Maďarský parlament schválil v červnu Zákon o nevládních organizacích

nadpis_vv
7.10.2017 20:51
Zpřísňuje kontrolu úřadů nad nevládními organizacemi podporovanými ze zahraničí. Organizace s ročním příspěvkem ze zahraničí nejméně 7,2 milionu forintů (613 tisíc Kč) se mají registrovat a informovat o svém financování. Pokud to neučiní, hrozí jim vysoké pokuty a zákaz působení. Musejí se též označovat za "organizace využívající zahraniční financování".

Evropská komise zahájila v červenci 2017 kvůli tomuto zákonu s Maďarskem řízení. V polovině srpna obdržela požadovanou maďarskou reakci, která však "vážné obavy" komise nerozptýlila. Tento týden ve středu proto komise řízení posunula do další fáze, když Budapešti poslala takzvané odůvodněné stanovisko s tím, že vláda má měsíc na odpověď. Pokud maďarská reakce nebude uspokojivá, může EK věc předat evropskému soudu.

 Podle kritiků z Evropské komise je sporný zákon součástí širší snahy maďarské vlády dostat pod kontrolu nezávislé instituce v zemi. Orbán v této souvislosti opět zaútočil na amerického finančníka maďarského původu George Sorose, jehož považuje za svého úhlavního nepřítele. Podle něj je Soros za nynější kroky Evropské komise proti Budapešti odpovědný.

V Česku potřebujeme také podobný zákon, který by požadoval, aby se nevládní organizace s podporou ze zahraničí  registrovaly na ministerstvu vnitra. A nebude to jen dle maďarského vzoru. Obdobný zákon platí i v USA a poměrně již dlouho.

 

Je přece známo, že řada nevládních organizací je používána k rozvracení stávajícího politického zřízení. V některých zemích tyto ze zahraničí podporované organizace organizují násilné převraty. Tomu je z preventivních důvodů nutné bránit. Občan musí vědět, které nevládní organizace jsou potenciálně nepřátelské vůči jeho zemi. Pokud tomu chce bránit Evropská komise, tak se občan musí ptát, komu to bude sloužit? 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.