Legenda o „motorkářích“ mimo zákon

obrazek
5.1.2015 17:04
Značná část veřejnosti se pozastavuje nad vizáží „outlaw“, tzv. „psaneckých bikerů“ nebo obyčejných majitelů motocyklů „choppers“ a „cruisers“. Konkrétně nad tím, odkud se vzala jejich image - dlouhé vlasy, vousy, kožené oblečení a hlavně německé helmy, „motorkářské“ kříže a lebky se zkříženými hnáty.

Obraz „motorkářského“ psance je v podstatě americkým fenoménem, který je ztělesněný v zarostlém a do kůže oblečeném volnomyšlenkáři na motorce, jenž se na tomto kontinentě zrodil na konci 40. let.

Subkultura těchto rebelů a psanců si vypůjčila některé prvky svého stylu od bojovníků různých dob a zemí, např. obrazy divokých Vikingů, keltské propletence nebo pirátské lebky se zkříženými hnáty. Proto také není náhoda, že si některé „motorkářské“ kluby zvolili jména jako Hunové a Mongolové.

Členové „outlaw“ klubů nosí hrdě svoje „barvy“ našité na zádech riflových nebo kožených bund. Lebky a zkřížené hnáty jsou součástí „motorkářského“ folkloru, podobně jako „barvy“ pirátských vlajek.

Dále byly použity také prvky divokého západu, např. kožené brašny naložené pivem a postavy jako Jesse James a Billy the Kid. Například David Mann vytvořil svůj nejpopulárnější obraz s názvem „Ghostrider“ - přízrak jezdce „ponny“ expresu, který se řítí na koni vedle „motorkáře“.

Součástí „motorkářské“ kultury se staly původní symboly nacistů, protože bývalí američtí vojáci si je přiváželi domů z války jako suvenýry. Důvodem proč „motorkáři“ nosili německé válečné kříže - svastiky, odznaky SS, nebylo to, co nacisté zamýšleli, ale spíš respektovali oddanost a loajalitu této organizace.

Ve snaze čelit nepříznivému image „motorkářů“ vydala AMA tiskovou zprávu, která vyšla v magazínu LIFE (7/1947). Další zpráva od organizace AMA vyšla v roce 1961, kdy vydala prohlášení s názvem „vyjeďte správným kolem“. Tyto zprávy vyvolaly u „outlaw motorkářů“ úsměv, proto začali nosit nášivky American Outlaws Association (AOA), ze kterých se vyvinula dnešní podoba nášivky 1 % v kosočtvercovém poli.

Motocyklové kluby 40. a 50. let se staly místem, kde chlapi vyhledávali dobrou zábavu a volnost, kterou jim válka na dlouhou dobu vzala. Nejednalo se o žádnou skupinu gangsterů ani mafie, která by obchodovala s drogami nebo prostitucí. Motoresty bývaly v noci možností, jak si prodloužit večer, a také jedinou možností, jak se k nim dopravit bylo na motorkách jako ve filmu „The Wild One“ - Divoch z roku 1953.

„Outlaw bikeři“ si také začínali očesávat blatníky a zbytečnosti ze svých motorek, většinou Harley - Davidson, tím vznikaly osekané Harleye, tzv. „HOGy“. Většinou to byly sériové motocykly H-D a Indiany, kdy ve 40. a 50. letech je nazývaly „Bobbery“ a v 60. a 70. letech díky prodlouženým vidlicím „Springer“, kde se vzali dvě originální vidlice, nařezali a svařili, vznikly tak „Choppery“. Přestavěným motocyklům se říká Custombiky.

Jako hymnu si „jednoprocentáři“ zvolili píseň „Born To Be Wild“ od kapely Steppenwolf, která se objevila ve filmu „Easy Rider“ (1969). Zobrazuje dva psance divokého západu a jejich „Bezstarostnou jízdu“ na dvou kolech. Snímek v dnešní době může budit iluzi dnešní svobody, kterou nám předkládají média, jež je zachycena ve snímku „Wag The Dog“ - Vrtěti psem. „The Wild Angels“ (1966) je film o „motorářích“, kde někteří z nich přijali také divoký styl 60. let, což bylo období sexu drog a rok'n'rollu. Ve filmu hrál rovněž Peter Fonda, jehož heslo znělo: „Chceme jezdit na svých mašinách, aby nás lidi neotravovali.“

Jedním z období, které vykreslovalo negativním způsobem „motorkářské“ kluby, byl zřejmě incident, který se udál na festivalu ve WOODSTOCKu. Na koncertu Micka Jaggera a kapely Roling Stones byli členové Pekelných andělů zastoupeni v roli ochranky. Pekelní andělé zde zatlačovali fanoušky od pódia. Pokud jim někdo dělal „bordel“ s mašinou, zasloužil si ten večer pěknou nakládačku. Na koncertu nějaký Hunter vytáhl bouchačku, kde jej ochranka zneškodnila - zapíchla. Když se kouř rozplynul, ukázalo se, že postřelil jednoho z Pekelných andělů.

Vedle jednoprocentních klubů existovali také 10 percenters „desetiprocentní“, kterým nešlo o teritorium ani o gang. Jednalo se o skupinu nasraných veteránů z Vietnamu, které doma nikdo nevítal, a kteří měli v úmyslu užít si trochu zábavy. Mezi nejznámější 1 % kluby patří Hells Angels, Mongols, Pagans, Outlaws a Bandidos. V současnosti existují kromě 1 % také 99 % kluby.

Zdroj:

Dave Nicholz - One Percenter: Legenda o motorkářích mimo zákon

pavelherman
Absolvent studijního oboru Politologie a Veřejná správa.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.