M. Vojáček: Zabíjí nás exekuce - otevřený dopis vedení státu

obrazek
26.2.2017 16:09
Jde o otevřenou petici pana Mirka Vojáčka, pro níž se zde tedy snažím získat další petenty. Impulsem je nedávná sebevražda Jaroslava Janoty z Napajedel. Je možné se obrátit na iniciátora petice, přiládám též link pro připojení podpisu. Napište také vedení státu, prosím! "Nejhorším druhem otroctví je otroctví dobrovolné" Jaroslav Janota :

Vážený pane Bohuslave Sobotko, předsedo vlády ČR,
Vážený pane Jane Hamáčku, předsedo Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky,
Vážený pane Milane Štěchu, předsedo Senátu Parlamentu České republiky,
Vážený pane Roberte Pelikáne, ministře spravedlnosti,
Vážený pane Andreji Babiši, ministře financí,

obracíme se na vás tímto otevřeným dopisem, protože včera ukončil svůj život Jaroslav Janota. Pro vás je to úplně neznámý člověk, bloger. Ale také dlužník.

Jeho odchod je však ukázkou nesoucitného přístupu úřadů k lidskému osudu a životu. Jeho činy byly činy zoufalého člověka, který se dostal do problémů, a který by dál žil, pracoval, tvořil a platil nejen odvody a daně, ale i své dluhy, kdyby byl státní systém vymáhání dluhů nastaven jako je běžné na západ od nás. A my jsme z toho, kam až může vést nelidský přístup státu, zděšeni.

Není to v naší společnosti ojedinělý jev. V exekučním řízení končí ročně téměř 1 000 000 lidí. Jde o stovky tisíc domácností, které projdou touto nekonečně ponižující a bezvýchodnou situací. Kdy se dostávají na naprosté ekonomické dno a na něm setrvávají celé roky. Jsou společností opovrhováni, zesměšňováni a stavěni do role negramotů a ekonomických hlupáků.

Státní systém nechává dál tyto již zadlužené lidi ožebračovat jak nehoráznými exekutorskými odměnani, platbami za soudy nebo právníky, ale také je vhánějí, jako velice snadnou oběť, do spárů finančních a poradenských firem, které na nich také vydělávají.

Podle posledních údajů, lidé v České republice dluží jeden bilion korun. A my se ptáme, kam až nechá stát – tedy zcela konkrétní politici a státní úředníci – tento stav dojít?

To vše je pro nás nepřijatelné!

Musíme vás znovu upozornit na to, že tento problém není problém dlužníků, ke kterým všichni přistupují s despektem. Je to problém státem nastaveného a neřešeného systémového selhání a následného teroru.

A protože jste voleným zástupcem i 1 000 000 dlužníků, žádádáme vás, abyste z moci vaší funkce neprodleně inicioval systémové změny:

Změny podmínek pro půjčování peněz, výše jejich úrokových sazeb, sazeb za obsluhu půjček.

Zastropování maximální výše dluhu, aby nemohl stále narůstat.

Povinnost věřitele skutečně informovat dlužníka o výši pohledávky ještě před tím, než pohledávku postoupí soudu a následně exekutorovi.

Úpravu sazeb za exekutorské výkony tak, aby měl každý dlužník reálnou šanci své dluhy v dohledné době splatit.

Žádáme vás o dluhovou amnestii na staré dluhy, aby se mohli ekonomicky vzpamatovat lidé, kteří touto zkušeností procházejí dlouhá léta.

Žádáme vás o vytvoření databáze dluhů, kde budou věřitelé informovat o výši pohledávky, a kde bude moci každý občan zjistit, zda nemá někde vytvořen dluh, o kterém neví.

Žádáme vás o vytvoření státního systému poradenských dluhových center, kam by se dlužníci mohli obracet se svými problémy, a kde by našli účinnou pomoc v nouzi a nemuseli za rady zas a znovu platit.

Žádáme vás, aby úředníci měli za povinnost postupovat individuálně. Protože málokterý dlužník měl záměr dostat se do dluhů. A někteří se do nich nedostávají vlastní vinou. Nebo díky extrémnímu tlaku, který je na ně vytvářen.

Věříme, že vaše pomoc povede rychle k výrazným změnám, které se promítnou do fungování celé společnosti a promění ji ze společnosti administrativní ve společnost lidskou.

S hlubokou úctou

Mirek Vojáček

P.S.: Tento dopis je zveřejněn na portálu petice24.com (aby se k podpisu mohli připojit i další lidé), na blogu iDnes a může být zveřejněn i v dalších médiích.  https://www.petice24.com/dusi_nas_exekuce__oteveny_dopis_vedeni_statu

Exekuce zabily Jaroslava Janotu dne 22.2.2017 - nejprve po noční probuzen ráno exekutorem, jenž se mu vloupal do bytu, aniž by se ohlásil,  vystřelil a nedopatřením se trefil, poté před nástupem na výkon dlouhého trestu nevydfžel neroově skočil z balkonu: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zpoved-ze-zahrobi-Nez-se-vcera-zabil-sepsal-muz-z-Moravy-odsouzeny-na-12-let-za-strelbu-na-exekutora-zlou-obzalobu-naseho-statu-476780 

Další akutní případ: kam nás vede ministerstvo a justice jako taková: "Smyšlenou pokutu pro nevidomého soud smazal, exekuční náklady zůstaly":  http://zpravy.idnes.cz/nevidomy-muz-praha-exekuce-za-jizdu-bez-listku-flf-/domaci.aspx?c=A170208_132013_domaci_pku  

Obětí exekuce byla i paní Milada: http://blisty.cz/art/60670.html

A vzpomeňme, kdy u nás exekuce zabíjela masově: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/anonymcele-pozadi-vybuchu-panelaku-ve-frenstate-zpusobene-antoninem-blazkem 

Polský film Exekutor - začátek vám pro udělání si obrázku postačí - exekutor přichází na oddělení JIP zabavit přístroje, znalci všek tvrdí, že film je proti české realitě slabý odvar :  https://www.youtube.com/watch?v=XhFlZb8Cyq8 Os Waha:"vymoženosti v Polsku: bezplatné právní poradenství na telefonu, poskytují rovněž „Právní kliniky“ (Kliniki Prawa), v nichž působí studenti, kteří jsou členy organizací působících v rámci právnických fakult na všech velkých univerzitách v Polsku. U nás byla vždy jedna hodina v týdnu věnována advokátní komorou. Naprosto nedostatečné. EU nám vnutila poradny, které jsou v různých obvodech Prahy a doufám i dalších měst. Lze tam jít na blind, anebo se objednat." a " vychází International Debt collections Handbook - příručka o vymáhání dluhů ve 42 zemích ke stažení zdarma: http://cfoworld.cz/evropa-a-svet/vychazi-nova-prirucka-o-vymahani-pohledavek-ve-42-zemich-je-ke-stazeni-zdarma-4056 Obdivuhodné stanovisko polského ministrstva spravedlnosti k vymáhání dluhů: / nesmí se dít, to, co u nás / : https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/news,9041,w-obronie-przed-windykacja-przedawnionych-roszczen.html , jak v Polsku  zatočili s  exekutory: http://www.k213.cz/JOOMLA/2375-polsko-zatocili-s-exekutory Tohle je důležitý: Zavádíme aktivní roli policie. Jestliže policista uvidí porušení zákona, bude moci exekuci přerušit. — říká Patryk Jaki.Připravili jsme zákon, který zkrotí mnohá zneužívání této profesní skupiny a vyhodí z této profese osoby, jež se v ní nikdy neměly nacházet (řeč o exekutorech). - Zdá se, že tomu předcházely kauza, kdy exekutoři zabavili hasičům vozy."

2.3.2017 hle: https://video.aktualne.cz/dvtv/exekutor-by-mel-brat-jako-manazer-cez-ti-maji-az-350-tisic-j/r~b5484fc8fe9911e6a3fa002590604f2e/ Jojo.  Daavid Vorovka: "Být exekutor je řehole. Zakázky má garantované přímo státem, placen je jako notář a zabavovat cizí majetky je nápor na psychiku. Chtělo by to větší kompenzace a práva dlužníků vrátit do dob galejí."

Už víme, co se stalo a proč je šéfka exekomory tak drzá, že vymáhá pro exkutory plat přes 4 mio ročně: http://www.lidovky.cz/sefkontrolor-exekutorske-komory-skoncil-stiha-ho-policie-za-obvinenim-vidi-vyrizovani-uctu-id8-/zpravy-domov.aspx?c=A170302_214732_ln_domov_sij#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ln_lidovky&utm_content=main

Ruda  Red: "Vyhlasme den 22. Únor dnem obětí exekuční mafie."

3.3.2017 John BNok publikoval následujíc dopis: Vážený pane předsedo, vážení členové spolku Šalamoun, všichni občané České republiky,

obracím se na Vás se zdvořilou žádostí o trochu Vašeho času. Jsem občankou České republiky, stejně jako pan Jaroslav Janota z Napajedel. Bohužel musím napsat, že pan Janota byl občanem České republiky. Dnes 1.3.2017 v 10.30 se konal pohřeb člověka, který byl odsouzen za pokus vraždy ke 12 letům odnětí svobody, k výkonu tohoto trestu měl nastoupit v brzké době. Měl se pokusit úmyslně usmrtit zaměstnance exekutorského úřadu, jež měli v úmyslu vykonat mobiliární exekuci. Bohužel pro pana Janotu v době, kdy spal ve svém bytě po těžké manuální práci. Své dluhy zaplatit chtěl, což bez jakékoliv polemiky dokazuje , vlastně dokazoval, tím, že pracoval. Soud neuvěřil ( což je již notorieta volného hodnocení důkazů) jeho obhajobě, že byl rozespalý, že nestřílel úmyslně na člověka. Soud byl přesvědčen, tedy najisto musel vědět a mít prokázané, že obhajoba pana Janoty byla „trikem“ obhajoby jak vyzrát nad zlým státním zástupcem a osvíceným soudem. Ve smuteční síni zlínského krematoria zněla slova o slušném a přátelském člověku, který měl snahu svému okolí pomáhat, byť jen radou. Tato slova jistě nezazněla v rozsudcích. Orgány činné v trestním řízení nezajímá, kdo je jakým člověkem. Jistě výjimky jsou, zajímá je zda je někdo dostatečně smutný, zda nosí černou pásku, zda má hlavu skloněnou, atd.
Ve veřejné komunikaci k panu Janotovi znějí slova o krvi na rukách justice, o první sebevraždě na protest proti justici, o justiční mafii a další. Proto nebudu opakovat , co již bylo vysloveno. Mám pochybnost o pokusu vraždy a spravedlivém trestu. Komu a čemu prospěl celý proces? Mám důvodnou obavu, že další naši spoluobčané , které semele mlýnek zvaný justice, půjdou stejnou cestou jak pan Jaroslav Janota. Prosím, ne. Pohnutky občana Janoty dovedu pochopit. Jeho poslední řešení není doznáním viny, jak si mnozí zabedněnci namlouvají. Sám ve své poslední zprávě vysvětlil své konání. To, že byl označen za zvlášť závažného zločince považoval v jistém slova smyslu za zradu moci, která má být nezávislá ( na komkoliv) a nestranná vůči (komukoliv).
Důvěra veřejnosti v justici je mizivá. Přesto musíme věřit, že soud jako představitel moci soudní, tedy třetí pilíř fungování Českého státu, začne v obžalovaných vidět lidi takové, jací jsou, ne podle své volné úvahy, přestanou tvrdit, že jsou přesvědčeni o své neomylnosti, o tom, že ví, co se nám v noci zdá, co si myslíme, co chceme udělat a co nikoliv.
Rozhodně nemám nic proti odsuzujícím rozhodnutím. Prosím všechny soudce o jediné, prokazujte vinu zákonným způsobem, hodnoťte důkazy volně, nikoliv svévolně. Buďte moudří a spravedliví, buďte morálními autoritami. Věřte i obžalovaným a nehledejte v obhájcích „narušitele“ Vámi předem nastaveného procesu dokazování, naslouchejte bez úšklebků a jedovatých poznámek všechny , kteří před Vás předstoupí . V jednacích síních není jen jedna strana, a to po Vaší pravici.
Pokud je spáchán trestný čin a je pro takový závěr nezpochybnitelný důkaz, je- li pachatel řádně a zákonně usvědčen, nechť je potrestán. Spravedlivě. Spokojený občan musí mít víru, že systém je spravedlivý, musí mít jistotu, že právo nebude zneužíváno. S opačným stavem se nesmíme a nemůžeme smířit. Soudci přece nejsou stroje jen na vydávání rozsudků, pak je nemusíme mít, stát by ušetřil. Na rozsudkomatu bychom mohli vyťukat nacionále a stroj vyplivne rozsudek, náhodným výběrem by byl zprošťující. On to zase takový nesmysl není. „Ono „ to vypadá, že takový stroj existuje.
Pan Jaroslav Janota přišel o život, nepřišel o svou důstojnost.
Zlín 1.3.2017

JUDr. Jana Rejžková
občanka České republiky

 

 

 

 

*****

Ing. Karel Fiedler - nezávislý poslanec Sněmovny Parlamentu ČR
28 únor v 22:54 ·

SKANDÁLNÍ VÝSMĚCH SPRAVEDLNOSTI

Ani sebevražda Jaroslava Janoty nepřiměla většinu poslanců, abychom se začali zabývat excesy některých exekutorů.

Ani tragická událost v minulém týdnu, kdy ke 12 letům nepodmíněně odsouzený Jaroslav Janota spáchal sebevraždu na projev nesouhlasu s tímto verdiktem, nepřiměla většinu poslanců (převážně z řad vládní koalice ... jak jinak, že?) k tomu, abychom se excesy některých exekutorů a podivnými rozhodnutími soudů začali v Poslanecké Sněmovně zabývat. Dnes jsem navrhl, abychom bod "Stanovisko a opatření vlády ke sjednocení posuzování přestupků soudních exekutorů a kontrola jejich činnosti a stanovisko vlády k rozdílnému rozhodování soudů při posuzování trestných činů" zařadili na program jednání Sněmovny.

Jak jednotliví poslanci o tomto hlasovali je vidět v následujícím odkazu: http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=65490

Porovnejte a posuďte sami:
V roce 2013 Albánec Skender Bojko postřelil policistu, když se zásahová jednotka snažila vniknout do jeho bytu. Policistu postřelil vědomě a způsobil mu zranění. Krajský soud jej odsoudil k 5 letům vězení, Vrchní soud opravil verdikt na 4 roky, Nejvyšší soud mu vyměřil rovněž 4 roky a Ústavní soud vrátil kauzu na počátek a zprostil ho zcela obžaloby. (celou dobu byl tento obviněný ve vazbě).
Jaroslav Janota byl za obdobný delikt, při kterém ovšem nikoho nezranil a nevěděl komu se brání (po noční směně probuzený ze spánku) vystřelil varovný výstřel aby odradil neznámé osoby, které vnikly do jeho bytu (ve skutečnosti vykonavatele exekutora). Aniž někoho zranil a bránil se jemu neznámé situaci, byl odsouzen na 12 let vězení nepodmíněně.
Před svou sebevraždou popsal Jaroslav Janota událost takto:
http://janota.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=588297

Video záznam mémo návrhu na projednání výše zmíněného bodu je zde: https://www.youtube.com/watch?v=_X8NZeGlo3A&t=52s

A nyní k exekutorům a k názorové proměně ministra Pelikána.
V roce 2013 jistý soudní exekutor z EÚ Praha-východ "přihrál" v dražbě nemovitosti povinného danou nemovitost firmě, ve které byl sám jediným vlastníkem a jeho bratr jednatelem firmy. (připomínám, že exekutor nesmí sám vykonávat žádnou jinou výdělečnou a podnikatelskou činnost). Tehdy náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán tvrdě kritizoval rozhodnutí Nejvyššího správního soudu za příliš mírný trest udělení pokuty pouze 75 tis. Kč s tím, že takový exekutor by měl skončit a nejvyšší správní soud by se měl zamyslet nad tím, jak chce vést justiční systém.

Ten samý Robert Pelikán o tři roky později ve věci velmi podobného případu, který se týká současné předsedkyně Exekutorské komory Pavly Fučíkové, kdy tato v dražbě "přihrála" nemovistost firmě, kterou většinově vlastnila a jednatelem byl její manžel, udělil dotyčné exekutorce 13.12. 2016 "důraznou výtku" ..... !

Excesy v prováděných exekucích se nehodlá zabývat ani exekutorská komora, ani ministr spravedlnosti a bohužel, ani většina poslanců v Poslanecké Sněmovně.

Zatímco z povinných (tím neomlouvám jejich dluhy) je častokrát doslova sdírána kůže a ničen jejich soukromý život (naposledy Jaroslav Janota je toho velmi smutným příkladem) a někdy opravdu za bagatelní částky, přestupky a prohřešky exekutorů a jejich neoprávněná obohacení se, často ve velkých částkách, jsou jim postihy promíjeny nebo "trestány" napomenutím. (Nejvyšší soud v jiné kauze upustil od finančního postihu exekutora 0,5 mil. Kč a udělil mu písemné napomenutí!...). To, co popisuji, je naprosto skandální výsměch spravedlnosti !!! Občané, máte jedinou možnost - zvolit si příště jiné poslance, kteří budou zastupovat vaše zájmy. Prosím vás o to.
Karel Fiedler, místopředseda Petičního výboru PSP ČR

Janotovi exekutoři dveře vyrazili, to snad smějí jen hasiči: http://archiv.ihned.cz/c1-65644440-vystrelil-na-exekutora-pry-ve-zmatku-zivot-to-nakonec-stalo-jeho

*****

2014: http://byznys.ihned.cz/c1-63785560-soudy-loni-resily-pres-800-tisic-exekuci-prumerne-lide-dluzili-78-tisic-korun čili 30 000 skutečného dluhu (z toho 18 000 činí úroky a 12 000 skutečný a původní dluh)  a 48 000 exekutorné, řekla bych. 

Tohle (zákon o insolvencích) se nějak zaseklo, pane Pelikáne, ale není to řešení pro každého, třeba pro staré, přestárlé, invalidní to řešení není! http://archiv.ihned.cz/c1-65642390-cesko-v-dobe-dluhu-pelikan-veri-ze-novela-insolvencniho-zakona-napravi-system-ktery-stranil-veritelum  19.5.2017 - ministr Pelikán přiznává, že zákon nemá do voleb čšanci projít sněmovnou: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-udalosti-komentare/217411000370519/

 Prezidentka  exekutorské komory tuneluje ve velkém: https://www.youtube.com/watch?v=BHopALbKeHQ&feature=youtu.be 

 

Na konci roku 2016 bylo vyměřeno 4,6 mio exkucí zhruba 1 mio občanů. 

Aktuální a nový český dokumentární film o exekucích: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10408111009-cesky-zurnal/215562262600003-exekuce/

14.3.2017: A další otevřený dopis, tentokrát premiérovi:  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Pavel-Zoubek-Chceme-aby-dluhy-vymahali-lide-kteri-se-nebudou-snazit-zbohatnout-na-cizim-nestesti-476940

 

Zuzana Mlčochová: "Včera byla u nás rabovací garda od Jíchy, bydlíme v nájmu a veškerý majetek je majitele.Volali se policajti a ti jim jasně řekli že nemúžou vlézt do rodinného domu který vlastní třetí osoba.Mohou vstoupit do objektu jen se svolením majitele .Ale dobývali se k nám jak zloději a ta jejich arogance byla otřesná"

 

5.4.2017: Pořad 90´ČT byl o exekucích, minulých i budoucích, o změnách v zákonech  nových i budoucích: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11412378947-90-ct24/217411058130405/

 

POCHOD MLČÍCÍ VĚTŠINY
PRAHA 28. dubna 2017 od 15.00 hodin Sejdeme se na na Pohořelci (Praha 1). Náš mlčenlivý pochod povede přes Hradčanské náměstí > Nerudova > Malostranské náměstí > Letenská > Klárov > Mánesův most > náměstí Jana Palacha, kde pochod ukončíme.

*****

Oldřich Duchoň: "No co chtít od civilizace, která hubí i sama sebe..."

Jeden perný příběh exekuce bytu: http://denikreferendum.cz/clanek/25883-balada-o-jedne-dluznici

amiourful
Bioranger, členka Rómské demokratické strany, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

amiourful

však také můj první blog o insolvnecích měl už před lety 33 000 přečtení. 

jan-vysocina

O problémech se soukromými soudními exekutory se ví již od schválení zákona o jejich ustavení v systému české justice. Dokud budou lidé volit strany, které tento systém podporují, do té doby nelze očekávat nápravu. Jedná se prakticky o všechny strany, které vládly v ČR od r. 2001. Ty současně uzákonily a podpořily existenci solárních baronů.

Jak říká staré přísloví: Komu není rady, tomu není pomoci

amiourful

JJ, tito lidé však nedohlédnou hloubky své chamtivosti. Petice je na ně neúčinná. Jednáte-li s úředníkem exekutorské kanceláře, že tentokráte nebudete moci poslat splátku , odvětí vám, že si máte dát v bance trvalý příkaz. 

A jo, máte pravdu, poskytovatelé půjček, krutější k slabším. No, na to je lék - ale mseli by se chopit inciativy občané - a už se chytili a lidé lidem půjčují za lepší procenta, než nabízejí lichvářšští kulichové. 

Ano, totéž může dělat banka.  Už třetím rokem vyjednávám o knihách Ellen Browen Web of Debt a Public Bank Solution. Bez úspěchu. Daly by se s tím i vyhrát volby. Ale prostě to nejde. 

Hm, tak nic. Od 1.3. musí mít všechny nebankovní subjekty pro poskytování půjček přísnou licenci udělenou ministerstvem, pod pokutou 20 milionů. Nevím,  nevím, zda tím může prolézt lidé lidem o.p.s., 

klokan

   Než k pouhopouhým kováříčkům, se jeví jako účelnější, petici směřovat ku zrakům kovářů, tedy finančních a jiných upírů, kteří dali pokyn v naší geografické kotlině tento nelidský systém zavést.