Lidice 75

lidice pelce
11.6.2017 21:19
V sobotu 10. 6. t.r. jsme si připomněli 75 let od vyhlazení Lidic nacisty. Pietního aktu se zúčastnilo asi tak čtyři sta lidí. Byl jsem tam.

V neděli jsem se díval na ČT24; dávali sestřih ze vzpomínkových akcí v Lidicích od roku 1946 do současnosti. V roce 1946 se pietního aktu zúčastnilo sedmdesát tisíc občanů, přítomni byli všichni vrcholní představitelé státu a politiky: prezident, premiér, mnoho ministrů, předsedové všech politických stran.

Každý následující rok zde byli nejvyšší státní a političtí reprezentanti, nechyběl prezident, vláda. Váha vztahu k této hrůzné události ze strany zástupců státu se zračila i v účasti občanů; vždy se počítala v desítkách tisíc.

V tomto roce nic. Prezident kde nic tu nic, premiér to samé, za Poslaneckou sněmovnu místopředseda Vojtěch Filip (KSČM) a za vládu ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), jehož účast, vzhledem k jeho řiťolezeckým prostocvikům vůči sudetům, musí slušný člověk považovat za provokaci. A hlavní projev přednesla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (za KDU-ČSL), čili ze stejné ideové stáje.

Plnohodnotně se manifestoval spolupořádající Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) projevem předsedy Jaroslava Vodičky. Účastnili se velvyslanci dvaadvaceti různých zemí, zástupci devíti velvyslanectví, starostové z ostatních vypálených obcí, zástupci britského města Stoke-on-Trent, kde vzniklo hnutí Lidice shall live. I plzeňský biskup Tomáš Holub tu byl.

Co důležitějšího měli na práci, že se pietní akce v Lidicích nezúčastnili, prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka, většina členů vlády, téměř všichni předsedové politických stran? A je něco důležitějšího?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

,, Srdce se mi křečovitě stahuje soucitem s pošetilostí mých synů, kteří uvěřili, jásali, obětovali se a bojovali, a teď už dávno, jako miliony jim podobných, s vytřeštěnýma očima okoušejí vystřízlivění, jemuž je souzeno změnit se v naprostou bezradnost, široširé zoufalství."

Thomas MANN - Doktor Faustus. Přeložil Hanuš Karlach. Kniha byla vydána v roce 1986, tehdejším nakladateství MF v edici Proud.

  Reflexe části válkychtivých Němců z doby před jejich porážkou ve II. světové válce a to úvahou Serena Zeitbloma jedné z hlavních postav tohoto geniálního románu, který jí teměř končí vyprávění o životních příbězích svého přítele, geniálního hudebního skladatele  Adriana Leverkühna, který však svou duši upsal ďáblovi, by měla leccos napovědět též současným válkychtivcům, včetně jejich agitátorů a propagandistů. K tolik potřebnému článku od pana Pelce, lze dodat, že prezident republiky letos na památku Lidic nezapoměl. Kdesi na intertu bylo psáno, že několik týdnů před 10. červnem letošního roku, měl současným přestavitelům obce předat památeční klíč, nevzpomenu si již od čeho.