Lidská prasata na náměstích + omluva těm skutečným

obrazek
1.1.2018 21:16
Den v kalendáři označený jako svátek Silvestra je v roce jenom jeden. Ale stejně tak je jenom jeden den označený jako pátek 5.ledna se svátkem Dalimila. Zatímco pátý leden 2018 nejspíše proběhne bez zvláštních událostí, Silvestrovský večer a noc 2017 jich byla plná.

Stačilo se dívat na televizi. V přímých vstupech z Václavského náměstí, z Brna, Ostravy a dalších měst jsme viděli doslova zrůdný průběh „oslav“ příchodu nového roku. Pro mnohé naše spoluobčany je totiž tento den spojen s nutností opít se v ulicích měst téměř do němoty, odhazovat na zem veškerý odpad, rozbíjet vypité láhve na chodnících, bezohledně od­palovat dělobuchy a pyrotechniku, ničit sebe i okolní svět.

Všechny záchytky ve velkých městech byly naplněny obdivuhodnou rychlostí, sa­nitky a požárníci nestačili zasahovat. Sledoval jsem s hrůzou, jak záchranáři na Vác­lavském náměstí museli košťaty odstraňovat z cesty sanitky střepy z láhví, jen aby vůz bez rozříznutých pneumatik mohl dojet ke zraněnému opilci. Záběry na nesku­tečně znečištěné ulice tuto ukázku degenerace lidské civilizace jen podtrhovaly.

V celostátním měřítku nasazení možná tisíců policistů, stovek lékařských záchra­nářů a hasičů a mimořádných úklidových čet stojí každoročně milióny korun. Na tyto výdaje přispíváme svými daněmi i my, kteří oslavujeme příchod Nového roku v rodině či s přáteli. Jistě se také rádi napijeme, ale jen pro dobrou pohodu a radost z hezké chvíle.

A tak mne napadá, zda je nezbytné i nadále otevírat ta nejkrásnější náměstí a nej­známější ulice naší vlasti takovým „prasatům“ k projevům vrcholně nekulturního lid­ského chování. A navíc jim na to ještě nedobrovolně přispívat penězi, které by jistě bylo možné využít mnohem účelněji a skutečně pro všechny.

Když se k tomu všemu ještě připočtou náklady na léčení naprosto zbytečně zraně­ných lidí a opravy poničeného veřejného majetku, je takováto forma oslav pro ve­řejné rozpočty těžce ztrátová. Na jejich úhradu však musejí nedobrovolně přispět i ti, kteří poslední den v roce dokáží prožít důstojně, jako kulturní lidé. 

Václav Husák

Vaclav Husak
PhDr.Václav Husák - novinář (ČTK, Svět v obrazech).
Klíčová slova: degenerace, nepořádek, oslavy, Silvestr

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.