Lichtenstein a Třicetiletá válka

obrazek
5.1.2019 02:55
Dovoluji si v souvislosti s tím, že rod Lichtensteinů z Lichtensteinska požaduje po českém státu zámky Valtice, Lednici, Šternberk a Velké Losiny a půdu a lesy s nimi související, kvůli neoprávněné konfiskaci pro německou národnost v roce 1945. Namítají, že nebyli Němci, protože už měli vlastní knížectví. K tomu přišli v roce 1699 (koupí panství Schellenbergů) a připojením hrabsví Vadúz k němu roce 1712. Lichtenštejnové byli čeští páni. Tradičně, byť německého původu, ale člověka stále udivuje drzost, s jakou se hlásí o své panství, když ví, jaký lví podíl měli na Třicetileté válce. V podstatě Karel I. Krvavý z Lichtenštejna na Lichtenštejnsko vydělal právě transakcí, jež vedla k plnému rozpoutání Třicetileté války. .

Lichtenštejnsko na Wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lichtenštejnsko

Rod Lichtenštejnů: http://www.psli.cz/?page_id=330

A jak to blo s tou transakcí -  její podstatou je - tramtadadá - seigniorage, signoraggio: Signoraggio má mnohem delší historii než 300 let, z českých zemí s ním máme zkušenost z roku 1621. Totiž: po prohrané bitvě na Bílé hoře byl život většiny českých pánů ušetřen s tím, že si ho vykoupí značnou sumou. Ovšem česká šlechta byla tradičně v dluzích (proto si zvolila Habsburky – doufala si, že sounáležitostí s ekonomickým impériem si polepší), tehdy Lichtenštein se svým rádcem Baševim a De Wittem zahájili ražbu stříbrných peněz s velkou příměsí bezcenného kovu a tyto peníze nabídli českým pánům za jejich nemovitosti, k jejichž nákupu došlo ve velkém. Když čeští pánové odeslali tyto peníze do císařské kasy, ta, pro problémy s oběhem málo hodnotných peněz (jež odmítali obchodníci i zaměstnanci), udělala bankrot. Další vývoj znáte – Třicetiletá válka. Škoda způsobená císaři byla totiž odhadnuta na 31 milionů zlatých. /// Jistý Johan de Witt, holandský premiér, byl roku 1672 zabit a sežrán rozzuřeným davem, příbuzenství jsem nezkoumla. . 

zdroj- majitel obchůdku s numismatikou na korunní Praha 2, jenž to má z nějaké historické knihy. Text v linku o rodu Lichtenštejnů to potvrzuje.  Na obrázku je Karel I.  zvaný Krvavý, jenž onu transakci rozjel. 

Myslím, že příklad dnešního Lichtensteinska je ukázkou toho, jak daleko lze se signioraggie dojít!  majetk českých Stavů se tam zhodnocují dodnes..A stále prostřednictím signioraggia, jen v moderní podobě. (Knihovnička moderního  signioraggia uvnitř:  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/novy-zdrojar-alternativnich-ekonomickych-pristupu-na-facebooku )

Podle tabulek OECD Lcihtenštejsnko má bezkonkurenčně nejvyšší platy učitelů. A i v jiných parametrech podobně v Evropě vyniká. 

Losinské panství Lichtnštejnů pak bylo místem nejkrutějších a nejhorších  čarodějnickch procesů v 17. století (proběhl\y okolo 1680) jednou z obětí bla i manželka místní  papír, kde účelem zřejmě bylo získat výrobní tajemství. : https://www.stream.cz/cesko-zeme-pribehu/10029825-po-stopach-carodejnic?rss&dop-ab-variant=8&seq-no=2

Nemslíte, že se Lichtenštejnové na českém národu provinli dost a dost, aby bli vyvlastněni ještě v dnešní době? 

Kompletní seznam toho, co chtějí Lichtensteinové v ČR vysoudit: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/seznam-ziskal-kompletni-prehled-co-chteji-v-cesku-vysoudit-lichtenstejnove-65284?dop-ab-variant=5&seq-no=1&source=hp&fbclid=IwAR3WnLPrXRxXCoHSK3v6gvt0842hkOuK4qgX9Y45uuHE_gSkpYl0rxZxitc

Nároky Licvhtensteinů komplikují pražský a břeclavský obchvaty: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/stavbu-prazskeho-okruhu-komplikuje-narok-lichtenstejnu-stejny-problem-ma-d35-a-breclavsky-obchvat-66111?dop-ab-variant=6&seq-no=2&source=hp

*****

Hudbička: https://www.youtube.com/watch?v=0H-WHLI8YNg

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com
Klíčová slova: Třicetiletá válka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rezjir10

Nejce snad o to, že některé ceny vzrostly nad nějkaou míru, ale o to, že v případně komparativní analýze jsou přehlíženy, A jsou vyzdvihováy opačné případy. Tak málo je dnešní propaganda sebevěomá a kvalifikovaná.,

klokan

  Nelze již vůbec a ani trochu pochybovat o tom, že před posledním majetkovým převratem nešlo ani tak o uplatnění lidských práv, ale právě o přerozdělení všelidového majetku do rukou nenasytných chamtivců, včetně církevních. Tato syrová skutečnost byla zastřena matoucím eufemismem restitucí, kdy vlastně vůbec nejde o nějakou skutečnou spravedlnost, ale toliko o její zdání. Příšery vyletivší z otevření této Pandořiny skříňky v takovém druhém pobělohorském období již nic nezastaví.

  Ohledně aktuální připomínky pana Řezníka k nehorázným cenám vstupného na hrady a zámky, lze upřesnit, že před rokem 1989 si bylo lze za pár Kčs prohlédnout celý objekt, včetně zahrad. Nyní pochopitelně nutno násobit tyto vydřidušské ceny návštěvnickými okruhy, zvlášť za reprezentační místnosti, zvlášť za místnosti provozní, zvlášťě za prohlídky půd a sklepů, jakož i okolí nemovitosti. Ne nadarmo si ve zdejším vykořisťovatelském systém člověk vlastně připadá jako neustále stříhaná ovce, jen ta vlna dochází a brzy už nebude co stříhat.

rezjir10

Ten kapitalismus s těmi Lichtensteiny a Habsburky nám příchází hodně draho. V roce 1967 vstupné na Zámek Konooiště dosahovalo závratné výše 3 Kčs při tehdejším průměrném platu 1500 Kčs.  Dnes to činí za tentýž požitek 200 Kč při průměrném platu 30 000,-Kč v minulém roce. Ještě že máme možnost tuto nemalou částku zaplatit platební kartou.