Lukáš Blažej: Novela drážního zákona by vedla k devastaci prostředí

obrazek
22.11.2019 15:56
Věnujte prosím, pozornost, hlasování ve Sněmovně o nezbytnosti plošného vykácení všech dřevin v okolí železničních drah navrženém poslanci Ferancem a Kolovratníkem. Na obrázku Posázavský pacifik.

 

Senát svým hlasováním č. 37 vyškrtl z vládní novely drážního zákona ustanovení, které by vedlo k plošnému kácení všech dřevin u tratí. Pozměňovací návrh Feranc-Kolovratník, který toto ustanovení do zákona vložil, ale měl ve Sněmovně pohodlnou většinu a hrozí, že zákon bude schválen v původním znění.

Krátce připomenu, o co jde - již v současnosti může správce trati provádět okamžité kácení dřevin v havarijním stavu, aniž by do toho jakkoliv vstupovalo hledisko ochrany přírody. Zdravé dřeviny může kácet po oznámení orgánu ochrany přírody, který případně může zahájit řízení o omezení kácení. V takovém řízení se řeší, zda stromy skutečně mohou dráhu ohrozit. Těchto řízení probíhají jednotky ročně a bez souhlasu Drážního úřadu nelze kácení pozastavit, takže ve výsledku již nyní může SŽDC v podstatě kácet libovolně.

Pozměňovací návrh stanovil, že „Stromoví a jiné porosty, které při svém pádu mohou zasáhnout do průjezdného průřezu dráhy, jsou stromovím ohrožujícím bezpečnost nebo plynulost drážní dopravy nebo provozuschopnost dráhy“.

Nově by tak vůbec nezáleželo na tom, zda strom může dráhu skutečně ohrozit (např. měřením stability stromu WLA), ale pouze na tom, kde se strom nachází. Pokud by při svém – jakkoliv nemožném – pádu mohl teoreticky zasáhnout do průjezdného průřezu dráhy, půjde o strom, který je možno pokácet. To se bude týkat nejen biologicky cenných a zcela zdravých stromů v blízkosti dráhy, ale například i lesů nebo až stovek metrů svažitého terénu.

Ministr Kremlík argumentoval v Senátu ochranou životů strojvůdců a bezprostředním ohrožením lidských životů. To je naprostý nesmysl, nová úprava nemění pravomoci SŽDC týkající se kácení. Jedinou změnou je, že nově už nebude moci do procesu vstoupit orgán ochrany přírody ani tam, kde je kácení evidentně nesmyslné, protože bude v zákoně stanoveno, že jde o stromy ohrožující bezpečnost nebo plynulost drážní dopravy, i když to tak ve skutečnosti není.

Další možný důsledek novely je ještě horší - dosud SŽDC mohla aplikovat zdravý rozum při výběru stromů, které pokácí. Nově má v zákoně stanoveno, že všechny stromy v okolí dráhy jsou nebezpečné, z čehož v důsledku vyplývá povinnost je odstranit. Pro představu o devastaci životního prostředí, kterou by takový výklad způsobil, se stačí projet třeba Posázavským motoráčkem. Všechny stromy, které kolem sebe uvidíte, by musely být vykáceny, a z Posázavského pacifiku zbydou jen holé skály.

Považuji tudíž za vhodné, abychom k blížícímu se hlasování ve Sněmovně přitáhli pozornost médií a veřejnosti.

S pozdravem

Lukáš Blažej
Ústecké šrouby, z. s.

 

Jirka Beneš: "Obrovské množství 100% zdravých stromů podél všech železničních tratí v ČR půjde k zemi!!

Takhle vypadá okolí železniční tratě mezi Olomoucí a Moravským Berounem. Ten výhled z okna na stromy, které vlak při pomalé jízdě na klikaticí se dráze míjí, zbožňuju.

Všechny stromy v okolí trati však již brzy vykácejí. Všechny. Žádný nezůstane stát. A nejenom na této trati. Statisíce (snad i miliony) stromů podél všech tratí v ČR padnou. Rádi jezdíte Posázavským pacifikem, Zubačkou v Tanvaldu, Osoblažskou úzkokolejkou, Slezským Semmeringem? Při další jízdě si pořádně zapamatujte ten pohled na krajinu. Už ji totiž příště v takovém stavu neuvidíte."

18.12.2019 BOHUŽEL PŘINÁŠÍME ŠPATNÉ ZPRÁVY 

Především díky hlasům ANO, KSČM a ČSSD dnes Poslanecká sněmovna opětovným přijetím novely zákona o drahách označila všechny stromy rostoucí v okolí drážních tratí za nebezpečné. V praxi tento cejch způsobí kácení stovek tisíc zdravých stromů. Statistiky Drážní inspekce však potřebu takto radikálního zásahu nepotvrzují. více v tiskové zprávě: https://zachranmelesy.cz/cs/clanky/tiskove-zpravy/poslanci-rozhodli-o-rozsahlem-kaceni-zdravych-stromu-u-zeleznicnich

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

     Neštěstí samozřejmě nechodí samo, ale většinou se vyskytuje skupinově, devastaci smrkových porostů na Bruntálsku v rámci boje proi lýkožroutu, dokončí ochránci Bedpo ( bezpečnosti drážního provoz).