Majdan není politický mejdan!

obrazek
17.5.2020 12:06
Revoluce, jako bůh času Saturn, začíná požírat své děti! Pierre Vergniaud

V politických diskusích se začíná objevovat často slovo Majdanizace. Někteří lidé tomu nerozumí a pletou si to s domácí oslavou, mejdanem. Definice Majdanizace je dlouhodobá destabilizace politického prostředí, společnosti pomocí protestů za účelem mocenského převratu a dostat se k moci i za pomoci ze zahraničí.

Majdanizace je výraz, který vznikl podle stylu politiky a politického prostředí, které se odehrálo na Ukrajině. Název je odvozen po Náměstí Nezávislosti v hlavním městě Kyjev. Ukrajinsky Майдан Незалежності, Majdan Nezaležnosti. Zajímavé je, že v minulosti bylo osm krát přejmenováno, jak šel čas a dějiny.

Na Majdanu se odehrála celá řada událostí spojených s Oranžovou revolucí a politickými změnami na Ukrajině. Oranžová revoluce je označení událostí, které nastaly po druhém kole prezidentských voleb na Ukrajině v listopadu 2004. Ve volbách se utkali kandidát vládního tábora a tehdejší ukrajinský premiér Viktor Janukovyč s kandidátem opozičního bloku Naše Ukrajina (Наша Україна) Viktorem Juščenkem. Oranžová byla barva volebního seskupení Naše Ukrajina.

Viktor Janukovyč měl podporu zejména ruskojazyčného východu a tehdejšího ruského prezidenta Vladimira Putina. Ve svém volebním štábu měl i ruské poradce. Prosazoval orientaci na Rusko. Viktor Juščenko, bývalý guvernér národní banky, měl západní poradce a byl naopak prozápadní. Preferoval větší nezávislost na Rusku, spolupráci se západem a vstup Ukrajiny do Evropské unie. Došlo zákonitě k politickému střetu.

Prezidentské volby 2004

Už v prvním kole voleb došlo k několika incidentům. U jedné volební místnosti byl zavražděn policista, jinde byla ukradena hlasovací urna. Volební štáby obou kandidátů se obviňovaly z nezákonné volební agitace během voleb. Hned po volbách obvinila opozice vládu z volebních podvodů. Její tvrzení podpořila i zpráva mezinárodní pozorovatelské mise. Stoupenci Juščenka začali protestovat ve Lvově a na celé západní Ukrajině i v hlavním městě Kyjevě. Oficiální výsledky voleb neuznaly mj. USA, Kanada ani Evropská unie, naopak ruský prezident Putin gratuloval Janukovyčovi k vítězství ještě před oficiálním vyhlášením volebních výsledků. Nejvyšší soud ve svém rozsudku z 3. prosince rozhodl, že z důvodu rozsáhlých volebních podvodů nelze zjistit, kdo ve druhém kole opravdu vyhrál a nařídil opakování druhého kola na 26. prosince 2004. Opakované druhé kolo proběhlo, dle mezinárodních pozorovatelů, podle evropských standardů. Viktor Juščenko v něm získal asi 52 % hlasů. Viktor Janukovyč se odvolal k nejvyššímu soudu, s tím, že se tentokrát chovali nekorektně Juščenkovi přívrženci. Stížnost uznána nebyla a Juščenko se mohl připravovat na inauguraci.

Prezidentské volby 2010

Situace se obrátila. Před volbami bylo jasné, že dosavadnímu prozápadnímu prezidentu Viktoru Juščenkovi odevzdá hlas pouze mizivé procento voličů. Tisk o něm psal jako o politikovi zklamaných nadějí. Oranžová revoluce hlásící směřování vztahů k západu tak již předem neuspěla, jelikož oba hlavní kandidáti voleb, jak Viktor Janukovyč, tak nyní i Julija Tymošenková, se přiklánějí ke vstřícnějším vztahům k Rusku. Po druhém kole prezidentských voleb zvítězil Janukovyč se ziskem 49 % hlasů, druhá skončila Tymošenková se ziskem 45 %. Viktor Juščenko vypadl již v prvním kole, kdy získal pouhých 5 % odevzdaných hlasů.

Protesty 2013

V listopadu 2013 začaly protesty proti politice tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče, kdy vláda premiéra pozastavila přípravy podpisu Ukrajinsko-evropské asociační dohody. Dlouhotrvající protesty, které dostaly název podle tohoto náměstí Euromajdan, česky doslova „evropské náměstí“, skončily pádem prezidenta v únoru 2014, kdy uprchl do Ruska. Euromajdan je díky svému charakteru vnímán jako zatím největší a nejúčinnější masová akce na podporu přidružení evropského státu k Evropské unii. Janukovyč se snažil tyto protesty násilně potlačit, v únoru 2014 bylo zabito 80 osob. To je oficiální verze. Neoficiální verze je jiná, že do demonstrantů stříleli najatí ostřelovači schválně, aby na základě masakru vyvolali odpor veřejnosti, padla vláda a prezident byl odvolán.

Slovenský Majdan

Pokus Majdanizace politiky jsme viděli také na Slovensku, kde se snažili demonstracemi politické neziskovky a opoziční strany svrhnout vládu a dostat do úřadu prezidenta svého kandidáta. To se podařilo částečně. Vláda sice hned nepadla, ale v příštích volbách vládní strany neuspěli. Kandidátka Majdanu Zuzana Čaputová se stala slovenskou prezidentkou, ale její strana se do parlamentu nedostala a její partnerská strana bývalého slovenského prezidenta Andreje Kisky dostala málo hlasů.

Český Majdan

Nyní u nás probíhá pokus o Majdanizaci politiky přes demonstrace spolku Milion Chvilek. Vše má stejný základní scénář: destabilizovat politickou situaci, svrhnout vládu, k moci se mají dostat strany více proevropské a dostat na hrad svého kandidáta na prezidenta, proto protesty neboli Euromajdan budou trvat až do příštích prezidentských voleb v roce 2023 dokud budou mít podporu lidí. Peněz budou mít dost. Dostanou je ze zahraničí. Spolu s politickými neziskovkami se na majdanizaci destabilizaci situace podílejí opoziční strany ODS, Piráti, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a část ČSSD.

Iniciátoři Majdanu

Iniciátoři Euro Majdanu na Ukrajině, Slovensku a Česku jsou v podstatě stejní. Jsou politické neziskovky podporované ze zahraničí politicky a finančně. Tyto politické neziskovky a místní osoby, které se angažují v těchto destabilizacích protestech a koordinují je, jsou podporovány ze zahraničí i politicky bohužel i z evropských struktur EU, EK, EP. Mezi hlavními podporovateli Euromajdanu je také uváděn George Soros. Například některé zahraniční EU poslankyně nosily na svém oblečení symbol spolku Milion Chvilek, který organizuje Euromajdan u nás. Spolek se na víc neustále na EU obrací, proto jsou některé hesla demonstrací v cizím jazyku. Evropský parlament schválil několik rezolucí proti Česku. Evropský soud nás odsoudil za nedodržení uprchlických kvót. Z Evropské komise unikají dokumenty a chystají se na nás.

Po Majdanu je vždy spálená země!

Zdroj: Wikipedia, PL, EU, EP, EK, tisk aj.

vaclavstehlik
Je potřeba korektně informovat. Některé pravdivé informace se k lidem nedostanou.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.