Lajdáckost vs. fake news - titulek prodává

klavesnice stroje
3.2.2021 13:12
Patřím k lidem, kteří napoprvé rádi ověřují nové věci, aby si udělali vlastní názor. Poté se jím jen řídí, dokud to funguje. Stejně tak je tomu i v případě zpráv v médiích. Dávno už tomu, co přelétnu očima titulky a zásadně nerozklikávám žádný, který je nejasný, pochází z notoricky známého média určité "úrovně" nebo je zjevně (eufemisticky řečeno) nepřesný. Výjimka potvrzuje pravidlo. Takže toho obsahu v hlavních médiích opravdu přečtu velmi málo.

    Malý příklad. Třeba o evidenčním systému PES, založeném na výpočtech agregátního ukazatele a tudíž od základu mimo mísu nevím prakticky nic a ani vědět nechci. Úplně mi stačí to, co občas zahlédnu v titulcích (případně v jedné větě perexu pod ním). Třeba co ovlivnilo výpočet "agregátního" ukazatele, nebo že je třeba jej jinak počítat či jinak vykládat. Nijak mne titulek nemotivuje k tomu, abych k jalové informaci v titulku hledal další nepotřebné jalovosti. Už jen to, že místo evidenční systém si jej někdo dovolil nazvat PROTI EPIDEMICKÝM SYSTÉMEM, je opravdu legrační. A každý se stydí vyjít s pravdou ven třeba jen tím, že by použil pro ukazatel jediný nejvýstižnější přídomek "agregátní" a vysvětlil důsledky tohoto principu výpočtu  v praxi. (Odborníci akademici mlčky přihlížejí a tipuji, že se k tomu vyjádří tak nějak rok po odeznění epidemie - a to nevíme kdy to bude).

   Čas získaný tímto způsobem rychločtení pouze titulků pak mohu věnovat pročtení a promýšlení opravdu hodnotných příspěvků, které něco přinášejí. Takže mě mediální balast nijak nezdržuje.

   Občas se však nemohu ubránit úsměvu - jako dnes - když na IDNES čtu titulek "Česko je nejhorší v EU v počtu nakažených, ve světě druhé za Andorrou" a dále , že "Česko je mezi zeměmi Evropské unie první v počtu nakažených na sto tisíc obyvatel.  POČET NAKAŽENÝCH OD POČÁTKU EPIDEMIE V ÚTERÝ PŘEKONAL MILION...."

   Kousek pod tím čtu titulek na Sputniku "POČET ODHALENÝCH NAKAŽENÝCH OD ZAČÁTKU EPIDEMIE V ČESKU PŘESÁHL MILION".

   Jaký to rozdíl? Čeština rozlišuje, zda je někdo nakažený nebo odhalený nakažený, podobně jako rozlišuje , zda je někdo lhář, nebo usvědčený lhář.

   Schválně jsem tedy zadal do vyhledávače pojmy "idnes" a "fake". No, co by jste řekli? Nejednou si "idnes" vzal do úst "sputnik" jako šiřitele "fake news" (namátkou jen "Ruské weby s falešnými zprávami Sputnik a RT chce Google upozadit" [https://www.idnes.cz/technet/internet/google-ruska-propaganda-sputnik-rt.A171122_141146_sw_internet_dvz])

   To mě opravdu pobavilo, kromě titulků prakticky nečtu ani Idnes, ani Sputnik, ale po přečtení titulku vím, že titulek v Idnes není třeba "fake news" ale jen obyčejná "lajdáckost". Proč - když očividně vycházejí obě média ze stejných výchozích dat, jen jeden si dá tu práci, aby nemátl čtenáře a vyjádřil se česky přesně. Ironie je, že je to údajně ruský web.

To byl jen příklad, jakých je taková spousta, že si na to všichni zvykli a nikomu to nevadí. Já, pokud píšu, se také dopouštím nepřesností, o chybách nemluvě. Mrzí mě, když si toho všimnu zpětně po delším čase a přemýšlím, jestli jsem nekoho příliš nemystifikoval v základních faktech. Ale u profesionálů bych očekával vyšší úroveň.

Závěrem: Někdo by řekl: jde jen o bezvýznamné slovíčkaření nějakého hnidopicha. Pak ale by mohlo být už fuk, jaké slovíčko kdo a v jaké souvislosti použije. Třeba dnešní titulek na Seznam.cz "Epidemická situace v Izraeli se nelepší. Čím dál víc lidí tam  NA očkování kašle" by mohl klidně znít "Epidemická situace v Izraeli se nelepší. Čím dál víc lidí tam PO očkování kašle" . A nikomu by to nevadilo.

 

luis
Vývojář (ročník 1955), se zkušenostmi z ekonomiky, managementu, zemědělství a techniky. Zajímám se o makropolitiku a makroekonomiku pouze z pohledu jejího dopadu na lidi, které znám a z pohledu jejich možných reakcí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.