Malost Michala Haška

obrazek
21.2.2012 11:42
Vedení sociální demokracie si na svém „utajeném“ víkendovém zasedání vybrala hned dva prezidentské kandidáty. Co jiného se dalo čekat od strany, která je rozdělena na dva tábory – tedy přívržence předsedy Bohuslava Sobotky a 1. místopředsedy JUDr. Haszka Mihályho (Michala Haška). ČSSD teď bude oba své kandidáty „tahat“ po republice a ptát se občanů, který z těchto dvou by byl vlastně lepším prezidentem. Tomu, kterého lidé nevyberou, řekne vedení sociální demokracie „sorry, my za to nemůžem, tak rozhodli lidé, mějte se“. Toho druhého pak vyšlou do boje o prezidentské křeslo.

Zní to velmi jednoduše, ale jistě je v tom nějaký háček. Křídlo Bohuslava Sobotky vybralo Jiřího Dienstbiera, a to zřejmě na truc Michalu Haškovi. Michal Hašek si pak prosadil Jana Švejnara, aby to bylo 1:1. Všichni se pak u číše jihomoravského vína dohodli, co budou říkat – že oba kandidáti jsou dobří, že Dienstbier je oblíbený a Švejnar liberál, zatímco Schwarzenberg v popularitě propadá a Fischer je konzervativec.

Ne každý však dokáže toto „komunikační doporučení“ plnit a občas se do toho zamíchají i emoce, které o člověku řeknou více, než by možná chtěl. To je případ Michala Haška, jehož zášť vůči Jiřímu Dienstbierovi je více než osobní. Nebo je to snad žárlivost na někoho, kdo do politiky vstoupil teprve nedávno a už si to chce šinout až na Hrad zatímco Michal Hašek do politiky vstoupil už hodně dávno a jeho politické ambice nyní „stagnují“? „Lidé mají plné zuby politiky a politiků. Podle mě budou prezidenta vybírat úplně jinak než podle partajních doporučení a usnesení. Prezidentský úřad by měl být vyvrcholením životní, profesní a politické kariéry. Hlava státu by měla lidi umět spojovat, nikoliv ještě více rozdělovat jako nynější česká politika,“ řekl Hašek pro Parlamentní listy. Pokud bychom toto vyjádření chtěli nějak přepsat, pak by to zřejmě bylo: „Dienstbier je straník, takže nemá šanci. Navíc u něj nelze hovořit jakékoliv životní, profesní nebo politické kariéře. Vždyť je to jen syn disidenta.“ Nemám žádný zájem Jiřího Dienstbiera glorifikovat, viz. můj blog: Co kdy dokázal Jiří Dienstbier ml.?. Nicméně ve slovech Michala Haška cítím závist, žárlivost a zášť, což jsou vlastnosti, které nesnáším.

Vůbec bych se proto nedivil, kdyby Michal Hašek povolal své poradce v čele s Jaroslavem Tvrdíkem a dal jim jediný úkol: Protěžovat Švejnara jak jen to jde, aby Dienstbier neměl šanci. Ostatně, Jaroslav Tvrdík a jeho tým se jistě s Janem Švejnarem znají ještě z doby, kdy jím ČSSD chtěla nahradit „vrtošivého staříka“ Václava Klause. Je to každopádně "haškovsko-tvrdíkovsky" krátkozraké řešení, protože tak či onak - Jiří Dienstbier prostě bude mít na příštím sjezdu ČSSD ambice stanout v čele ČSSD. Michalu Haškovi by se tedy rozplynul jeho kariérní sen.

Není to navíc poprvé, kdy u Michala Haška cítím jakousi jeho „malost“. Nedávno například – v souvislosti s také tajnou schůzkou Václava Klause a Bohuslava Sobotky s Michalem Haškem na zámku v Lánech ohledně jmenování Jana Sváčka ústavním soudcem. Informace o tajné schůzce přinesl deník Právo a jeho redaktor Jiří Ovčáček. Ten až podezřele často informuje o aktivitách Michala Haška s – na Právo až podezřelým – nekritickým způsobem. Umím si tedy představit, že „tajnou“ schůzku u prezidenta „práskl“ deníku Právo přímo Michal Hašek. Prostě, aby ukázal, že i on – ač není předsedou strany – chodí k prezidentům „na kafe“. Že přeci i prezident ví, že bez něj to nejde, že Sobotka je slabý předseda...

V neposlední řadě mě také trochu zarazilo Haškovo vyjádření na adresu Jiřího Paroubka o tom, že jeho činnost v posledních měsících je "smutný konec bývalého úspěšného premiéra s vlastními prezidentskými ambicemi." Zajímalo by mne, kde by Michal Hašek bez Jiřího Paroubka dnes byl. Poslancem a šedou myší v poslaneckém klubu ČSSD a možná stále ještě i starostou obce Drásov.

Ale možná se v Michalovi Haškovi mýlím. Pan Duba mi to v diskusi jistě vysvětlí...

karel-nizbor
Ač volil jsem levici, je to všechno na pravici... I levice.
Klíčová slova: ČSSD, prezidentská volba

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Nižbore, věřím, že se rozhodnete, po dohodě s panem Macurou, bez problémů, Co si kdo myslí je naprosto vedlejší, rozhodující bude téma, jeho rozsah a způsob moderování, protože jde o názory, které potřebují argumentační sílů a "důkazy" pro korektní diskuzi. Jinak je to většinou o ničem. Takže, ať se daří a docela by mě zajímala argumentace Haška a spol. na problematiku, kterou jste jako téma navodil. Zdravím.

karel-nizbor

Pánové Kulíku a Štingle, děkuji za Vaše názory.

Pana Kulíka se zeptám, zda mu není divné, že chce Michal Hašek veřejně hovořit s blogerem z Paroubkova portálu Vaše věc, o kterém několikrát řekl, že ho nikdo nečte...

S veřejnou debatou bych samozřejmě problém neměl, pokud bude moderována někým, na kom se shodneme oba, tedy jak já, tak Michal Hašek, což je myslím fér.

Pro Vaši informaci, ještě jsem na výzvu neodpověděl.

rku

Pane Nižbore,

haškovci Vám nabídli veřejnou diskusy a Vy to označujete za hysterii? Pokud se diskuse nezůčastníte, jste pro mne srab, který neumí nebo se bojí stát za svými názory.

Vladimír Štingl

Pane Nižbore, dobrý večer. Nezlobte se, pokud to bude "poněkud ze široka". Jde o velice zajímavou nabídku a podnět. Sledováním portálu VaVě jsem si potvrdil, že se o něj zajímají i zdánlivě netečné "veličiny" ze značných "výšin". Sběr názorů, postojů, pohledů, přístupů k velice široké škále problematiky prezentované na VaVě a to jak ze strany blogerů, tak komentujících je evidentní. Není důležité o co to opírám, ale jde o celkem jednoduše prokazatelné "důkazy".

Neznám Vaše zázemí stran znalostí politického a veřejně prokázaného "vývoje" Haška, ale pokud v základu máte jeho "kariéru" odsledovanou, tak by snad neměl být problém diskutovat na portálu PL, ale otázkou je jak to bude a kým "moderováno". To může být "pastička", ale jde o diskuzi a myslím, alespoň podle Vašich blogů, že na ni jednoznačně máte.

Radit je nejhorší možný způsob "pomoci". Protože nikdo není tak "chytrý", aby Vám po-, radil, ale lze si vybrat z názorů diskutujících, tam kde nemáte jistotu a udělat si desatero PRO vers. PROTI. Věřím, že by to mohlo být zajímavé, zvláště pokud máte kolem sebe zdroje informací a myšlenek, resp. skutků, postojů, vyjádření apod. k dané osobě a tématu (předpokládám, že Vám bude rámcově oznámeno)......

Jinak, mám prozatím důvěru nejen v tento portál VaVě, ale i v pana šefredaktora Macuru. Ověřit, zda jde o korektní zájem by neměl být problém s tím, že Vaše osobní údaje (spojení....) jsou sice nedotknutelné, ale jakmile jste online tak asi stejně není co řešit.... Můj názor je, že vůbec nejde o úsměvnou epizodu, ale nezvyklý aktivní přístup, který bych naopak ocenil, to není hysterie, je tam otázka proč??!!!  A to i přesto, že Haška považuji za jednoho z těch, kteří jsou příčinou 32% v průzkumech, namísto minimálně 42% .... Hašek zcela určitě má kolem sebe sady hujerů a též i škůdců a má stejný problém, jako měl (doufám, že je to trvale čas minulý....) i Jiří Paroubek - poradce, šedé eminence.  Tristní, s rysy likvidace "nepohodlného", možná řízeně účelové. To evidentně není Váš problém, ale u Haška dříve nebo později bude. A ještě jednu poznámku, Haška bych v žádném případě nepodceňoval, ani si nemaloval jeho "malost". Na svůj věk je hodně, hodně vysoko. Byl tam sice i Gross a další, a nedopadli špatně (zůstává otázkou, co kdo svým konáním sleduje - většinou jen a jen prachy a moc. Těch, co chápou život jako širší "bojiště" a dělají a chovají se k davu jako ke svým nejbližším bližním ve špičkách mocných prakticky není......nejsou....je jich nedostatek.....).

Pokud se rozhodnete pro ANO, prosím, dejte to vědět a už předem se těším na emoce. Přeji dobrou noc a úspěch v diskuzi. Zdravím.

 

karel-nizbor

Vážení čtenáři, chtěl bych se s Vámi podělit o něco úsměvného, což navíc koresponduje i s mým článkem o malosti Michala Haška a celému textu dává nový rozměr.

Včera mi před desátou večerní přišel od Vaší věci následující e-mail:

---

Vážený pane Nižbore,

před chvílí se na mne obrátili spolupracovníci místopředsedy ČSSD Michala Haška a přednesli nabídku, zda byste se byl ochoten zúčastnit moderované diskuse s Michalem Haškem na serveru Parlamentní listy.

Chci Vás tedy požádat o svolení k předání e-mailového kontaktu na Vás (případně zda mi pošlete jiný kontakt - telefon, mobil), abyste se mohli se spolupracovníky Michala Haška domluvit napřímo na případných detailech diskuse.

S pozdravem a poděkováním za Vaši odpověď

Ondřej Macura, www.vasevec.cz

---

Váhám, co mám panu Macurovi odpovědět, protože si nejsem jist, zda si z něj spolupracovníci pana Haška pouze nevystřelili. Nechce se mi totiž věřit, že by Michal Hašek na můj blog (který četlo ani ne 500 lidí) reagoval takto hystericky. Dokázal by tak totiž nejen to, že jsem uhodil hřebíček na hlavičku, ale hlavně, že je opravdu malý.

Posuďte sami, může někdo, kdo neumí unést kritiku ze strany veřejnosti, zastávat veřejnou funkci?

Jdu přemýšlet, co Vaší věci odpovím. Pokud mi někdo z Vás poradí, budu rád. Pořád tomu totiž nemohu nějak uvěřit...

Vladimír Štingl

Pane Nižbore, nemýlíte, naopak, tento pán je "obrazem" pokleslé morálky a neuvěřitelný "šplhavec".... a zůstal "šedou myší" pro valnou část možných voličů levice..... Též věřím v pana Dubu a jeho "dovysvětlení". Zdravím.