, že nové sankce jsou na Rusko uvaleny ze tří důvodů – a všechny tři jsou pochybné.

Hackerské útoky

Ruským útočníkům se podle médií podařilo infikovat síťový nástroj zvaný Orion od americké softwarové firmy SolarWinds. Tento program kromě vládních institucí využívaly mnohé velké korporace. Domnělý hackerský útok však ve skutečnosti žádným útokem nebyl. Nešlo o útok na americké instituce nebo infrastrukturu, nýbrž o špionážní operaci v kyberprostoru a tyto akce provádí všechny velmoci, aniž by za to byly sankcionovány. Bidenova administrativa tím zavádí nový a velmi nebezpečný precedens do mezinárodních vztahů. Navíc, americký spojenec Izrael provedl otevřený akt kybernetické sabotáže proti Íránu v transparentní snaze zničit rozhovory USA s Teheránem, aniž to Washington odsoudil.  Takto má vypadat mezinárodní řád podle amerických představ?

Vměšování do voleb

Pokud jde o údajné ruské „zasahování“ do posledních voleb, nikdo netvrdil, že šlo o pokus o zmanipulování samotného hlasování. V rozsahu, v jakém k němu došlo (a nebyly zveřejněny žádné důkazy o jeho rozsahu), šlo o velmi omezenou operaci skrytého vlivu, jaké USA také často samy prováděly. A pokud Washington otevřeně podporuje opozici vůči současné ruské vládě, může očekávat, že Kreml odpoví stejně.

Podněcování Talibanu

Asi nejabsurdnější je prohlášení vysokého úředníka Bílého domu, že Rusko podporovalo útoky Talibanu proti americkým a koaličním jednotkám v Afghánistánu. Opravdu potřebuje Taliban ruské povzbuzení k útoku na americké jednotky? A proč by se Rusko mělo zapojit do takové strategicky nesmyslné a provokativní akce? Proč o tom Bidenova vláda vůbec mluví v souvislosti se sankcemi? Jsou neprokázaná obvinění odpovědným způsobem vedení zahraniční politiky USA? Jednou z oblastí, kde USA potřebují a mohou získat důležitou pomoc Moskvy, je právě pokus o afghánské mírové urovnání a zabránění přímému vítězství Talibanu. Toto prohlášení však takovou spolupráci vylučuje.

Závěr

Posedlost ruskou hrozbou je anachronismus z éry studené války. Biden evidentně není schopen skoncovat s touto obsesí a stále považuje sankce za způsob, jak přimět jiné země, aby se podřídily americké vůli, místo jednání o kompromisu ohledně společných životních zájmů. Tyto sankce vženou Rusko ještě více do náruče Číny. Riskují, že ruská ekonomická závislost na ČLR natolik zesílí, že žádná budoucí americká administrativa nebude schopna tyto země oddělit, a to navzdory zjevnému strategickému zájmu USA.

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Standa

Čína a Rusko.

EU a ani Amerika nevěnují pozornost tomuco říká Lavrov a Putin. Nevšimli si , že nejsou již  90.léta ! To je velmi hrubý omyl. Zkráceně: Máme s Čínou pěkné společné projetky a naše spolupráce se prohlubuje !  Amerika a EU si myslí, že mají velmi veliký vliv. Nemají. Ztrácejí ho cestou sankcí jež potvrzují, že Rusko a Čína musí držet spolu. Technologický rozvoj Ruska a zvláště Číny se rozvíjí na čím dálvyšších úrovních. Už teď je jasné, že jsou nezadržitelní. EU nic neznamená - možná jen jako peněženka a USA padají a jejich pád se zrychluje.

opatovice328
Nezbývá, než se Afgáncům hluboce poklonit za to, že vyhráli válku proti zemi, která nedodržuje žádná vojenská pravidla, zabíjí civilisty, mučí, porušuje jakékoliv dohody, které sama předtím uzavřela. K tomuto hrdinství Afgánců lze přirovnal hrdinství Vietnamců, kteří dokázali to samé, vyhrát proti zemi, jež používala téměř obdobné metody jako Německo za 2. světové války viz My Lai, použití napalmu atd. Obě země, máte moji bezmeznou úctu.
Dona

Ale veď je to jednoduché ako facka . Prečo sa vybral Napoleon do Ruska ? Prečo Hitler ?  Len tak, s plezíru ?

Záujem Západu o ruskú zem je dlhodobý. Keby ZSSR nepodporoval finančne, hospodársky a politicky svoje satelity po celom svete, ale dbal o blahobyt svojich ľudí, nemusel byť uzbrojený Západom, nemusel mať také " zaostalé " hospodárstvo. Na druhej strane - od roku 1918 bol ZSSR a celý socialistický tábor trvalo pod embargom = sankciami.  

Západ už pred rokom 1989 zmenil taktiku voči socialistickému táboru : pochopili, že vojnou tábor neporazia - existencia Waršavskej zmluvy bola brzdou - tak verejne vyhlásili, že zničia tábor ekonomicky a hospodársky + " hviezdnymi vojnami, + novými zbraňovými systémami. Tak sa aj stalo.

V tejto sankčnej taktike Západ pokračuje dodnes, pretože sa osvedčila. Bidet len pokračuje v tom, čo jeho predchodcovia. Načo vymýšľať nové, keď tá stará zbraň funguje.

Keďže v Rusku je liberalizmus a kapitalizmus par excellence, sankcie sú dostatočne účinné. Na taktike voči RF sa oproti tlaku na ZSSR, nič nezmenilo. Ani propaganda, ani tlak na zbrojenie. Zmenilo sa len postavenie NATO na hraniciach RF - vďaka zrade bývalých satelitov.

Takže Západ pokračuje tam, kde skončil Napoleon, Hitler - hlavná myšlienka, plán, stratégia je podriaďovaná Drang nach Osten. Netreba v tom nič iné hľadať. Všetko sa podriaďuje tomuto cieľu. Nie je to anachronizmus zo studenej vojny.

Akákoľvek - studená, horúca - vojna proti Východu = RF , dodnes neskončila.