Maďarský ekonomický vzestup pokračuje...

socialisté maďarsko znak
30.5.2017 16:33
Před časem jsem publikovala blog s názvem Maďarský zázrak, o vymanění se Maďarska z dluhové emise peněz a osvobození jejich centrální banky ze zhoubné závislosti, a jaké to během roku mělo výsledky. Nyní přicházejí nově zprávy. Hle: "Maďarská vláda snižuje daně a zvyšuje pomoc rodinám, školství a bezpečnost (poměr státního dluhu vůči HDP 2,4% /pozn.: snadno podceněný omyl, míněn je jen deficit a na konci roku 2018/)". Na obrázku znak maďarských socialistů (s článkem nijak nesouvisí, ale mně se líbil). O uprchlické problematice více v komentáři k předchozímu "maďarskému" blogu. Článek je převzat z italského zdroje, jenž převzal data z anglického.

předchozí blog, kde je vše vysvrtleno: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/madarsky-zazrak na rozdíl od tohoto blogu, tam jsou i hodnocení, jaký objektivní efekt po čase opatření měla.  

Maďarský dluh do ledna 2017 (průběžně se snižující) a další ekonomická data k lednu 2017:  https://tradingeconomics.com/hungary/external-debt  Těm, kteří se přeci jen zeptají, jak byl Orbán schopen dosáhnout tak razantního snížení dluhu při současném zvyšování mandatorních i nemandatorních výdajů mám odpověď - odstraněním cizí seigniorage ze své peněžní emise, nahrazením dluhové emise nedluhovou. A tady jsou anglicky údaje o schvalování maďarského státního rozpočtu 2018 parlamentem, čísla se v zásadě shodují s mým italským zdrojem, navíc uvádějí cílový dluh, růst HDP 4,3%:   https://dailynewshungary.com/hungarys-government-submits-2018-budget-bill-parliament/

zdroj nových, zde, v tomto blogu citovaných informací: http://www.ilnord.it/c-5302_GOVERNO_UNGHERESE_TAGLIA_LE_TASSE_E_AUMENTA_GLI_AIUTI_A_FAMIGLIE_SCUOLA_E_SICUREZZA_CON_RAPPORTO_DEBITOPIL_AL_24( kopie: https://www.sapereeundovere.com/governo-ungherese-taglia-le-tasse-e-aumenta-gli-aiuti-a-famiglie-scuola-e-sicurezza-con-rapporto-debito-pil-al-24/ a http://www.stopeuro.org/governo-ungherese-taglia-le-tasse-e-aumenta-gli-aiuti-a-famiglie-scuola-e-sicurezza-con-rapporto-debito-pil-al-24/ ): 

"LONDÝN - Při různých příležitostech jsme hovořili o maďarském ekonomickém zázraku, protože, na rozdíl od zemí eurozóny, Maďarsko má nízké daně a platby za světlo, vodu, plyn a kanalizaci a zvýšuje sociální výdaje - a také příští rozpočet, který bude ‚předložen v parlamentu, zavádí opatření, které někteří nazývají populistickými, jež se ale ve skutečnosti‘ jen řídí zdravým rozumem.

 Ale co konkrétně obsahuje maďarské finančnictví?

 Inu, jedním z nejzajímavějších aspektů je‘, že daň pro malé podniky činí 13%, snížila se o 1%, zatímco obecná daň korporátní zůstává beze změny (9%).

 V souladu s předchozími sliby odvody, které mají být placeny zaměstnavatelem budou dále sníženy z aktuálních 22% na 20%. Také  budou zvýšeny podpory pro rodiny s dvěmi a více dětmi, které povedou k úsporám v průměru 420 000 HUF za rok, a sazby DPH na stravovací služby, na rybí produkty a služby na internetu se sníží na 5%.

 Ministerstvo financí také vyčlení 81 miliard forintů (asi 270 milionů EUR), na další vzdělávání, 287 miliard forintů (asi 960 milionů EUR) na navýšení důchodů a sociálních služeb, dále 83 miliard forintů ( cca 277 milionů EUR) navíc  pro policii a bezpečnost a 205 miliard forintů (683 milionů EUR), ca. navíc pro hospodářský rozvoj.

 Ministerstvo financí očekává deficit ve výši 1.3607 bilionů forintů (asi 4,5 miliardy euro) s příjmy ve výši 18.7407 bilionu forintů (asi 62,5 miliardy EUR) a výdaje 20,101.4 miliard zlatých (asi 67 miliardy EUR).

 Cílový deficit, počítáno v souladu s účetními pravidly EU,  je roven 2,4% HDP. /pozn. z anglického zdroje: "Provozní výnosy a výdaje se vyrovnají, zatímco investice vytvoří deficit. Státní dluh má klesnout ze 71,4% na 69,5%" - toto je přímý důkaz že k bezdluhové emisi dochází  - protože při deficitu není jiné snižování dluhu možné./

 To vše se může ‚zdát jako sen, ale místo toho‘je pevnou realitou‚ a to všechno díky prozíravosti maďarské politické třídy a premiéra Viktora Orbana, který se zaměřuje na politické zájmy občanů.

 Je zřejmé, že totéž by se mohlo udělat i v Itálii, jen kdyby byla politická vůle - ne náhodu byla  tato zpráva‘ kompletně zcenzurována, protože‘by vyvolala mnoho rozpaků z naší politické třídy. Máme-li se vydat ctostnou cestou, jíiž se ubírá Maďarsko, Itálie by musela opustit euro, tedy mít svou vlastní suverénní měnu, odmítnout rušení představovaná Mezinárodním měnovým fondem a možná odrazit agresi EU, která by rozhodně nebyla šťastná z toho. že se Itálie znovu stala suverénní zemí. Byrokratické a finančnické oligarchii v Bruselu by se to nelíbilo.

 My samozřejmě nejsme včerejší, a rozhodli jsme se zveřejnit tuto zprávu, protože chceme, aby si Itálie vzala z Maďarska příklad.

Giuseppe de Santis" /tys mi dal, chlape, než jsem objevila tvoje chybné zaměňování celkového dluhu a cílového schodku, tak jsem zmátla mnoho lidí!/

Při takovémto počínání, jako je opuštění starého systému a obnova monetární suverenity, existuje nebezpečí, jež nemusí být zažehnána dosud, nebo napořád - a to útok spekulatů, resp. omezení směnitelnosti peněz či měny.. O tom během týdne doplním informaci. A dlužno dodat, že s řáckým (+20 000 k platu, důchodu navíc, všem včetně kojenců )  základním příjmem by zmíněné riziko bylo větší, ale při správném uchopení by výsledky byly mnohem, mnohem lepší, ( Takový systém ale nebl dosud navržen, jen částečně. Natož aby byl ověřen ) Nicméně Orbánův postup emitovat ročně cca 5% HDP (v roce 2018 to dělá 2,4 %+ 1,9%)  má svoji vysokou logiku a znamená naprosté bezpečí. V uplyn ulých letech Maďarskop dvakrát zopakovalo strategii, že nejprve v začátku roku investovalo a zvýšilo dluh, aby potom udělalo větší skok a  v závěru roku dluh mocně snížilo, myslím, že i pro rok 2018 plánuje takovouto strategii - myslím, že právě kvůli tmto inveticím kumulovaným do přední části roku probíhá schvalování rozpočtu tak záhy.. 

Popravdě řečno si myslím, že Orbán nepostupoval dostatečně efektivně, když nenacpal tyto nově emitované peníze nejprve do sociálního zabezpečení, protože v této vrstvě, která prakticky vše navíc přejde do primární oblasti výroby a směny, se peníze obracejí nejrychleji a mohou tak nejůčinnějí zvyšovat HDP.

Rozhovor s Orbánem z 30.11.2018 při příležitosti jeho návštěvy v Praze v Duelu Jaromíra Soukupa  z tv barrandov: https://www.barrandov.tv/video/141198-duel-special-jaromir-soukup-vs-viktor-orban-30-11-2018

12.2.2019 Maďarské žen se čtřmi a více děttmi nebudou platit daně: https://stredoevropan.cz/2019/02/11/madarky-se-ctyrmi-a-vice-detmi-nemusi-do-smrti-platit-dane-z-prijmu/?fbclid=IwAR0578AB11qTadRNtTeTQ-XLJZNT58QDZwIYttqR7GuxV3and3VFFWxsj_E

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.