Kuba ve víru reforem

cuba street flag
21.1.2021 12:11
Málokdo by v listopadu 1989 předvídal, že se komunistický režim na Kubě udrží i po roce 2020. S příchodem nového roku si obyvatelé „ostrova svobody“ připomněli už 62. výročí revoluce, která k moci vynesla Fidela Castra a jeho barbudos. Socialismus přežil i legendárního Fidela a vůbec poprvé je v čele státu politik, který se narodil až po revoluci a osobně ji tak nemohl zažít.

Post-castrovská éra

Šedesátiletý Miguel Díaz-Canel, veřejnosti málo známý stranický technokrat, se stal kubánským prezidentem v říjnu 2019 a obecně se od něj očekává, že provede ekonomické reformy při zachování podstaty režimu. Ústavní reformou omezil délku funkčního období hlavy státu na pět let s možností jednoho znovuzvolení. V lidsko-právní oblasti zakázal diskriminaci na základě rasy, genderu, sexuální orientace nebo tělesného postižení. V zahraniční politice se orientuje především na spřátelené socialistické státy jako je Venezuela, Čína, Vietnam, Laos, Severní Korea, ale také na Rusko, které bylo během studené války klíčovým patronem ostrova. USA jsou již šest desetiletí nepřítelem číslo jedna, ačkoliv jsou patrné rozdíly mezi demokraty a republikány ve vztahu ke Kubě. Když si na pohřbu Nelsona Mandely potřásli rukou Barack Obama s Raúlem Castrem, vypadalo to na počátek détente mezi Washingtonem a Havanou. Nicméně republikánská administrativa Donalda Trumpa znovu zařadila Kubu na seznam států podporujících terorismus a ekonomika dále stagnuje v důsledku americké hospodářské blokády, pandemie a neefektivity centrálního plánování.

Jak reformovat skanzen socialismu?

Nový prezident tak s příchodem roku 2021 spustil dlouho očekávanou finanční a daňovou reformu, jejímž účelem je nárůst exportu, omezení importu, větší autarkie a zvýšení domácí produkce. Došlo ke sjednocení dvou paralelních měn – kubánského a konvertibilního pesa – v kurzu 24 pesos za americký dolar. Konvertibilní peso bylo zavedeno v devadesátých letech, kdy se socialistická ekonomika ocitla v historicky nejhlubší krizi v důsledku ztráty podpory od zemí bývalého sovětského bloku, které kubánské hospodářství výrazně dotovaly. Rozpad SSSR a zánik RVHP položil „perlu Karibiku“ na lopatky a vypadalo to, že i za oceánem se marxistický režim zhroutí. Zejména Sovětský svaz, NDR a Československo patřily mezi klíčové ekonomické partnery Havany. V rámci solidarity mezi bratrskými zeměmi kupř. Moskva dovážela cukr z Kuby, ačkoliv byla v jeho produkci zcela soběstačná.

Kromě zrušení již anachronického konvertibilního pesa se s měnovou reformou pojí i další změny ve finanční sféře – zavedení 32 platových tříd, pětiprocentní odvod ze mzdy na důchodové zabezpečení kvůli stárnutí populace a neudržitelnosti současného penzijního systému a také trojnásobné navýšení minimální mzdy vzhledem ke zrušení resp. snížení státních dotací a razantnímu zdražení potravin, zboží a služeb. Nejvíce porostou ceny elektřiny, pohonných hmot a tudíž MHD. K tomu je třeba přičíst nedostatek zboží v obchodech a dlouhé fronty před nimi. Jediné solidně zásobované jsou tzv. dolarové obchody, kde nelze platit hotově, jen kartami v cizí měně. Existence těchto obchodů, kde si může dovolit nakupovat jen menšina obyvatel, vede k růstu sociální nerovnosti v systému, který naopak usiluje o rovnostářskou společnost.

Bude líp?

Důsledky série ekonomických reforem se projeví až v dlouhodobějším horizontu. Hlavní kámen úrazu měnové reformy spočívá ve výrazném nadhodnocení kurzu kubánského pesa vůči dolaru, což může v následujících měsících způsobit finanční a měnovou nestabilitu v podobě vysoké inflace a poklesu kupní síly obyvatel, která už nyní není nikterak valná. Ze zahraničních spojenců může Kubě výrazněji pomoci pouze ČLR, neboť hlavní kontinentální partner – Venezuela – je na tom sama bídně a dávno pryč je éra Huga Cháveze, kdy Caracas masivně dotoval kubánskou ekonomiku příjmy z ropy. Určitou naději představuje nová demokratická administrativa Joe Bidena, od které se očekává navázání na Obamovu politiku uvolnění restrikcí vůči sousednímu ostrovu, avšak zmírnění tvrdého embarga je zatím v nedohlednu.

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.