Libye a mediální válečná propaganda

obrazek
25.8.2011 13:50
Kdo shlédl pondělní Hyde Park na ČT 24, tomu se zřejmě udělalo nevolno z „novináře“ Jakuba Szántó, který svojí servilitou vůči NATO a nenávistí vůči Libyi překonal veškerá očekávání. Úsloví o tom, že média jsou hlídacími psy demokracie, tento dobrý muž asi nezná. Ostatně korporátní média, nejen česká, slouží zbrojním firmám a velmocenským zájmům tzv. západních demokracií, aby zpracovala veřejné mínění ve prospěch válek kdekoliv na světě. To se jim však příliš nedaří.

Otázky, které této karikatuře objektivního žurnalisty kladli diváci, byly více než nepříjemné. Titulky v horní části obrazovky s názory posluchačů vyjadřovaly z drtivé většiny odpor proti zločinné neokoloniální válce v režii nositelů euroatlantické civilizace. Lidé sebou evidentně nenechají manipulovat a mnozí si uchovávají zdravý rozum a nadhled. To dokládá nejen celý průběh pořadu, ale i finální hodnocení hosta, který získal 62 % negativních hlasů.

Ve svém vystoupení Szántó několikrát projevil elementární neznalost. Když mu divák položil otázku o sociálním zabezpečení libyjských občanů, s despektem plácal obecné floskule o „rozvinutém socialismu“, ale záměrně nezmínil ani jednu sociální vymoženost džamáhíríje (velmi levné potraviny a benzín, bezplatné školství a zdravotnictví, absenci daní a poplatků v lékárnách; skutečnost, že každý novorozenec obdrží od státu 7000 USD a každé nově uzavřené manželství získá 64.000 USD na zakoupení bydlení; podporu v nezaměstnanosti ve výši 730 USD měsíčně, přičemž většina Libyjců pracuje ve službách státu a na námezdní dělnické práce jsou dováženi gastarbeitři; dotace začínajícím podnikatelům ve výši 20.000 USD atd. atd.). Alespoň však přiznal, že po vítězství kontrarevoluce Libyjci o silný sociální stát přijdou, protože „tak nízké ceny benzínu a potravin jsou neudržitelné.“ Szántó navíc klasifikoval Kaddáfího režim jako marxistický, což je další blábol, dokládající jeho nevědomost. Kaddáfí se na počátku své vlády hlásil k násirismu (panarabský nacionalismus s prvky socialismu) a následně ke Třetí mezinárodní teorii, odmítající kapitalismus i marxismus, kterou rozpracoval ve svých Zelených knihách.

O Libyi se nás však snaží „informovat“ i jiní „experti“, jako např. modrý svazák a politruk Hvížďala:„Kaddáfí s celou svou rodinou Tripolis opustil v doprovodu elitních vojáků směrem k alžírským hranicím… kde se zdržuje pod ochranou kmene Al-Orban v těsné blízkosti hranic… pokud už neodešel ze země, tak s největší pravděpodobností tak učiní v nejbližších hodinách nebo dnech…“ Opět lež. Sajfa Isláma Kaddáfího zachytily kamery v pondělí v Tripolisu při rozhovoru s novináři a o tom, kde se nachází samotný plukovník, není nic známo. O odchodu vůdce revoluce z Libye se spekulovalo už od zahájení útoku NATO a padaly destinace jako Venezuela, Zimbabwe, Burkina Faso a další subsaharské státy. Kaddáfí však opakovaně prohlásil, že ze své země nikdy neodejde, což tito demagogové nedokážou pochopit a stále vymýšlí nové a nové cílové země pro plukovníkův exil. Navíc o kmeni Al-Orban jsem nikdy neslyšel, ani na internetu o něm není jediná zmínka. Možná by mě mohl pan Hvížďala poučit, ale pokud je mi známo, Kaddáfí se opírá o kmeny Qadhdháfa, Magharha a Warfala.

Překrucování pravdy, mlžení a otevřené lhaní však není doménou pouze českých médií. Mediální válka začala v březnu, kdy si všechny zprávy vzájemně odporovaly. V poslední době však válečná propaganda vstoupila do nové fáze, která zahrnuje koordinovaný postup satelitních televizních stanic CNN, France24, BBC a Al-Jazeery, které se staly nástroji dezinformace, používanými k démonizaci nepohodlných vlád a ospravedlnění ozbrojených agresí. Tato média jsou používána k tomu, aby připisovala vládám Libye a Sýrie zločiny, které nespáchaly, a zároveň kryla trestné činy páchané NATO a tajnými službami CIA a MI6. Jejich cílem je, aby lidé uvěřili, že většina Libyjců a Syřanů si přeje svrhnout tamní politické instituce, a že Muammar Kaddáfí a Bašár Asad masakrují vlastní lidi. Samotná válka byla započata za radostné podpory západních médií na základě lži, že Kaddáfího vláda ve velkém vraždí demonstranty. Po dlouhé týdny korporátní tisk vykresloval to, co bylo de facto občanskou válkou, jako zločiny proti lidskosti páchané Kaddáfího režimem. Propaganda trvala dostatečně dlouho na to, aby OSN schválila rezoluci o „bezletové zóně“, která se okamžitě přeměnila na masivní bombardování NATO.

Média poukazují na hrůzy způsobené jedněmi a zamlčují hrůzy způsobené druhými. Zveličují zločiny jedněch a krveprolití, jež byla způsobena těmi druhými, prezentují v lepším světle, nebo je zcela popřou. Smrt způsobená „nepřáteli“ je zločinem proti lidskosti a smrt způsobená spojenci je klasifikována jako humanitární čin nebo akt na ochranu civilistů. Není to tak dlouho, co byla rozpoutána válka proti Iráku na základě vylhaných tvrzení o existenci zbraní hromadného ničení a nyní jsme součástí další války, tentokrát na ochranu civilistů. Kdo požene před soud novináře, kteří se upsali válečné propagandě?

Dění v Libyi zásadně není klasifikováno termínem válka. Vždyť nositel Nobelovy ceny míru BarackObama v americkém Kongresu prohlásil, že co se odehrává v Libyi, válka není. A terčem NATOnení plukovník Kaddáfí. Bomby, shazované na jeho sídlo, které usmrtily jeho vnoučata, neměly zabít Kaddáfího. Také jste si vzpomněli na Orwella?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

kosina

Matlasi, ani mě nepřekvapuje, že této trapné propagandě věříte. Vy jste věřil i té báchorce o syrské lesbické bloggerce, viďte?

zenka

Každý má samozřejmě nárok na svůj názor, ale .... Já jsem v Libii nebyla a tak mám to co se tam děje pouze zprostředkovaně /a domnívám se, že pan Matlas také, nevím odkud má tu jistotu, že je pravda o masakrování lidí ze strany Kaddáfího/. Myslím pane Matlasi, že se mýlíte. A víte co mně v tom utvrzuje? Ať to totiž vezmete od Korei, přes Vietnam, Kuvajt, Irák, Afganistán a konečně i bývalou Jugoslávii, všude byly, jak se později ukázalo důvody smyšlené, uměle vytvořené ....., aby  mohl být proveden vojenský zásah američanů, NATA..... prostě podle mne agresorů. Kolik bylo v těchto státech povražděno nevinných civilistů, žen a dětí! A ve jménu čeho? Takto se nad tím zamýšlím já, a proto mám takový názor: pokud nějaká cizí mocnost zasahuje v jiném státě je to agresor! Kdo  dal například američanům právo dělat "světového policajta"? Notabene jen ve svůj prospěch?

zenka

Pane Matlasi, pro mně je každý útok na  suverenitu jiného  státu agresí. NATO, francouzi, angličani, američani .... nemají v Libii co dělat - jsou to sprostí agresoři, kterým jde jen o zisky zbrojařských lobby a ropu. Jsem moc ráda, že ještě existují žurnalisti, jako pan Kosina, kteří nám podají i jiné informace, než jaké se dovíme z našich zprofanovaných medií!

zizulinda

Již delší dobu pozorně sleduji tento server a jsem jeho velkým obdivovatelem, stejně tak i příspěvkům pana Kosiny. Také si čtu  komentáře, z čehož pak usuzuji o vnímání lidí. Je hodně těch, kteří se nenechávají ovládat mediální manipulací a mají rozumný úsudek. Kromě pana Matlase. Ale pan Matlas mi přijde jako pan rýpala, který si v tom libuje a ani nemá zájem o diskusi, jen napadá. Právo na svůj názor má každý, ale měl by umět ho i vyjádřit a obhájit.

Pane Kosino, jen tak dál. Je hodně lidí, co se nepřihlásí k diskusi, ale s Vámi souhlasí. Držím palce :)

kosina

Matlasi, vy jste unikát. Která korporace vás platí? Nebo to opravdu píšete z vlastního přesvědčení? Až budu já potrestán za podporu despotů, vás stihne trest za podporu bombardování a vraždění civilistů v rozporu s mezinárodním právem. Jste opravdu humanista par excellence, asi jako Havel.

1rytir

Velmi, velmi pravdivý článek a osobně mi vadí, že žádný ze sociálně demokratických expertů na zahraničí, třeba Luboč Zaorálek, tato základní fakta vidět nechce. ostatně veřjn je neiterpretuje ani J.Paroubek, který se zahraniční politikou jindy velmi zasvěceně zabývá.